Ultrazvok plodu ne škoduje
Najnovejše raziskave trdijo, da ultrazvočni pregledi ne škodujejo plodu. Pogostejše ultrazvočne preglede pa zdravniki predlagajo le takrat, ko ocenijo, da bodo pripomogli k boljšemu predporodnemu varstvu.
»Ultrazvočni (UZ) pregledi z za to prirejenimi in nastavljenimi UZ aparati ne škodijo plodu, ne glede na njihovo število in trajanje preiskave. Sicer strokovnjaki, ki se ukvarjajo z vplivi različnih oblik energije na tkiva, na življenje in na dedno snov, opozarjajo, da naj se kljub varni uporabi vseeno pri preiskavah nosečnic in njihovega ploda vedno uporablja najnižje učinkovite energije ultrazvoka, ki še zagotavljajo ustrezno informacijo oziroma sliko,« je povedal ginekolog in porodničar mag. Stanko Pušenjak, dr. med.
Rutinske in indicirane UZ preiskave
»Pri nas ločujemo rutinske od indiciranih UZ preiskav. Rutinske so predvidene za vse nosečnice, indiciarane pa takrat, kadar se pojavi klinični problem, ki ga zdravnik bolje ali edinole lahko reši z UZ preiskavo. V nosečnosti sta v okviru vodenja nosečnosti predvideni dve rutinski UZ preiskavi in sicer prva pred enajstim tednom nosečnosti, ki je namenjena preverjanju trajanja nosečnosti, oceni vitalnosti ploda ali plodov, če jih je več ter oceni vrste večplodne nosečnosti (horionosti). Druga rutinska UZ preiskava je predvidena med dvajsetim in triindvajsetim tednom nosečnosti, lahko pa tudi kak teden dni prej ali kasneje. V zadnjem trimesečju nosečnosti ni predvidene rutinske UZ preiskave. Najpogostejši vzrok za več kot dve rutinski preiskavi v nosečnosti so krvavitve v zgodnji nosečnosti, večplodna nosečnost, motnje v rasti in razvoju ploda, kasne krvavitve v nosečnosti, grozeči prezgodnji porod, različne bolezni nosečnic, ki lahko ogrožajo tudi plod (diabetes, hipertenzija, različne druge internistične, nevrološke in druge bolezni, imunska stanja in infekcije s protitelesi, ki prehajajo skozi posteljico in kvarijo plod ipd.), nepravilne lege in položaji ploda ter prekoračitev porodnega termina za več kot sedem do deset dni,« je še dodal mag. Pušenjak.
Spol otroka
Otrokovega spola s pomočjo UZ ni vedno mogoče natančno določiti, saj je slika na monitorju zaradi popkovnice, stisnjenih nog ali premikanja udov lahko nejasna. Nekateri zdravniki vam spola otroka ne bodo povedali, če vanj niso prepričani. Zgodilo se je že, da je zdravnik napovedal fantka, rodila pa se je deklica, zato včasih na to vprašanje neradi odgovorijo.