Ivan Eržen

Več reda v zdravstvu?

V jeseniški bolnišnici je bil posvet na temo predloga novega Zakona o zdravstveni dejavnosti.

Jesenice – Splošno bolnišnico Jesenice je minuli ponedeljek obiskal državni sekretar na ministrstvu za zdravje dr. Ivan Eržen. Zainteresiranim zdravstvenim delavcem je predstavil dopolnjeni predlog novega Zakona o zdravstveni dejavnosti. »Zdravstvena reforma je nujna, ker so potrebe po izvajanju zdravstvene dejavnosti vse večje, tudi zaradi staranja prebivalstva, po drugi strani pa so vedno nove in boljše možnosti zgodnjega odkrivanja bolezni in zdravljenja. Veliko pozornosti bomo v zakonu namenili primarni zdravstveni dejavnosti, saj so danes le redki zdravstveni domovi v Sloveniji, ki so obdržali vse svoje funkcije, pa bi jih morali. Primer dobre prakse je Osnovno zdravstvo Gorenjske. V obstoječem sistemu se je preveč krepila sekundarna raven na račun primarne, kar je nesprejemljivo. Pri bolnišnicah mora biti poudarjena njihova specialnost in dostopnost do bolnišnične obravnave. Bom povedal na primeru: okulistična, pulmološka ali ginekološka dejavnost bi morale biti enakomerno razporejene po državi oziroma dostopne prebivalcem na določenem območju, glede na potrebe. Mlade zdravnike pa bo treba usmerjati v okolje, kjer je potreba po njihovem delu,« je povedal Ivan Eržen.

Pri nas se zdravstvo financira iz prispevkov, v nekaterih evropskih državah se denimo iz davkov. »V Sloveniji želimo sistem ohraniti in ga dopolniti s tako imenovanim vzporednim zdravstvenim zavarovanjem za vse tiste, ki imajo denar in si bodo lahko plačali zavarovanje za celotno zdravstveno oskrbo, od diagnostike do rehabilitacije z zasebnimi sredstvi. S tem se bodo obenem razbremenile čakalne vrste v javnem sistemu za vse tiste, ki pa si zdravja ne morejo »kupiti«,« je razložil Eržen, Miran Rems, dr. med., pa se je nad tem začudil, ker že zdaj dodatno plačujemo za različne oblike zavarovanj. Judita Mandeljc-Kunčič, dr. med., pa je izpostavila: »Že redne bolnišnične kapacitete imamo zasedene, kje pa bodo bolniki, ki bodo vplačevali v vzporedni sistem?«

Pripravljavci zakona želijo narediti red na področju podeljevanja koncesij. »Kriterij podeljevanja koncesij mora postati za vse občine enak, ne pa po sistemu »kdo ima koga rad«. Koncesijo je treba podeliti na osnovi potreb, v bodoče se bodo dajale po javnih razpisih. Tisti, ki jih že imajo, bodo za naprej podpisali pogodbe, za vse enako,« je navedel Eržen. Diplomirane medicinske sestre naj bi prevzele nekaj nalog od zdravnikov, za kar bo potrebno tudi dodatno izobraževanje. In nagrajevanje, je opozorila ena od dipl. medicinskih sester na ponedeljkovem posvetu. Dr. Remsa je še zanimalo, zakaj se je izgubil svobodni zdravnik. »Če na primer manjka radiologov, pa naj bodo ti svobodni zdravniki in naj opravljajo delo po vsej Sloveniji,« je ponazoril. Strokovno direktorico v jeseniški bolnišnici Sandro Tušar, dr. med., pa je zanimalo: »Kdaj lahko pričakujemo »dostopnost« storitev, po kakšnih kriterijih boste to ovrednotili? Gorenjci namreč vse prevečkrat avtomatično spadamo pod Ljubljano, Gorenjska pa je v tem trenutku zelo podhranjena z dermatološko in okulistično dejavnostjo.« Na to bo odgovorila stroka, je povedal Ivan Eržen in dodal, da bodo spremembe postopne: »Že če bomo za začetek ustavili destruktivne procese, bomo naredili veliko.« Vlada naj bi Zakon o zdravstveni dejavnosti obravnavala januarja. Direktor jeseniške bolnišnice Igor Horvat pa je posvet zaključil z vprašanjem: »Na Gorenjskem smo nekako trije bolnišnični otočki: Jesenice, Kranj in Golnik. Kako naprej?« Eržen je bil jedrnat: »Manj konkurence in več povezovanja. V tem je prihodnost.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 27. junij 2016 / 14:06

Izkazali so se s pogumom

Medalje policije za hrabrost in požrtvovalnost je v Tacnu prejelo pet občanov in triindvajset policistov.

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Kako in kdaj naj vadimo na trimski stezi?

Treba je upoštevati načelo postopnosti in prehajati od lažjega k težjemu ter od manj zahtevnih gibalnih nalog k bolj zahtevnim.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Slavje na derbiju v Podmežakli

Prejšnji petek smo dočakali prvi letošnji slovenski hokejski derbi v dvorani Podmežakla, Gorenjci pa smo se veselili zaslužene zmage Acronija Jesenic z rezultatom 4 : 3.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Prva glaska Gorenjske sta Nina in Žan

Na že enajstem Prvem glasku Gorenjske, ki je v organizaciji Radia Triglav potekal v jeseniškem gledališču, sta slavila Nina Jagodic iz Rateč in Žan Zelič iz Kranja.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Nekdanji plavžarji obujali spomine

V prostorih Kasarne na Stari Savi se je zbralo lepo število nekdanjih zaposlenih, ki so aktivno sooblikovali zgodovino plavžev.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Dimnikarske storitve spet razburjajo

Na zadnji seji občinskega sveta je občinski svetnik Ibrahim Smajić vnovič opozoril na problematiko dimnikarskih storitev. Dejal je, da visoke cene povzročajo veliko nejevolje med občani. N...