Obramba preprečila zaslišanje
Sojenje trojici Romunov, ki jim na kranjskem sodišču znova sodijo zaradi poskusa ropa na gorenjski avtocesti 6. novembra 2008, se je v četrtek pošteno zapletlo.
Kranj - Kranjsko okrožno sodišče je 26-letnega Dumitruja Aleksandruja, 30-letnega Constantina Caldararuja in 45-letno Claudio Miclescujevo februarja lani zaradi poskusa ropa nemškega državljana Andreasa Grubišića v bližini bencinskega servisa Voklo na gorenjski avtocesti obsodilo na zaporne kazni. Na pritožbo obrambe je višje sodišče kasneje sodbo razveljavilo, saj jim na prvem sojenju oškodovanca sploh ni uspelo zaslišati, brez uspeha pa so ga doslej vabili tudi na ponovljenem sojenju. Predsednica sodnega senata Andreja Ravnikar je bila zato v četrtek odločena, da Grubišića vendarle zasliši preko videokonference, a je obramba namero preprečila s predlogom po njeni izločitvi. »Predsednica senata je po mnenju obrambe pristranska, ker je dovolila, da senat sprejme odločitev o zaslišanju preko videokonference, kar je v izrecnem nasprotju z določbami zakona o kazenskem postopku, s čimer je zavestno in namerno kršila zakonske pravice obdolženih,« je predlog obrazložil odvetnik Borivoje Ljujić, ki je na četrtkovi obravnavi nadomeščal Milana Krstića, enega od zagovornikov prvoobtoženega Aleksandruja. Sodnici Ravnikarjevi tako ni preostalo nič drugega, kot da njegov predlog odstopi v presojo predsedniku Okrožnega sodišča v Kranju Mihaelu Kersniku, vse dotlej pa je glavna obravnava prekinjena.
Obramba je videokonferenčnemu zaslišanju ostro nasprotovala zaradi več razlogov. Po njenem za zaslišanje na daljavo sploh niso izpolnjeni zakonski pogoji, ker pravosodni minister še ni izdal tehničnih navodil o ustrezni tehnični opremi za videokonferenčno zaslišanje, poleg tega pa sodišče Grubišića sploh še ni poskusilo privesti na zaslišanje, ko ta prečka Slovenijo na poti iz Nemčije na Hrvaško, ki jo je med drugim opravil tudi že v času tega sodnega postopka. Tudi zato bi takšno zaslišanje pomenilo kršitev slovenske ustave in evropske konvencije o človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah. Obramba je že večkrat pozvala sodnico, naj Grubišića denarno kaznuje zaradi izmikanja sodišču, odvetnik Marko Bošnjak pa je tokrat tožilstvo celo pozval, naj zoper oškodovanega vloži obtožni predlog, na podlagi katerih bo Andreas Grubišič v Slovenijo vabljen kot obdolženec in bi ga potem lahko zaslišali tudi kot pričo v tej zadevi. »Posledično bi bilo možno izdati tudi evropski nalog za prijetje,« je namignil odvetnik.
»Slika je jasna, ton tudi, zato so tehnični pogoji podani. Prav tako tudi zakonski pogoji, saj Grubišić že večkrat kljub vabljenju ni pristopil,« je bila predsednica senata ugovorom obrambe navkljub odločena zaslišanje izpeljati in tako to sodno farso vendarle pripeljati h koncu. A kot že omenjeno, ustavil jo je predlog po njeni izločitvi. In obdolženi trojici, da se znova vrne v Romunijo, od koder so se v četrtek pripeljali le na nekajurni izlet.