Sveče v posebne zabojnike
Na nekaterih gorenjskih pokopališčih že stojijo posebni zabojniki za ločeno zbiranje odpadnih sveč, ponekod pa malce zamujajo z namestitvijo.
Kranj – V Sloveniji vsako leto prodajo okrog 25 milijonov nagrobnih sveč, iz katerih nastane kar štiri tisoč ton odpadkov. Doslej smo odpadne sveče na pokopališčih odlagali kar v običajne zabojnike za mešane odpadke. Po novem pa je tudi odpadne sveče treba odlagati ločeno, saj je država sprejela posebno uredbo o ločenem zbiranju odpadnih nagrobnih sveč. Uredba je začela veljati 1. januarja, po njej pa mora vsak upravljavec pokopališča organizirati zbiranje in začasno skladiščenje odpadnih sveč na pokopališču ločeno od drugih odpadkov. Na hektar pokopališča morajo urediti najmanj tri kubične metre skladiščnega prostora.
Na nekaterih gorenjskih pokopališčih so komunalna podjetja že namestila posebne zabojnike za ločeno zbiranje odpadnih sveč. To so nam potrdili na Komunali Kranjska Gora, v javnem komunalnem podjetju Jeko-In Jesenice, ki upravlja pokopališča v jeseniški in žirovniški občini, in na Loški komunali. Na Komunali Kranj so za ločeno zbiranje odpadnih sveč poskrbeli na glavnem kranjskem pokopališču, na ostalih manjših pokopališčih v Kranju in okoliških občinah pa sistem ločenega zbiranja sveč šele uvajajo, smo izvedeli. Prav tako še ni mogoče ločeno odlagati odpadnih sveč v občini Tržič, saj je Komunala Tržič šele naročila osem posebnih zabojnikov. Na pet pokopališč v občini naj bi jih namestili do konca meseca. Podobno so nam povedali na Komunali Radovljica, kjer imajo zabojnike kupljene, po pokopališčih pa naj bi jih razporedili do konca meseca. Na Komunali Bled so nekaj zabojnikov že postavili, nekaj pa naj bi v prihodnjih dneh. V režijskem obratu Občine Bohinj pa smo izvedeli, da imajo dva zabojnika že od prej, nekaj pa naj bi jih namestili v prihodnjih tednih.
Komunalna podjetja so že podpisala pogodbe s podjetji Interseroh in Prons, ki imata pooblastilo okoljskega ministrstva za zbiranje in predelavo sveč. Tako bodo odpadne sveče odvažali ločeno, nato pa plastične lončke predelali in reciklirali ter vrnili v proizvodnjo lončkov za nagrobne sveče. Oddaja odpadnih sveč zbiralcu je brezplačna. Kljub temu pa v celotnem sistemu ostaja še nekaj nejasnosti, so nas opozorili v nekaterih komunalnih podjetjih, saj naj bi zbiralci ne želeli brezplačno prevzemati »starih bremen«, torej že doslej zbranih odpadnih sveč. Prav zato so se v nekaterih gorenjskih komunalnih podjetjih odločili, da bodo ločeno zbiranje pričeli šele konec meseca, ko naj bi v pooblaščenih podjetjih tudi pričeli prazniti zabojnike in odvažati odpadne sveče.