Policistov premalo, kriminala vedno preveč
Zaradi kadrovske podhranjenosti gorenjske policije so lani policistke in policisti opravili prek 79 tisoč nadur. Poleg bombnih napadov so jih zaposlovale tudi številne tragične nesreče in vse več kriminalnih dejanj.
Kranj - Rast kriminala, poslabšanje prometne varnosti in trije bombni napadi so ob že pregovorni kadrovski podhranjenosti v lanskem letu najbolj zaznamovali delo gorenjskih policistov in kriminalistov. »Kljub vsem resnim varnostnim nalogam, s katerimi smo se ukvarjali, ocenjujemo, da smo bili pri svojem delu uspešni in da zagotavljamo visoko stopnjo varnosti na Gorenjskem. Dosegli smo vse cilje, ki smo si jih zadali: v intervencijskih primerih smo zelo hitro na kraju dejanja, pri delu policisti ne prekoračujejo svojih pooblastil in spoštujejo človekove pravice, ko je treba, pa svoje delo opravimo zelo učinkovito. Takšne usmeritve bomo imeli tudi v letu 2010,« je povedal direktor Policijske uprave Kranj Simon Velički.
Do začetka decembra so gorenjski policisti in kriminalisti obravnavali 5329 kaznivih dejanj, kar je skoraj štiri desetine več kot leto poprej, preiskali pa so 56 odstotkov primerov. Po odmevnosti so zagotovo izstopali bombni napadi na dom sodnice v Radovljici, kranjsko policijsko stavbo in pred vhodom v lokal Milion Club Prive v hotelu Creina v Kranju. Mimogrede, kranjsko tožilstvo je po naših podatkih glavna osumljenca za slednji bombni napad obtožilo treh kaznivih dejanj – poskusa uboja, povzročitve splošne nevarnosti ter nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem in eksplozivom. Nerazjasnjen še vedno ostaja napad na sodničino hišo v Radovljici. »Tega primera ne komentiramo, primer je še v fazi preiskave. V ta namen je bila na ravni generalne policijske uprave ustanovljena posebna skupina, v kateri sodelujejo tudi naši kriminalisti,« je povedal Velički.
Med kriminalnimi dejanji so lani izstopali tudi vlomi v večje trgovske centre in napadi na dnevno-nočne trezorje. »Zelo smo se usmerjali tudi v preprečevanje nasilja v družinah, saj smo takoj reagirali na vsak poziv in preprečili stike med napadalcem in žrtvijo. Tudi sodišče je pri oceni izvedenih ukrepov ponavadi sledilo odločitvam naših policistov,« dodaja Velički. Gorenjskim policistom je po besedah njihovega šefa uspelo razkriti precej kriminalnih skupin, ki so preprodajale drogo, vse pogosteje se na Gorenjskem pojavljajo tudi ponarejeni bankovci, predvsem stoevrski. V gospodarski kriminaliteti so izstopale poslovne goljufije in zlorabe položajev.
Na področju javnega reda in miru niso zabeležili posebej izstopajočih primerov, zato pa je toliko bolj črna slika na področju prometne varnosti, saj je lani na gorenjskih cestah umrlo 23 oseb, leta 2008 pa štirinajst. Še vedno pa je bilo manj smrtnih žrtev kot leta 2007, ko je bilo 27 smrtnih primerov. »Posebej je izstopalo območje Škofje Loke in obeh dolin, kjer je lani umrlo devet udeležencev prometnih nesreč,« opozarja Velički. Ker je alkohol še vedno zelo prisoten v prometu, so gorenjski policisti samo do srede decembra odredili prek 31 tisoč preizkusov vinjenosti, od tega je bilo pozitivnih 1153 voznikov, skoraj polovico so morali pridržati.
Na Gorenjskem je bilo tudi lani premalo policistk in policistov, tako da so morali ti opraviti skupno 79.212 nadur oziroma povprečno 387 nadur na pooblaščeno uradno osebo. Kadrovsko stisko so zaznali tudi v generalni policijski upravi, zato je na Gorenjsko prihajala pomoč tudi iz drugih policijskih uprav. »Na ta način sedaj lahko zagotavljamo osnovno intervencijsko delovanje po vsej Gorenjski, že spomladi pa bomo zaposlili sedemnajst novih policistov,« je še napovedal Velički.