Otroci se vračajo na ceste
Ta teden so že stekle preventivne dejavnosti za varno pot otrok v šolo. Kar dve tretjini prometnih nesreč z udeležbo otrok in mladostnikov se zgodi znotraj naselij.
Kranj – V torek se na ceste po brezskrbnih počitnicah vračajo otroci, zato Javna agencija RS za varnost prometa, policija in drugi, ki skrbijo za varnost cestnega prometa, pozivajo starše in druge odrasle, naj storijo vse za varno udeležbo najmlajših v prometu. Otroci sodijo med najranljivejše udeležence v prometu, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije so prometne nesreče celo glavni razlog za umrljivost otrok in mladostnikov, opozarjajo v agenciji za varnost prometa. »Slovenija sicer spada med varnejše evropske države na področju varnosti otrok, na kar smo lahko ponosni, vendar pa je prav na področju varnosti otrok cilj Vizija 0, torej nič smrtnih žrtev in hudo poškodovanih otrok na slovenskih cestah,« so sporočili.
Po podatkih agencije vsako leto na slovenskih cestah umrejo v povprečju trije otroci v starosti do 15 let, približno 30 pa se jih huje poškoduje. V nesrečah so otroci najpogosteje udeleženi in utrpijo najhujše poškodbe kot potniki v vozilih (več kot polovica nesreč s hujšimi posledicami), sledijo pa pešci in kolesarji. Kar dve tretjini prometnih nesreč z udeležbo otrok in mladostnikov se zgodi znotraj naselij, večina v popoldanskih urah.
Javna agencija za varnost prometa je zato tudi pred začetkom letošnjega šolskega leta pripravila preventivne aktivnosti Šolska pot, ki potekajo od 24. avgusta do 13. septembra. Med drugim so zagotovili preventivna gradiva za vse prvošolce in opozorili s plakati in letaki Šolska pot vse udeležence v prometu, občine in občinske svete za preventivo in varnost v cestnem prometu so pozvali, da pred začetkom šole pregledajo šolske poti ter po potrebi dodatno uredijo prometno signalizacijo in talne označbe, izvedli bodo 15 dogodkov po državi s svetovanjem glede varne udeležbe otrok v prometu ter praktičnim prikazom, v torek na prvi šolski dan, pa bodo predstavili tudi novo mobilno aplikacijo za pripravo otrok na šolsko pot.
Na Policijski upravi Kranj so opozorili, da otroci prve korake v prometu naredijo s starši, zato naj ti otroke že v zgodnjem otroštvu pravilno seznanjajo s situacijami v prometu, varnim prečkanjem ceste in nevarnimi mesti. »Pred vstopom v šolo naj poskrbijo, da bo otrok pot do šole poznal na pamet. Otrok mora vedeti, da najkrajša pot ni vedno najvarnejša, zato naj na svoji poti izbira označene ali semaforizirane prehode za pešce, nadhode oz. podhode, pravilno pa naj hodi po pločniku ali ob robu ceste, če pločnika ni. Znanje otrok je priporočljivo večkrat preveriti, ga obnavljati in nadgrajevati,« svetuje Bojan Kos s PU Kranj.
Na cesti morajo na otroke zelo paziti tudi ostali prometni udeleženci, predvsem vozniki motornih vozil, ki naj vozijo varno, po omejitvah, v okolici vrtcev in šol še posebej previdno, otrokom pa naj vedno omogočijo varno prečkanje ceste, opozarjajo gorenjski policisti. »Vozniki naj ne zanemarijo še pravil o ustavljanju in parkiranju, saj s temi nepravilnostmi, ki jih je v okolici vrtcev in šol običajno precej, ovirajo in ogrožajo otroke,« še dodajajo.