Dragocene najdbe v cerkvi v Mostah
V cerkvi sv. Martina v Mostah pri Žirovnici so odkrili oltarno ploščo in temelje romanske cerkve iz 12. stoletja ter dvajset zgodnjesrednjeveških grobov.
Moste pri Žirovnici – Po dragocenih najdbah v cerkvi sv. Martina v Mostah pri Žirovnici v letih 1914 in 1980 so tudi nedavna arheološka izkopavanja prinesla pomembna odkritja, ki dokazujejo, da gre za eno najstarejših cerkva na Gorenjskem in tudi v Sloveniji. »Izkopavanja so pokazala, da je cerkev romanska, saj smo v notranjosti našli ostanke prve zidane cerkve iz 12. stoletja. Na to obdobje kažejo tudi drobne najdbe in odnos do staroslovanskih grobov, ki smo jih že leta 1980 odkrili v lopi. Ob tem je treba poudariti, da smo ob nedavnih izkopavanjih našli tudi apsido, ki je podkvaste in ne pravilne polkrožne oblike, kar je predromanski element,« je pojasnil Milan Sagadin s kranjskega zavoda za vrsto kulturne dediščine. Ob izkopavanjih, ki sta jih prostovoljno in brezplačno izvedla arheologa Drago Svoljšak in Andrej Čučnik, so odkrili še oltarno ploščo iz dvanajstega stoletja, dvajset zgodnjesrednjeveških grobov, v sredini cerkvene ladje pa tudi ostanke lesenega, morda kultnega objekta.
Dragocene so tudi gotske freske v prezbiteriju, ki jih je okoli leta 1450 ustvaril t. i. žirovniški mojster. Za glavnim oltarjem, ki je po novem v stranski niši, so odkrili zazidano gotsko okno. »Figuri svetnic v okenskem ostenju s svežo barvitostjo kažeta na prvotno kvaliteto fresk. Ker nista bili nikoli prebeljeni, so barve dosti bolj sveže kot pri drugih freskah, ki so bile prebeljene do 1906. Potrebne so obnove, tudi zato, ker je prezbiterij močno razpokan,« ugotavlja Sagadin. »Vzdrževalna dela leta 1980 so pokazala, da je tudi celotna severna stena cerkve pokrita s freskami, ki so sedaj še prekrite z beležem, župnika pa skušamo szpodbuditi, da bi kandidiral za državna sredstva in jih tako začel odkrivati,« je še dodal.
»V cerkvi sv. Martina je veliko dragocenosti, tako da bodo obiskovalci imeli marsikaj videti. Nedvomno bo izstopal tudi prezbiterij, še zlasti, ko bomo dokončali obnovo fresk,« ugotavlja župnik Ciril Brglez in dodaja, da bodo v cerkvi potekali tudi koncerti in druge prireditve. Kot pravi, so bili domačini sicer sprva nekoliko skeptični do vnovičnih izkopavanj, sedaj pa vse bolj cenijo odkrite dragocenosti. Cerkev je pred božičem blagoslovil pomožni škof Anton Jamnik, v začetku februarja pa si jo bo v sklopu srečanja z duhovniki radovljiške dekanije ogledal tudi novi ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres.