Mobiliziranci končno do rente
Z dopolnitvijo zakona o žrtvah vojnega nasilja oktobra lani so bila izpolnjena dolgoletna prizadevanja mobilizirancev v redno nemško vojsko za simbolično mesečno rento. Vendar se po uresničevanju zakona spet zapleta, mobiliziranci pa zahtevajo od države, da uresniči tudi druge njihove zahteve.
Kranj - Vsem mobilizirancem s priznanim statusom žrtve vojnega nasilja so upravne enote začele razpošiljati obrazce s splošnimi podatki o mobilizirancu. Ta obrazec je treba vestno izpolniti in vrniti upravni enoti, ki bo uredila vse potrebno za izplačevanje rente. Če nekdanji mobiliziranec tega obrazca ni prejel, naj se obrne na upravno enoto, pri kateri je uveljavljal status. Če bo upravna enota zahtevala dodatna dokazila, pa naj se obrne na Združenje mobilizirancev v redno nemško vojsko 1943-1945, Ulica Juleta Gabrovška 6, 4000 Kranj. V leta 1995 sprejetem zakonu o žrtvah vojnega nasilja (ŽVN) prisilnim mobilizirancem v redno nemško vojsko niso bile priznane enake pravice, kot so jih bili deležni drugi upravičenci po zakonu o ŽVN.
Pravica do dosmrtne mesečne rente je bila priznana šele z oktobra lani sprejeto novelo zakona. »Pričakovali smo, da bodo izplačila zaradi dolgoletnega zavlačevanje vključevala leto 2009, vendar uskladitev velja od 1. januarja 2010, v januarju pa smo dobili novo informacijo, da bo prvo izplačilo sledilo po rebalansu državnega proračuna. Takemu zavlačevanju in omalovaževanju sprejetih sklepov v državnem zboru s strani vlade in vladnih organizacij do naše generacije, ki je praktično pred izumrtjem, ter sklepa državnega zbora iz leta 1994 še vedno ne vidimo konca. Tak odnos traja že od sprejetja zakona leta 1995. Ustavno sodišče RS 14. novembra ni neutemeljeno odločilo, da določena ravnanja vlade niso v skladu z načelom zaupanja v pravno državo,« poudarjajo v združenju mobilizirancev.
V združenju opozarjajo še na nekatera določila zakona, ki se niso uresničila, in napovedujejo, da si bodo še naprej prizadevali za uveljavitev pravic padlih, umrlih po vojni, svojcev padlih in umrlih mobilizirancev. Opozarjajo tudi na nerazumljivo selekcijo kriterijev za priznanje statusa žrtve vojnega nasilja. Poudarjajo tudi pomen sklepa državnega zbora iz leta 1994, ki nalaga vladi RS, da začne in izpelje postopek za sklenitev pogodbe z ZRN o vojni škodi in pravicah žrtev vojne in mobilizirancev po istih pogojih, po kakršnih je Nemčija sklenila pogodbo s Francijo in drugimi državami, katerih državljani so bili mobilizirani v nemške vojaške enote. Nobeni od dosedanjih vlad se kljub sklepom državnega zbora ni zdelo umestno načeti tega odprtega vprašanja, zato sprašujejo, kako je to mogoče, ali so sklepi, sprejeti v državnem zboru le kot farsa za določeno skupino državljanov.
Sicer pa Zdravko Ribnikar iz združenja mobilizirancev v Kranju še dodaja, da so osnovne informacije o uveljavitvi mesečne rente članstvu posredovali z Obvestili v decembru 2009, za dodatne informacije pa je na razpolago internetna stran Zveze društev mobilizirancev pod oznako www.zvezamobi.net.