Imate tudi vi mrzle?
V teh dneh se zunaj ne zadržujemo veliko. Zaradi mraza komaj čakamo, da pridemo na toplo in si pogrejemo premražene kosti.
A nekateri se ne morejo pogreti niti v vročem domu. V mislih imam nesrečneže, ki jih pogosto zebe v noge ali roke – tudi, če se oborožijo z dvojnimi nogavicami ali rokavicami. Žal ne pomagajo niti tiste tople volnene, ki so jim jih spletle babice.
Od nekdaj so bili takšni ljudje, ki so ne samo v ekstremno mrzlih, pač pa tudi v pasje vročih poletnih večerih in jutrih čutili peklenski mraz v okončinah. Zanje je ljudsko zdravilstvo zbralo precej uporabnih domačih receptov in nasvetov, po katerih se bomo, upam, da s toplimi nogami, sprehodili danes.
Mlade ženske, ledene noge
Hladne okončine so navadno posledica slabega krvnega pretoka. Temperaturo kože znižujeta tudi stres in strah, vegetativno živčevje se namreč na nevarnost odzove tako, da sproži zožitev kožnih žil. Če iščemo možne povzročitelje hladnih nog, sta naslednja na spisku kofein in nikotin, ki prav tako zožujeta žile v koži. Če si želite ogreti noge in roke, proč s kavo in cigaretami. Hladne okončine imajo lahko vzrok tudi v slabem delovanju ledvic, živčnih boleznih, prebavnem zastoju, zastrupitvi s težkimi kovinami, včasih pa zgolj v napačni obleki in obutvi – babice pravijo, da v premajhnih čevljih. Najpogostejše žrtve hladnih nog so mlade ženske med petindvajsetim in tridesetim letom. Slednje so namreč nagnjene k nižjemu krvnemu tlaku, kar lahko povzroča hladnejše okončine.
Čaji, ki nas bodo ogreli od znotraj
Topel čaj naj bi nas ogrel. Res je, vendar ne vsak, nekateri čaji, kljub temu da jih pijemo vroče, namreč na telo delujejo tudi ohlajevalno. Takšen je denimo metin (Mentha piperita) čaj in vsi čaji s pomirjevalnim učinkom. Če si želimo pošteno ogreti telo, sezimo raje po zeliščih in začimbah, kot so lipa (Tilia plathyphyllos europaea), črni bezeg (Sambucus nigra), šipek (Rosa canina), cimet (Cinnamomum zeylanicum), ingver (Rhizoma zingiberis), nageljnove žbice (Syzygium aromaticum), piment (Pimenta officinalsi), kardamom (Elettaria cardamomum) … Pripravite si torej čaje, čajne mešanice ali kakšne druge tople napitke iz teh rastlin in ni hudič, da ne bodo pogrele tudi vaših premraženih okončin. Naše babice od omenjenih čajev kakopak najbolj prisegajo na vroč lipov čaj.
Čajna mešanica za boljšo prekrvitev
Simon Ašič je bil prepričan, da bo noge ogrela čajna mešanica iz brezovih listov (Betula pendula), koprive (Urtica dioica), ognjiča (Calendula officinalis), rmana (Achillea millefolium), rožmarina (Rosmarinus officinalis) in šentjanževke (Hypericum perforatum). Z litrom kropa poparimo šest žlic mešanice teh zeli, odstavimo za deset minut in pijemo po dve skodelici pred glavnimi obroki in po njih.
Odrešilne kopeli
Križev in težav s hladnimi nogami naj bi se rešili tudi z uporabo kopeli, kot je denimo kopel s poparkom ovsene slame (Avena sativa): v desetih litrih vode kuhamo štirideset minut pol kilograma ovsene slame, nato dodamo še šest žlic morske soli, odstavimo za trideset minut in precedimo. V tem poparku namakamo noge trikrat na dan po trideset minut. Če nimamo ovsene slame, nič hudega. Zelo dobro se obnese tudi kopel zgolj z morsko soljo: v vodo za kopanje damo dobro pest morske soli in se v njej namakamo petnajst do dvajset minut. Najbolje, da si jo pripravimo pred spanjem.