Rudi Dovrtel

Dimnikarji računajo po svoje

V Dimnikarstvu Dovrtel strankam ne glede na oddaljenost zaračunavajo dvanajst evrov potnih stroškov. Po njihovem gre za stvar preživetja, po mnenju okoljskega ministrstva pa za neupravičeno ravnanje.

Prevoz do uporabnika ne sodi med storitve dimnikarske službe, zato se običajno tega stroška ne sme obračunavati in ga stranke tudi niso dolžne plačati, je pojasnila glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić.

Kranj – Bralec iz Besnice nam je potožil, da mu je Dimnikarstvo Dovrtel po opravljeni storitvi za potne stroške zaračunalo kar dvanajst evrov, medtem ko je bilo zanje še lani treba odšteti 5,40 evra. Prokurist kranjskega podjetja Rudi Dovrtel je pojasnil, da prav vsakemu uporabniku, ne glede na oddaljenost, zaračunajo dvanajst evrov za stroške prevoza, saj bi v nasprotnem primeru zaradi novega cenika dimnikarskih storitev, sprejetega decembra lani, že propadli. »Včasih je čiščenje dimnika stalo 15,60 evra, danes pa 6,80 evra. Cena petih najpogosteje uporabljenih storitev je v povprečju nižja za 29 odstotkov. Kmalu smo ugotovili, da tako ne bo šlo. Naredili smo že seznam, koga od zaposlenih bomo poslali na borzo dela. Včasih so naši dimnikarji v povprečju zaslužili devetsto, tisoč evrov, zdaj dobijo povprečno petsto, šeststo evrov,« Dovrtel razlaga, kakšne probleme jim povzročajo nove (nižje) cene dimnikarskih storitev. Zato so – podobno kot v drugih dimnikarskih podjetjih – s pomočjo pravnih služb poiskali luknjo v zakonu. »V peti točki cenika z naslovom Obračun storitev po času in stroški prevoza je natančneje opredeljen le obračun storitev, stroški prevoza pa ne,« je pojasnil Dovrtel in dodal, da dvanajst evrov strankam zaračunavajo, ker je toliko znašalo lansko povprečje kilometrine. »Če ne bi našli luknje v zakonu, bi že potonili. Če je nekdanji minister Erjavec s tem cenikom želel porušiti dimnikarska podjetja, je na pravi poti,« razmišlja. Dimnikarstvo Dovrtel sicer dimnikarsko službo izvaja na območju občin Kranjska Gora, Jesenice, Radovljica, Tržič, Naklo, Kranj, Preddvor, Šenčur, Cerklje in Komenda.

V zvezi z obračunavanjem stroškov dimnikarskih prevozov so na tržnem inšpektoratu prejeli številna vprašanja. Prevoz do uporabnika ne sodi med storitve dimnikarske službe, zato se običajno tega stroška ne sme obračunavati in ga stranke tudi niso dolžne plačati, je pojasnila glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić. Izjeme so le v primerih, ko uporabnik najavljenega časa opravljanja dimnikarske službe ne odpove in ga v dogovoru s koncesionarjem ne prestavi ali če koncesionarju ne omogoči opravljanja storitev. Tudi na ministrstvu za okolje in prostor pojasnjujejo, da je strošek prevoza že vštet v ceno storitev in se posebej lahko obračuna le v primeru, če uporabnik naroči ali dovoli opraviti samo del storitve ali samo posamezno storitev in je zaradi tega potreben ponoven obisk dimnikarja. »Na terenu se dogaja, da dimnikarji kilometrino zaračunavajo po porabljenem času, kar je nedopustno. Kilometrina se zaračunava tako, da se prevoženi kilometri pomnožijo z uradno ceno kilometra, ki velja na tisti dan. Prav tako je nemogoče, da dimnikar pride v sosesko in vsaki stranki zaračuna prevoz do stanovanja,« so še razložili.

Na ministrstvu priznavajo, da je novi cenik prinesel kar nekaj nejasnosti, predvsem pa veliko neenotnosti pri obračunavanju cen dimnikarskih storitev. Med njihovimi prioritetnimi nalogami sta tako tudi ustreznejša ureditev dimnikarske službe ter sprememba zakonodaje, tudi v povezavi z obračunom potnih stroškov dimnikarjev: »Aktivnosti v smeri ponovne preveritve cen storitev in morebitnih sprememb objavljenega cenika že potekajo.«

»Upam, da bo država končno že nekaj 'zmečkala',« odgovarja Dovrtel, ki je naklonjen poenotenju cen in poenostavitvi cenika, da ga bodo razumeli tudi uporabniki. Vladi sicer očita kršitev uredbe o dimnikarski dejavnosti: »Z novim cenikom je določila maksimalne cene, višino zneska pa so dali v roke uporabniku. V sklepu namreč piše, da če se stranka z obračunano minutažo ne strinja, se ji obračuna le tisti del, ki ga stranka dimnikarju prizna. Ostane nam le še civilna tožba.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / četrtek, 2. julij 2015 / 10:18

Predvideli dodatno zadolževanje

Če odločbe o sofinanciranju kohezijskih projektov letos ne bo, bo Občina Kamnik najela 650 tisoč evrov posojila za kanalizacijo v Tunjicah.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Anketa: Kavcija za plastenke

Tudi v Sloveniji zadnje čase razmišljamo o tem, da bi v trgovinah za vrnjene plastenke in pločevinke obračunali kavcijo. Hrvatje imajo to urejeno že vrsto let. Bi pri nas to sploh uspelo?

Zanimivosti / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Tračani so imeli beli dan

Stari vrh - V Krajevni skupnosti Trata je druženje na snegu postalo že tradicionalno, tudi letos pa se je prek devetdeset pogumnih fantov in deklet odločilo, da se spusti med vel...

Zanimivosti / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Živeti s plesom

Gospoda Franja Ambroža iz Stražišča pozna marsikateri Gorenjec, med slovenskimi plesnimi učitelji pa je prava starosta slovenskega plesa, saj pleše že več kot petdeset let.

Nasveti / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Zgladimo gubice

Gubice in gube so večna nadloga, ki ženskam krade spanec, dobro voljo, energijo, optimizem, nenazadnje pa tudi velike količine denarja. Čeravno jih moški navadno še opazijo ne ali pa se jim zdijo simp...

Gospodarstvo / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Kmetija brez rož ni prava

Ivanka Smrkolj na kmetiji živi in dela že vse življenje, kar trideset let pa je vodila tudi Društvo podeželskih žena Lukovica. Lani je bila nominirana za kmetico leta.