Staranje naj ne bo presenečenje
Za svoje staranje morajo poskrbeti tako ljudje sami kot družba, v kateri živijo.
Kranj – Na nedavnih Brezjanskih pogovorih na Brezjah je dr. Jože Ramovš, predstojnik Inštituta Anton Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje, predaval o problemih staranja. Zaradi značaja srečanja je del svojega razmišljanja namenil staranju duhovnikov (ti imajo po njegovem mnenju v primerjavi z drugimi starejšimi prednost zaradi samskosti, organizirane skrbi za starejše duhovnike in svoje duhovne usmerjenosti), večina njegovih razmišljanj pa zadeva vse starejše in ljudi, ki jih to življenjsko obdobje še čaka.
Starost ali tretje življenjsko obdobje je enako smiselno življenjsko obdobje, kot so mladost in srednja leta, je pa drugačno od njih in ima posebne možnosti in naloge, je povedal Jože Ramovš. »Modri ljudje so se od nekdaj skrbno pripravljali na starost in smrt, danes pa je kakovostno staranje zaradi družbenega sprenevedanja in prezira starosti ter starostne onemoglosti še bolj zahtevno. Zato moramo upoštevati pravilo, da se kakovostno staranje ne dogaja spontano, ampak mora človek sam zanj zavestno skrbeti vse življenje, še posebej po petdesetem letu. Prav tako pa mora tudi skupnost poskrbeti za osnovne možnosti kakovostnega staranja ljudi,« meni dr. Ramovš. V skupnosti pa te skrbi pogosto ni (ali je ni dovolj), ker je ujeta v past individualizma.
Druga past pa je prepričanje, da je človek bolj svoboden, če je manj odvisen od drugih. »To je narobe, saj sta danes kakovostno staranje in kakovostna starost neločljivo povezani z razvijanjem in krepitvijo solidarnosti med generacijami. Število in delež starejših v družbi se hitro večata. Čez 25 let bo ljudi, starejših od 85 let, štirikrat več kot danes. Ker želi večina starejših dočakati konec življenja v domačem okolju, mora družba razviti in vpeljati raznovrstne programe za pomoč onemoglim starim ljudem, saj po družinah vedno težje skrbijo zanje. Potrebna sta torej nov pogled na staranje in starost ter pravična porazdelitev skrbi za kakovostno staranje med človekovo lastno odgovornost, med njegove domače, med občino oziroma državo in med javne ustanove,« je povedal Jože Ramovš.