Super je gnezditi na knjigi
Včeraj so v Mali galeriji v Kranju odprli razstavo likovnih del akademskega slikarja Franceta Beštra. Poleg slik avtor tokrat predstavlja še ilustracije in male skulpture.
V Mali galeriji Likovnega društva Kranj so včeraj odprli razstavo likovnih del člana društva, akademskega slikarja Franceta Beštra. Če se v teh dneh le streljaj proč, v galeriji Kranjske hiše, predstavlja s slikami v tehniki akril na platnu, je Bešter poleg slik zdaj na ogled postavil tudi ilustracije in male skulpture. Kot je k razstavi zapisala umetnostna kritičarka Petra Vencelj, je avtor, za katerega je značilno, da v svojih delih oblikam spreminja prepoznavne lastnosti, tako da jim variira velikost in jih postavlja v nenavadne prostore z neobičajno perspektivo in zagonetno barvno paleto, svoj princip ustvarjanja pretransformiral tudi v skulpture in v zadnjem času še v ilustracije. Tri, na prvi pogled zelo različna ustvarjalna področja, vendarle povezuje skupna rdeča nit, namreč knjiga. Če se na slikah Bešter predvsem »poigrava« z motivom knjig, potem so ilustracije dejansko bile naslikane za knjige. Gre za tri knjige živalskih pravljic Vesela žolna Pekovka, Sanjava čebela Marcela, Hitri palček Peter, avtorice Mateje Črv Sužnik, ki se je predstavila tudi na odprtju razstave. »Slikanje ilustracij je bil zame nek nov poseben občutek. Pri delu sem bil še negotov, saj sem se znašel v nekem novem svetu, ki pa je bil hkrati tudi odgovornost, saj naj bi bila ilustracija mladim bralcem tudi všečna. Zato sem se v vsako pravljico poskušal tudi čimbolj vživeti,« je povedal Bešter, ki ta čas že pripravlja ilustracije za nove pravljice.
Povezavo s knjigo imajo tudi male skulpture. Na obarvane knjige je avtor nalepil doma izdelana gnezda in vanje položil obarvana jajca. Mar slikar sporoča, da je prijetno gnezditi na knjigi, torej priporoča čim večkrat vzeti knjigo v branje? »Precej nenavaden prizor, ki ga je včasih težko razložiti,« razlaga France Bešter, da je v nadrealizmu, ta namreč pogosto išče »material« v človeških sanjah, vse mogoče. Kot je še povedal, je ustvarjati v tretji dimenziji njegova dolgoletna želja, pred sedmimi leti je tudi prvič poskusil s plastikami iz žgane gline. »Kasneje sem to opustil, v zadnjem času pa se je spet pojavila močna potreba po tem. Z razliko od prvih poskusov je avtor tokrat uporabil različne materiale od plastike, papirja, lesa do stekla in cigaretnih ogorkov, oziroma čikov. Z njimi je »oblekel« tri steklenice, s čimer želi pokazati na problem odvisnosti od alkohola in cigaret. »To je na neki način spomenik času, v katerem živimo,« pravi Bešter. Razstava bo na ogled do sredine aprila, že danes zvečer ob 18. uri pa bo v Kulturnem domu na Slovenskem Javorniku odprtje še ene razstave Beštrovih ilustracij.