Gorje so športna vas
Gorje so res športna vas. Sloveniji in svetu so dale vrsto vrhunskih športnikov. Zaupamo, da bo tako tudi naslednjih sto let, so v uvod k zborniku z naslovom Proti vrhu, s katerim zaznamujejo stoletnico organiziranega športnega delovanja v Gorjah, zapisali člani uredniškega odbora.
Društvo ima danes okoli 350 članov, ki delujejo v desetih sekcijah. Vse razen teka na smučeh in biatlona so rekreativne narave, tek na smučeh pa že od začetka delovanja društva velja za paradno disciplino.
Zgornje Gorje – Športno društvo Gorje letos praznuje stoletnico delovanja. Če bi bile razmere drugačne, bi prav prejšnjo soboto pripravili veliko slovesnost s podelitvijo priznanj v Gorjanskem domu, a so jo zaradi slabih epidemioloških razmer (ponovno) prestavili – na čas, ko se bo stanje umirilo in se bodo ljudje lahko brez skrbi družili, sta povedala podpredsednik društva Tomaž Žemva in Janez Hudovernik, dva od četverice entuziastov, ki so v slavnostnem letu poskrbeli, da se na častitljivo obletnico vendarle ne bo pozabilo. Pred dvema tednoma je namreč iz tiskarne prišel zajeten, s podatki in slikovnim gradivom bogat zbornik z naslovom Proti vrhu, za katerega so gradivo zbrali Janez Hudovernik, Gregor Repe, Tomaž Žemva in Matjaž Ličef.
Od zanesenjakov do preboja v svetovni vrh
Gre za zgodbo o uspehih in padcih športnikov iz majhnega slovenskega kraja, na kratko opišejo zbornik, ki temelji na publikaciji, ki jo je pred desetimi leti ob 90-letnici društva pripravil Klemen Torkar. »Naredili smo pregled od zgodnjih začetkov, ko je skupina športnih zanesenjakov 13. marca 1921 ustanovila športno društvo, do današnjih dni, ko v društvu beležimo preboj v sam svetovni vrh. Naši člani in članice so v državnih reprezentancah in dosegajo odmevne rezultate na evropski in svetovni ravni,« so ponosni.
Upravičeno lahko z optimizmom gledamo tudi proti olimpijskim odličjem, pravijo, a dodajajo, da vendarle ne gre le za zgodbo o uspehu, temveč tudi za zgodbo o gorenjski trmi, o tem, kako so se pobirali po neizogibnih padcih, pa tudi o vztrajnosti, požrtvovalnem delu številnih prostovoljcev in privrženosti ciljem.
»Športno društvo je združevalo ljudi, ki so se radi ukvarjali s športom, se radi družili in to počeli z veliko pozitivne energije in dobre volje. Imeli smo vrsto vrhunskih trenerjev, ki so svoje znanje nesebično prenašali na mlade tekmovalce in naslednje generacije. Naslednikov tako niso samo učili, ampak so jim pomagali tudi preseči svoje učitelje. Ob druženju in pisanju smo spoznavali, kako pomembno vlogo je igral šport v Gorjah, predvsem pa smo občudovali gorjansko zagnanost, voljo in požrtvovalnost, ki so nas peljale do tja, ker smo danes.« Zavedajo se tudi, kako pomembno vlogo imajo pri vzgoji mladih športnikov učitelji športne vzgoje v domači osnovni šoli; posebej hvaležni so zato trenutnemu učitelju Nenadu Pilipoviču, s katerim odlično sodelujejo.
Paradna disciplina
Društvo ima danes okoli 350 članov, ki delujejo v desetih sekcijah. Vse razen teka na smučeh in biatlona so rekreativne narave, tek na smučeh pa že od začetka delovanja društva velja za paradno disciplino. Eva Urevc, Miha Ličef, Miha Jan, Nika Vindišar, Klara Vindišar pa tudi Miha Dovžan in drugi so tisti mladi športniki, na katere najbolj računajo. Njihovi uspehi in uspehi njihovih predhodnikov so dokaz, da lahko z optimizmom gledajo v prihodnost.
Upajo na nov Gorjanski dom
Z enako zagnanostjo kot doslej bodo delali tudi v prihodnje, obljubljajo, ob tem pa želijo, da bi kmalu dobili nov, sodoben Gorjanski dom, ki bi omogočal vrhunske treninge. In seveda da bi se razmere spomladi toliko umirile, da bi vendarle lahko pripravili slovesnost ob obletnici, januarja pa dovolj, da bi izpeljali tradicionalno prireditev Zvezde na snegu.