Moji delavci recesije ne občutijo
Jože Toni že 25 let uspešno izdeluje gostinsko opremo iz nerjavečega jekla. Dela je kljub gospodarski krizi dovolj, težava pa je plačilna nedisciplina.
Kamnik – Gostinska oprema Jože Toni s. p. je družinsko podjetje, ki ga je pred petindvajsetimi leti zasnoval Jože Toni, v njem pa so danes zaposleni tudi družinski člani - žena, sin in hčerka.
»Že vse od leta 1966 delam iz nerjavečega jekla, prej sicer v drugih podjetjih, prav letos pa praznujem petindvajsetletnico svoje obrti. Začeli smo v domači garaži, nato smo delavnico zgradili ob hiši v Podgorju, kjer smo imeli celo dvanajst zaposlenih, zdaj pa smo v tej proizvodni hali ob Ljubljanski cesti na Duplici,« povzame Jože Toni, ki v svojem podjetju skupaj z devetimi zaposlenimi izdeluje točilne in delovne pulte, hladilnike, omarice, police, nape in drugo opremo iz nerjavečega jekla, ki jo pri njih naročajo hoteli, restavracije, gostilne, bolnišnice in druge ustanove. Med njihovimi naročniki so bili tako številni hoteli, tudi Hotel Palace in Bernardin v Portorožu, kuhinja v portoroški Marini in drugi, ponosno pa pove, da so s svojim inovativnim znanjem in kakovostjo pritegnili tudi nekaj premožnih posameznikov. Prav v teh dneh opremljajo jahto hrvaškega finančnega mogotca Zepterja, svoje izdelke pa so vgradili tudi v 40-metrsko jahto nekega šejka, ki so jo izdelali v Izoli.
Gospodarska kriza jim ni prizanesla, a dela je še dovolj. »Če smo prej redno skoraj vsak dan delali nadure, nam je recesija prinesla osemurni delavnik. V recesiji varčevanje na delavcih nikakor ne pride v poštev. Za dobro delo morajo biti tudi pošteno plačani, a je treba – ko se dela, res delati! Naša vlada pa še kar varčuje na delavcih in plačah. Namesto da bi podprla investicije, da bi ljudje lažje dobili delo, raje daje socialne podpore. Moji zaposleni gospodarske krize v bistvu ne občutijo, plač nismo nižali in dela je dovolj, večja težava je plačilna nedisciplina, saj kupci izdelke naročajo, ne da bi za to imeli denar, saj si ne upajo več jemati kreditov,« pravi in doda, da se je povpraševanje po določenih izdelkih zmanjšalo tudi za šestdeset odstotkov. Kljub vsemu na leto še vedno predelajo po šestdeset ton nerjavečega jekla.
Da je s svojim delom na pravi poti, je dokazal tudi septembra na letošnjem 42. Mednarodnem obrtnem sejmu v Celju, kjer mu je Obrtna zbornica Slovenije kot edinemu obrtniku podelila Zlati ceh. To najvišje priznanje med obrtniki je prejel za točilni pult iz nerjavečega jekla, ki je namenjen točenju pijač v gostinskih obratih. »Pult, ki je v celoti plod našega dela, je bil prava atrakcija na sejemskem prostoru. Vsebuje hladilno komoro s steklenimi vrati in predali za lažji pregled nad zalogo pijač in atraktivno LED razsvetljavo ter nevtralni del s koritom in odcejalnikom. Priznanje je nagrada za ves trud in vloženo delo ter dokaz, da delamo v pravi smeri,« še pravi Jože Toni, ki je v vseh 25 letih sam zasnoval tudi večino strojev, s katerimi je danes opremljena njihova proizvodnja hala. Z novim letom bo vodenje podjetja počasi predal svojemu sinu Matjažu.