Edo Zaplotnik

V nahrbtnik dereze in palice

K varnosti pri zimskih športih in pohodih v hribe največ pripomorejo dobre pohodne palice in prave dereze.

Vsem tistim pohodnikom, ki se v poletnih ali zimskih dneh radi podajo po brezpotjih, predvsem po strmih travnatih ali zasneženih pobočjih, še enkrat nasvet izkušenega planinca, ki je: dereze naj bodo vedno v nahrbtniku tako pozimi kot poleti. Prav tako naj bodo palice vaša osnovna oprema. Kot rečeno, so travnata in mokra pobočja lahko ravno tako spolzka kot hoja po snegu in ledu.

Zima je za številne pohodnike najlepši letni čas. Obiranje brezpotij in pohodi v neznane dele naših gora so za povprečnega pohodnika prenevarni, zato se večina odpravi na točke, do katerih vodijo urejene steze in kjer so planinske koče odprte. Velikokrat imamo priložnost slišati in prebrati, kaj vse moramo imeti v nahrbtniku, kakšni čevlji so primerni, o oblačilih pa je tako ali tako največ govora. Malokdaj pa se omenja, da k varnosti pri zimskih športih največ pripomorejo dobre pohodne palice in prave dereze.

Prav o palicah in derezah smo se pogovarjali z Edom Zaplotnikom, ki je zaposlen v podjetju Tehnomat. Edo je tudi izkušen alpinist in pohodnik.

Kakšne pohodne palice se na voljo na tržišču in kakšne priporočate vi?

»Na tržišču je ponudba tovrstne opreme precejšnja, predvsem velika je ponudba pohodnih palic, toda žal so pogosto vprašljive kakovosti. Ni potrebno posebej poudarjati, da je priporočljivo, da so palice teleskopske – zložljive, pomembno je, kakšne spojne mehanizme ima palica. Prepričani moramo biti, da palico lahko dobro nastavimo, da se pri sestopu ne bo sesedala. Največkrat se pri pohodnikih vidi, da imajo težave z nastavitvijo palic. Izkušnje kažejo, da bi bilo priporočljivo s strani proizvajalca palic v servisu pri palicah zamenjati vse štiri spojne mehanizme. Spojni mehanizmi so namreč ključni element trdnosti palice in omogočajo možnosti nastavljanja. Predvsem v zimskem času je priporočljivo palico pred sestopom podaljšati vsaj za pet centimetrov. S tem smo že v osnovi poskrbeli, da ne pride do morebitnega zdrsa. Opozoriti gre še na dva pomembna dela pohodnih palic: da je ročaj narejen iz plute, saj je oprijem bolj prijeten in občutek bolj »topel« kot pri plastičnem ročaju. Pomemben element je tudi konica. To se izkaže na zamrznjeni podlagi, kjer je neprimerno varneje, če je iz karbidne trdine (widia), ki nam zagotavlja dober oprijem palice na zamrznjeno podlago. V primeru, da imajo palice jekleno konico, se ta sčasoma obrabi, to pa pomeni, da je oprijemljivost na zamrznjeno podlago zelo slaba, nestabilna, oziroma je sploh ni. Vemo, da to lahko povzroči padce in so posledice nesreče lahko hude.«

Kaj je še pomembno pri izbiri palic?

»Zaradi vsega naštetega priporočamo, da pri nakupu palic ne predstavlja kazalec na tehtnici za odločitev le cena. Drugo priporočilo pa je, da je potrebno palice po nakupu tudi redno vzdrževati in po potrebi servisirati.«

Pravite, da so dereze poleg palic osnovna pohodnikova oprema?

»Običajno pri besedi dereze človek pomisli na tiste dereze, ki jih uporabljajo alpinisti ali tekmovalci pri hitrostnem plezanju v zaledenelih stenah. Pohodniške dereze, ki se praviloma namestijo pred pohodom med prstnim delom in peto planinskega čevlja, izhajajo že iz preteklosti. Predvsem so jih uporabljali gozdarji – sekači, ki so v zimskem času na strmih pobočjih žagali drevje in to z bolj ali manj ročnimi žagami. Prav takšne dereze so danes nepogrešljiva oziroma obvezna oprema pri zimskem pohodništvu.«

Derez ne priporočate samo v zimskem času?

»Ponudba na našem tržišču je pestra, velja pa enako pravilo, kakor pri nakupu pohodniških palic. Pri izbiri želimo opozoriti na zelo pomembno spoznanje in sicer, da uporaba derez ni priporočljiva le na ledenih površinah in zasneženih stezah sredogorja. Tudi pozno jeseni in v zgodnjem spomladanskem obdobju so steze zelo blatne, pod blatom so lahko še ostanki ledu, ali je kamenje, ki je prekrito z blatom, zelo spolzko. Zato je tudi v blatu uporaba derez priporočljiva, da nas obvarujejo pred zdrsom. Naše priporočilo je torej, da izberete takšne vrste derez, ki jih boste lahko uporabljali tudi, ko bo steza sicer kopna, ne ledena ne snežena, prekrita pa z blatom, mokrimi koreninami in kamenjem.«

Na koncu vas prosim še za osnovni nasvet?

»Vsem tistim pohodnikom, ki se v poletnih ali zimskih dneh radi podajo po brezpotjih, predvsem po strmih travnatih ali zasneženih pobočjih, še enkrat nasvet izkušenega planinca, ki je: dereze naj bodo vedno v nahrbtniku tako pozimi kot poleti. Prav tako naj bodo palice vaša osnovna oprema. Kot rečeno, so travnata in mokra pobočja lahko ravno tako spolzka kot hoja po snegu in ledu.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 3. julij 2022 / 09:25

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 26. april 2020 / 20:05

Umetniki smo vajeni samoizolacije

Akademska slikarka Suzana Brborović iz Kranja že šesto leto živi in ustvarja v Leipzigu, kjer se je ustalila tako v umetniškem kot družinskem smislu.

Kronika / nedelja, 26. april 2020 / 20:03

Mopedistu izsilil prednost

Golnik – Policisti so v torek obravnavali prometni nesreči s hujšimi poškodbami. V peško, ki je nepravilno hodila, je pri Golniku trčil kolesar, mopedistu pa je v Lescah voznik avtomobila na križiš...

GG Plus / nedelja, 26. april 2020 / 15:31

Lunin koledar

»Rudi Šeligo je bil dedec, kot poreče ljudstvo. / Obraz kot izklesan v kamen, z gubami razbrazdan, / izraz kot nož nabrušen, a zglajen od znotraj, s čustvom, // preveč bolečim, da bi ga razkazoval....

Nasveti / nedelja, 26. april 2020 / 15:29

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

GG Plus / nedelja, 26. april 2020 / 15:27

Gamsova župca

Upokojeni kriminalist Boris Žagar je mlada leta preživel v Kranju, sedaj živi v Bohinju. Ljubezen do Bohinja je povzel po očetu, ki mu je še kot otroku približal bohinjsko idilo, ki pa jo je kasneje s...