Za rakom ni treba umreti
Rak postaja najpogostejša bolezen sodobnega človeka, rak pljuč pa je eden najpogostejših rakov, kjer so trenutno možnosti ozdravitve majhne, prav v bolnišnici Golnik pa z vrhunsko opremo in strokovnjaki zagotavljajo evropsko primerljivo oskrbo ter učinkovito zdravljenje.
Golnik – Tik pred božičnimi prazniki je Univerzitetno kliniko za pljučne bolezni in alergijo Golnik obiskal minister za zdravje Borut Miklavčič, obisk ministra pa je bil tudi priložnost za predstavitev dela v bolnišnici, katere začetki segajo že v leto 1921. Takrat je bila ustanova zgrajena kot sanatorij za zdravljenje bolnikov s tuberkulozo. Kot je ob obisku ministra poudaril direktor bolnišnice prof. dr. Mitja Košnik, se trenutno trudijo prepričati državo, da jim njihov laboratorij, ki izpolnjuje vse strokovne kriterije, dovolijo imenovati referenčni laboratorij, pa tudi da ga prilagodijo višjim varnostnim standardom zaradi bližajoče se tuberkuloze, ki je odporna proti zdravilom.
Direktor Košnik je ministra spomnil tudi na dejstvo, da se bolnišnica na Golniku spreminja v nekakšen onkološki inštitut za pljučnega raka, saj na njej obravnavajo več kot polovico vseh slovenskih bolnikov s to vrsto raka. Imajo vso diagnostično opremo, bolniki imajo pri njih možnost kirurškega zdravljenja, kemoterapije in paliativne oskrbe, manjka jim le možnost obsevalnega zdravljenja. Ker se v zadnjih letih močno širi uporaba kemoterapije pljučnega raka, so lani zgradili posebno enoto za kemoterapijo, sedaj pa dopolnjujejo to opremo. Tako so bili pred dnevi veseli tudi prispevka Savskih elektrarn, ki so jim pomagale pri nakupu ležalnikov za kemoterapijo. Kot je ob tem poudarila prof. dr. Tanja Čufer, so veseli vsake pomoči, saj so tudi majhne izboljšave za rakave bolnike še kako pomembne, z ustrezno opremo in vrhunskimi strokovnjaki pa bolnišnica na Golniku bolnikom z rakom zagotavlja evropsko primerljivo oskrbo.
»Ko nekdo zve, da ima raka, je to hud šok zanj in za vso družino. Jaz sem to doživel in vem, kako je to. Vendar pa sem vesel, da se medicinska znanost v svetu - mi pa gremo z njo v korak - tako razvija, da je rak bolezen, ki jo lahko zdravimo in pozdravimo. Vi v vašem kolektivu to vsak dan dokazujete in prav je, da javnost ve, da je rak bolezen kot vse druge in da je naša medicina sposobna to bolezen ozdraviti,« je poudaril minister Borut Miklavčič in dodal, da je vesel, da na Golniku dobro delajo tako strokovno kot ekonomsko in da so kot bolnišnica lahko za vzor. »Ko pripravljamo novo zakonodajo, je velik problem Slovenije, ker je majhna, zato bi morale slovenske bolnišnice iti po poti specializacije oziroma prepoznavnosti,« pravi minister Miklavčič in dodaja, da se temu marsikje upirajo. »Premiki v razmišljanju so pri tem težki, kritike na ministra hude in nekatere napake in težave, ki se nam dogajajo, povzročajo dodatne težave. Zato sem zadovoljen, da v teh zaostrenih razmerah bolnišnica Golnik, ki je specializirana, dobro posluje,« je ob predprazničnem obisku na Golniku dodal minister Miklavčič.