Anamarija Lampič

Tekla z Vesninimi smučmi

Anamarija Lampič je mlada, izjemno obetavna slovenska tekačica na smučeh. Na mladinskem svetovnem prvenstvu je bila s petnajstimi leti daleč najmlajša med najboljšimi. Tekačica, na katero gre računati.

Anamarija Lampič je petnajstletnica iz Valburge pri Smledniku. Ko je bila v 1. razredu tamkajšnje osnovne šole, je začela trenirati tek na smučeh. »Že takoj so mi dejali, da imam talent,« začne pojasnjevati svojo športno zgodbo, ki je že sedaj zelo uspešna.

V svoji kategoriji je daleč najboljša, v hrbet pa ji gledajo tudi precej starejše tekmice. Na letošnjem svetovnem mladinskem prvenstvu, zanj je bilo prvo, je bila najmlajša v slovenski reprezentanci. Nastopila je v sprintu v klasični tehniki in osvojila odlično 16. mesto. Bila pa je kar štiri leta mlajša od zmagovalke. Njen čas torej šele prihaja. Drobna tekačica je iz športne družine. Je še ena iz tekaških vrst, katere oče je bil odličen cestni kolesar. Škofjeločan Janez Lampič je bil aktiven kolesar med leti 1979 in 1991. Bil je državni prvak v ciklo krosu, v cestni vožnji, balkanski prvak. Leta 1984 je nastopil na olimpijskih igrah v Los Angelesu in skupaj s klubskim sotekmovalcem v Savi Bojanom Ropretom v ekipni vožnji osvojil deveto mesto. Na svetovnem prvenstvu v Švici leta 1983 sta bila šesta, na mediteranskih igrah v Casablanci pa so bili še z Markom Cudermanom drugi. Kolesarstvo zaznamuje tudi Anamarijo. Na kolesu poleti z očetom in mlajšim bratom Janezom naredi veliko treninga. »Še posebej veliko smo na kolesu med dopustom na morju. V lanski sezoni sem naredila okrog dva tisoč kilometrov. Najdaljša in najtežja tura je bila dolga 100 kilometrov, od tega 40 kilometrov vzpona,« pojasnjuje dijakinja 1. letnika Gimnazije ESIC Kranj. In tako dobro, kot se ona znajde na cestnem kolesu, se tudi njen oče na tekaških smučeh.

Lampičeva zadnji dve zimi tekmuje za TSK Merkur Kranj, njen trener je Rok Šolar, prej pa je bila članica ŠD ŠRC Preska Medvode. O ciljih, ki si jih je postavila pred sezono, je povedala: »Zmagati državno prvenstvo, na Topolinu, kar mi je že uspelo, vseh ciljev pa še nisem uresničila. Pred mano so še OPA igre mladih in pomembna tekma Kurikula na Rogli.« Pred sezono zaradi mladosti ni računala na nastop na svetovnem mladinskem prvenstvu v Estoniji. »Izvedela sem mesec pred odhodom. Zelo sem vesela, da sem dosegla takšen rezultat, ki je moj najboljši dosežek kariere,« je zadovoljna obetavna tekačica, ki je na prvenstvu tekla na smučeh Vesne Fabjan.

V tem garaškem športu ima tudi za prihodnje sezone visoke cilje: »Najprej moram seveda uspešno zaključiti letošnjo, potem bo sledilo nekaj počitka, nato pa priprave na novo sezono. Največ rezerve imam v moči in na tem bo treba veliko delati. Tudi prihodnje leto si želim nastopa na mladinskem svetovnem prvenstvu, tekmovati v celinskem pokalu, dolgoročni cilj pa so olimpijske igre.« Njena vzornika sta Marit Bjørgen in Petter Northug. Uspešna pa ni le v teku na smučeh, saj zmage redno zbira tudi v gorskem teku. »V tem športu bom še naprej tekmovala v poletnih mesecih, saj je dober trening za zimsko sezono,« je zaključila tekačica, o kateri se bo zagotovo še veliko pisalo.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:19