Strokovno usposabljanje za varnostnike
Namen mojega današnjega prispevka je podrobneje osvetliti sistem strokovnega usposabljanja oseb, ki želijo opravljati delo na področju zasebne varnosti. Želim si, da bi bil ta prispevek koristen pripomoček vsem, ki se odločajo za poklic varnostnika, hkrati pa naj bo tudi informacija uporabnikom varnostnih storitev, ki se pri odločitvi o izvajalcu varovanja njihove lastnine žal vse prevečkrat odločajo izključno na osnovi kriterija najnižje urne postavke za izvajanje te storitve.Za zavarovanje lastnine se je dejavnost zasebnega varovanja v Sloveniji izjemno razširila; za izvajanje teh storitev pa je treba imeti ustrezno licenco. Za njeno pridobitev pa je med drugim ključno tudi izpolnjevanje posebnih kadrovskih pogojev. Zlasti v obdobju zadnjih let nas kar nekaj (žal tragičnih) dogodkov opominja, kako nevarni so lahko neusposobljeni oziroma slabo usposobljeni varnostniki in kako jalovo je prepričanje, da lahko tudi neusposobljen varnostnik izvaja naloge na področju varovanja ljudi in premoženja.
V kvalitativnem smislu pomeni urejanje strokovnega usposabljanja varnostnega osebja po sistemu pridobivanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij pomemben korak v pravi smeri. Zato si poglejmo nekaj dejstev in informacij, ki bodo morda koga tudi spodbudile k odločitvi za poklic varnostnika.
Kaj je torej nacionalna poklicna kvalifikacija (NPK) in kako jo lahko posameznik pridobi za opravljanje dela na področju zasebnega varovanja?
Z nacionalno poklicno kvalifikacijo se dokazuje delovna in strokovna usposobljenost, ki je potrebna za opravljanje poklica oziroma posameznih sklopov nalog v okviru poklica na določeni ravni zahtevnosti. Poklicna kvalifikacija se dokazuje z javno listino – certifikatom, ki ga posameznik pridobi po uspešno zaključenem postopku preverjanja in potrjevanja pred komisijo, ki jo imenuje Državni izpitni center.
Posameznik, ki želi pridobiti poklicno kvalifikacijo za delo na področju zasebnega varovanja, se je dolžan udeležiti strokovnega usposabljanja pri imetniku javnega pooblastila za izvajanje strokovnega usposabljanja. Imetniki licenc in posamezniki sami izberejo nosilca javnega pooblastila, pri katerem želijo opraviti usposabljanje. Vse podrobnejše informacije o poteku usposabljanj za varnostnike so na voljo na spletni strani Ministrstva za notranje zadeve.
Mirjam Toporiš Božnik,
Križe