Majina "ladja" spet doma
V torek smo v "domačem pristanišču", v stolpu na Škofjeloškem gradu, pričakali Ladjo Beagle, ki je z akademsko slikarko Majo Šubic na krovu več kot osem let plula po domovini in Evropi.
Leta 2001 je akademska slikarka Maja Šubic prav v okroglem stolpu Škofjeloškega gradu pripravila prvo Charlesu Darwinu posvečeno razstavo. Takrat so bile to tako imenovane fresko-znamke, freske na lehnjaku z motivi živali in pokrajin, ki jih je Darwin raziskoval, ko je potoval z ladjo Beagle. V vseh teh letih je Šubičeva pripravila številne razstave po Sloveniji in v tujini, v katerih je svoje umetniško ustvarjanje povezala z zgodovino in dognanji Darwinovih raziskovanj. Med drugim je razstavljala tudi v njegovem rojstnem kraju Shrewsburyju v Veliki Britaniji, na šoli, ki jo je veliki znanstvenik obiskoval, pa je pred nedavnim na steno izdelala veliko fresko na temo Darwinovih raziskovalnih potovanj.
Kot je povedala Maja Šubic, s tokratno razstavo platen z motiviko njenih in malo tudi Darwinovih skrivnostnih pokrajin zaključuje svoj dolgoletni ustvarjalni cikel, povezan z znanstvenikom. Torkov večer pa je hkrati posvetila tudi 200. obletnici njegovega rojstva. Njenemu priljubljenemu znanstveniku v čast je skupaj s škofjeloškimi skladatelji in glasbeniki pripravila pravi koncertni večer. Skladatelji Primož Grašič, Peter Kopač, Andrej Misson, Blaž Pucihar, Uroš Rakovec in Jaka Strajnar so Darwinu in, prepričan sem, posredno tudi Maji in njenim umetniškim delom v čast napisali skladbe, ki so jih izvedli odlični domači glasbeniki, Kvintet kljunastih flavt Tubulidentata pod vodstvom Mojce Zaplotnik in v katerem igra tudi Maja, pevka Saška Kolarič je ob spremljavi harmonikarja Jerneja Hostnika izvedla Kopačevo skladbo, v duhoviti Darwinovi temi z naslovom Vprašanje se poročit ali ne sta navdušila Andrej Misson s harmoniko in pevec Aco Biščevič, Puciharjevo skladbo sta predstavila flavtistka Ana Pucihar Kavčič in Jaka Strajnar na vibrafon, Otroci ritmov so skupaj z avtorjem odigrali Strajnarjevo tolkalsko variacijo na Darwina, svojo skladbo pa je kitarist Uroš Rakovec predstavil skupaj s saksofonistko Irena Šmid. Biološki oktet ne v zaključku navdušil še z znamenito Strniševo Žabe.
Razstavo je uradno odprl terenski biolog dr. Robert Monro, sicer direktor British Councila v Sloveniji, kot je povedal, pa tudi v mnogočem povezan z Darwinom. Tudi sam prihaja iz Shrewsburyja, obiskoval je isto šolo kot znanstvenik, pa tudi sam je biolog. Z razstavo, ki bo odprta v prihodnje leto, Loški muzej tudi zaključuje celoletno praznovanje 70-letnice obstoja.