Bo Nunski vrt postal parkirišče?
Tudi načrti občine, da bi v parkirišče preuredili Nunski vrt, so naleteli na nasprotovanje civilnih pobudnikov.
Škofja Loka - Za projekt parkirišča na Nunskem vrtu je sicer že vložena vloga za pridobitev gradbenega dovoljenja, tako da bi že letos lahko začeli urejati parkirišče. »Gradnja parkirišča Nunski vrt je namenjena za potrebe parkiranja osebnih vozil prebivalcev znotraj območja starega mestnega jedra, kjer velja režim omejitve prometa in nezmožnost parkiranja osebnih vozil v neposredni bližini bivališč. Z gradnjo parkirišča bomo omenjeno območje razbremenili mirujočega avtomobilskega prometa in s tem rešili nevzdržne prometne razmere ter omogočili hitrejši razvoj in povečali privlačnost omenjenega območja. Parkirišče je zasnovano v dveh nivojih s skupno 176 parkirnimi mesti: s 83 parkirišči na spodnjem (od tega devet za invalide) in 93 parkirnimi mesti na zgornjem,« pojasnjuje Miloš Bajt z občinske uprave v Škofji Loki. Dovoz na parkirišče bo mogoč z dveh smeri, iz Blaževe ulice in s ceste v Vincarje.
Civilna iniciativa, ki nasprotuje ureditvi Nunskega vrta za parkirišče, je že lani na spletu objavila peticijo proti takšnim načrtom in doslej zbrala okoli štiristo podpisov. Podpisniki se ne strinjajo z uveljavljeno prakso v Sloveniji, da se v mestih pozidajo še zadnje odprte površine in se namenjajo parkiranju, stanovanjski in drugi gradnji, namesto parkovnim in drugim zelenim površinam. Občine bi morale svojim prebivalcem zagotavljati visoko kvaliteto bivanja tudi z zadostnimi zelenimi površinami in druge probleme reševati z včasih pač dražjimi rešitvami, denimo podzemnimi parkirišči. V primeru Nunskega vrta predlagajo, da se tu namesto plačljivega parkirišča oblikuje mestni park z otroškim igriščem, za potrebe parkiranja pa naj se najprej izvede celovita prometna študija, ki bo poiskala bolj inovativne rešitve in območja za parkiranje (morda v povezavi z drugimi večjimi investicijami, predvidenimi v centru mesta). Občina naj ureja območje Nunskega vrta, kot to predvideva prostorski plan, torej kot športno rekreacijske zelene površine - parki. Čeprav prostorska zakonodaja tu sicer dovoljuje urejanje »začasnih« parkirišč, se podpisniki bojijo, da bo tako ta neprecenljiva zelena površina za vedno izgubljena.
»Kar zadeva nasprotovanja civilne iniciative, je treba reči, da na mestu Nunskega vrta nikoli ni bilo javnega mestnega parka (hortikulturno urejen park je bil na Loškem gradu), ampak so imele nune tu zelenjavni vrt za lastno samooskrbo. Danes pa na tej lokaciji, ki je medtem izgubila prvotno funkcijo in gre za precej degradirano lokacijo, rešujemo pereč problem parkiranja za prebivalce starega mestnega jedra,« civilno pobudo komentirajo na občini. Na Mestnem trgu namreč parkirišč ne more biti; trenutno sicer prebivalci starega mestnega jedra lahko tu parkirajo v nočnih urah, vendar gre za začasno rešitev. Dodajajo, da parkirišče na Nunskem vrtu ne bo velika siva asfaltirana površina, češ da so projektirali sodobno hortikulturno urejeno parkirišče, na gornjem platoju pa tudi od parkirišča dovolj odmaknjeno otroško igrišče. Za ureditev parkirišča so pridobili tudi ustrezno soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine. »Pri tem naj še enkrat poudarimo, da je naš osnovni namen ta, da mestno središče ne bi bilo več zaparkirano z avtomobili, da ga odpremo za meščane in obiskovalce, da bo varno tudi za otroke, saj mora biti najbolj živahno in pestro dogajanje ravno v mestnem središču. Obenem pa želimo vsem otrokom na območju Nunskega vrta ponuditi tudi poseben urejen prostor za igre z žogo in gugalnice,« končuje Jernej Tavčar z občinske službe za odnose z javnostjo.