V veličastju mavca
Včeraj so v Galeriji Ivana Groharja odprli razstavo izbranih umetniških del v mavcu kiparja Toneta Logondra (1932-1987) z naslovom Veličastje Mavca.
Ob številnih dogodkih, ki so jih ob stoti obletnici smrti slikarja Ivana Groharja pripravili v Škofji Loki, v Železnikih in v njegovi rojstni Sorici pripravili letos, nas je nekako vselej spremljal še en prezgodaj umrli umetnik z loškega: akademski kipar Tone Logonder, ki bi prihodnje leto praznoval 80. rojstni dan, a je žal mnogo prezgodaj tragično preminul v prometni nesreči leta 1987. Namreč: osrednje slovesnosti Groharju v spomin so potekale ob njegovem kipu v Sorici, ki pa ga je ustvaril Tone Logonder, na razstavi Groharjevih portretov v Galeriji Loškega muzeja na gradu je tudi mavčni osnutek za ta kip, na dan Groharjeve smrti pa so se Ločani slikarju poklonili tudi ob njegovem doprsnem kipu v Groharjevem naselju, ki ga je prav tako izdelal kipar Tone Logonder. Iz kiparstva je na Akademiji za likovno umetnost diplomiral pri Frančišku Smerduju, kasneje je poučeval na OŠ Petra Kavčiča in na Gimnaziji v Škofji Loki, ob pedagoškem delu pa je vseskozi ustvarjal in za seboj pustil kar zajetno kiparsko zapuščino. Del te, tako osnutke v mavcu kot dela v bronu, hrani Loški muzej.
Tokratna razstava daje vpogled v Logondrove skulpture iz zbirke Loškega muzeja. Gre za restavratorsko osvežene izdelke iz toniranega in netoniranega mavca, ki so se, boržkone tudi po srečnem naključju ohranili v prostorih Loškega gradu, kjer je umetnik pred več kot tridesetimi leti imel svoj atelje. Na razstavi je tako na ogled devet plastik, med drugim doprsni kip Antonu Ažbetu in portret Ivana Groharja, oba seveda v mavčnih verzijah, tu je tudi del opusa, ki ga je avtor posvetil ženski, od ženskega akta, figure klekljarice, portreta matere do dekliške glavice … Razstava bo na ogled do 15. avgusta, kot so povedali v muzeju, pa je razstava med ljudmi še pred odprtjem vzpodbudila veliko zanimanje, saj se je prenekateri Ločan oglasil, da ima v lasti katero od Logondrovih del. V muzeju jih bodo dokumentirali, saj bi bilo treba v prihodnosti pripraviti tudi razstavo Logondrovih del v širšem obsegu.