(Ne)Varna gorenjska smučišča
V zadnjih dveh tednih so policisti smučarji več prisotni tudi na gorenjskih smučiščih. Smučarje večinoma opozarjajo, pozorni pa so na njihove psihofizične lastnosti in vse, kar ogroža druge smučarje.
Kranjska Gora – V zadnjih dveh tednih, torej med šolskimi počitnicami, so policisti skupaj z inšpektorji inšpekcijskih služb poostrili nadzor spoštovanja predpisov na smučiščih in uporabo vozil v naravnem okolju. Letos so se na Gorenjskem zgodile že štiri nesreče s smrtjo smučarja, vendar vse na neurejenih delih smučišč (med letoma 2000 in 2009 je bilo skupno v Sloveniji pet nesreč s smrtjo na smučiščih).
Sredi tedna so policisti kranjske policijske uprave preventivno akcijo izvedli na šestih gorenjskih smučiščih (Krvavec, Zelenica, Stari vrh, Vogel, Kamna Gorica in Kranjska Gora), kjer so poostrene nadzore opravljali tudi s pomočjo helikopterja. »Pozorni smo bili na hitre in predrzne smučarje, ki ne ogrožajo le sebe, ampak tudi druge smučarje,« je povedal Boštjan Glavič s Policijske uprave Kranj. Nekaj smučarjev so tokrat le opozorili, med njimi je bil tudi smučar, ki je svojega otroka med smučanjem držal v naročju, opozorili so tudi nekaj voznikov motornih sani.
»Za voznika motornih sani, ki je na Krvavcu v času obratovanja in kljub zmanjšani vidljivosti zaradi megle prečkal smučišče, smo podali predlog prekrškovnemu organu,« je eno od redkih v sredo izdanih sankcij opisal Glavič. Vozniku ne bo ušla kazen, visoka od dvesto do šeststo evrov. Enajst policistov smučarjev je v skrbi za preventivo opravilo tudi več pogovorov s straši in vaditelji smučanja, vse v želji, da bi bilo nesreč na smučiščih čim manj.
Tudi ta konec tedna bodo policisti na vseh smučiščih delovali z okrepljenimi ekipami, sicer pa jih lahko smučarji na gorenjskih smučiščih opazijo skoraj vsak dan. »Kršitev je zaradi ozaveščanja smučarjev in tudi naše prisotnosti vse manj, žal pa je več težav in tudi usodnih posledic, ko smučarji zavijejo na neurejene dele smučišča, kot se je letos zgodilo na Starem vrhu, Krvavcu, Voglu in na Zelenici,« dodaja Glavič. Več težav imajo policisti z lovljenjem voznikov motornih sani (čeprav so jih nekaj letos že kaznovali), saj jim enostavno pobegnejo. Tudi zato se v lovljenje voznikov motornih sani, ki ne smejo voziti v naravnem okolju, vključuje tudi helikopter Letalske policijske enote.