Voda iz vodomatov ustrezna
Pri zdravstvenem inšpektoratu so ugotovili, da ni dokazov o oporečnosti vode iz vodomatov, kot so trdili na Zavodu za zdravstveno varstvo Koper.
V koprskem zavodu za zdravstveno varstvo so minuli teden v javnosti dvignili precej prahu, ko so opozorili na neustrezno kakovost vode iz vodomatov. Po njihovih ugotovitvah je vsebnost mikroorganizmov v vseh dvajsetih vzorcih vode iz vodomatov na območju Obale in Ljubljane presegla dovoljenih sto mikroorganizmov v mililitru. Pri zdravstvenem inšpektoratu pa so zagotovili, da ni nikakršnih dokazov o oporečnosti vode iz vodomatov.
Pri zdravstvenem inšpektoratu so pojasnili, da so na podlagi dokumentacije, ki so jo prejeli od Zavoda za zdravstveno varstvo Koper, ugotovili, da zavod pri vrednotenju rezultatov analiz vzorcev vode, ki so jo opravili, ni uporabil ustreznih predpisov in meril, ki veljajo za analizirane vrste vod. Gre za naravne mineralne vode in izvirske vode, razlaga namestnik glavne zdravstvene inšpektorice Darko Mehikić, za katere velja pravilnik o naravni mineralni, izvirski in namizni vodi. Ta pravilnik pri teh vodah prepoveduje vsak postopek obdelave, ki bi lahko spremenil običajno število mikroorganizmov. »Te vrste vod se morajo ocenjevati na podlagi meril iz navedenega pravilnika, ki v 5. členu določa vrednosti števila kolonij mikroorganizmov, ki veljajo na izviru in najpozneje v prvih 12 urah po polnjenju.« Po preteku 12 ur pa po njihovi razlagi voda lahko vsebuje tudi večje število kolonij mikroorganizmov, pod pogojem, da je voda ustrezna po vonju, videzu in okusu.
Povečano število kolonij bakterij v vzorcu iz avtomata, še pojasnjuje Darko Mehikić, je lahko posledica povečanega števila kolonij v embalaži oziroma balonu ali neustreznega vzdrževanja avtomata. Voda v balonih mora biti zato do uporabe ustrezno skladiščena, nato pa dovolj hitro porabljena. Pomembno pa je tudi redno vzdrževanje vodomata, sicer se lahko voda v njem okuži tudi s patogenimi bakterijami. »Če ocenimo, da pri ugotovljeni bakteriološki neskladnosti ne gre za fekalno onesnaženje pitne vode, potem na podlagi rezultata posameznega vzorca ne moremo predlagati prepovedi ali omejitve uporabe pitne vode, in za to tudi ni potrebe,« poudarja Mehikić in dodaja, da pa voda ni primerna za pitje, če se zaradi povečanja števila mikroorganizmov v njej ugotovi organoleptična neskladnost, kar pomeni neustreznost po vonju, okusu in videzu.