Spremembe pokojninskega zakona
Vlada predlaga državnemu zboru, da po skrajšanem postopku spremeni zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Najpomembnejše spremembe zadevajo ureditev dvojnega statusa zavarovancev in poklicnega zavarovanja.
Kranj – Po predlaganem zakonu prejemanje 20 odstotkov predčasne oz. starostne pokojnine ne bo več omejeno na dopolnitev starosti 65 let, kot to določa sedanji zakon, ampak bodo izplačilo lahko zahtevali tudi starejši od 65 let. Zakon uvaja tudi možnost, da zavarovanec ali upokojenec po izpolnitvi pogojev za upokojitev ostane v zavarovanju tudi dve ali samo tri ure dnevno oz. 10 ali 15 ur tedensko, in ne najmanj štiri ure, kot to velja po sedanjem zakonu. Spremembe zakona zadevajo tudi upokojence, ki opravljajo dejavnost. Tisti, ki so že po starem zakonu uveljavljali izvzem iz zavarovanja in svojega statusa še niso bili dolžni uskladiti z novo zakonodajo, bodo lahko ohranili dejavnost, če se bodo za najmanj dve uri na dan vključili v zavarovanje. To pomeni, da potlej ne bi več prejemali polne pokojnine, ampak sorazmerno nižjo.
Predlagani zakon spreminja tudi ureditev poklicnega zavarovanja, to je zavarovanja za delavce, ki opravljajo težko in zdravju škodljivo delo in delo, ki ga po določeni starosti ne morejo več uspešno opravljati. Tako naj bi omogočili poklicno upokojitev tudi tistim zavarovancem, ki izpolnjujejo vse pogoje za upokojitev, razen pogoja o zadostnosti sredstev. V tem primeru naj bi jim pokojnino sofinancirali iz solidarnostnih rezerv. Najnižjo poklicno pokojnino naj bi zvišali na višino starostne pokojnine, ki bi jo zavarovanec prejel v obveznem zavarovanju za 40 let pokojninske dobe, in jo povišali še za prispevek za zdravstveno zavarovanje. Najvišja poklicna pokojnina doslej ni bila omejena, po novem naj bi jo omejili na višino starostne pokojnine, odmerjene od najvišje pokojninske osnove, in jo povečali še za prispevek za zdravstveno zavarovanje. Poostrili naj bi nadzor nad plačevanjem prispevkov za poklicno zavarovanje, o novih delovnih mestih poklicnega zavarovanja in glede sprememb škodljivih vplivov na obstoječih delovnih mestih, za katera velja poklicno zavarovanje, pa naj bi po novem odločali dve komisiji.