Letalska policijska enota na Brniku od leta 2007 zagotavlja dežurno posadko in helikopter za potrebe nujne medicinske pomoči. (Foto: Gorazd Kavčič)

Najhitrejši prevoz do zdravnikov

Helikopterska ekipa nujne medicinske pomoči je v prvih desetih mesecih opravila že 261 intervencij in s tem reševala življenja 263 ponesrečencev in bolnikov.

Brnik – Slovenski policisti poleg varnostnih nalog opravljajo tudi humanitarno delo. Letalska policijska enota na Brniku namreč izvede devet desetin prevozov helikopterske nujne medicinske pomoči, v okviru katere so rešili že mnogo življenj. Zdravniško pomoč namreč pripeljejo na kraj, kjer bi bila ta drugače nemogoča, ponesrečence in bolne pa v zelo kratkem času pripeljejo od mesta nesreče do bolnišnice, kjer lahko nemudoma pridejo v ustrezno zdravstveno oskrbo.

»Če ne bi bilo helikopterja, me verjetno zdaj ne bi bilo tukaj z vami. Še enkrat se vsem iskreno zahvaljujem za njihovo posredovanje. Mislim, da bi se bilo treba helikopterskemu reševanju v prihodnosti še bolj posvetiti, ker gre dejansko za reševanje življenj,« je bil prejšnji četrtek v prostorih Letalske policijske enote na Brniku hvaležen Tadej Jereb, ki je julija letos kot motorist doživel hudo prometno nesrečo na cesti Črni Kal-Rižana. Zaradi velike izgube krvi je potreboval takojšen helikopterski prevoz v bolnišnico, kjer so zdravniki rešili njegovo življenje. Podobno izkušnjo ima tudi Samo Košir, ki se je z motorjem hudo ponesrečil že pred šestimi leti na Kočevskem: »Zaradi izredno velike izgube krvi je bila pomembna vsaka minuta, zato se vsem za dobro opravljeno delo še enkrat, kot že večkrat v teh letih, iskreno zahvaljujem. Mislim, da je helikopterska pomoč v takšnih primerih nujno potrebna, ker so kraji v Sloveniji, ki so praktično nedostopni.«

Zdravnik Uroš Lampič, vodja helikopterske enote nujne medicinske pomoči, je pojasnil, da je intervencij s helikopterjem vsako leto več. Letos so v prvih desetih mesecih posredovali 261-krat in ob tem obravnavali 263 bolnikov. Obravnavali so štirideset poškodb hrbtenice, 36 hudih poškodb glave, 57 bolnikov je potrebovalo umetno predihavanje. Opravili so sedemnajst reanimacij, 26 primerov akutne možganske kapi in 68 primerov akutnega koronarnega sindroma. Okoli devetdeset odstotkov prevozov opravi Letalska policijska enota, preostale pa Slovenska vojska. Enota, v njej deluje devetnajst zdravnikov in enajst reševalcev, posreduje v primerih, ko zdravnik s terena ali iz bolnišnice zaprosi za pomoč. »Realnost pa kaže, da bo treba uvesti ustrezen dispečerski sistem, ki bo na mesto dogodka napotil vse potrebne ekipe hkrati,« ugotavlja Lampič.

Letalska policijska enota (LPE) na Brniku od leta 2007 zagotavlja dežurno posadko in dežurno plovilo, ki je ves čas na voljo za izvajanje nujne helikopterske medicinske pomoči. Po besedah vodje LPE Roberta Sušanja bi bilo primerno razmisliti o okrepitvi enote in jo razširiti tudi na druga območja Slovenije. Po njegovem bi za nemoteno delovanje in dobro pokritost celotne države potrebovali še dve enoti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 16. januar 2023 / 17:54

Subvencija bo še višja, več nadzora

Ministrstvo za delo, družino, enake možnosti in socialne zadeve napoveduje prenovo zakonodaje na področju subvencij za študentsko prehrano ter v sodelovanju s Študentsko organizacijo Slovenije tudi pr...

Objavljeno na isti dan


Medvode / četrtek, 9. maj 2019 / 14:16

Novost tudi pokrita tržnica

V središču Medvod nadaljujejo dela v okviru projekta ureditve tržnice, parka in večnamenske ploščadi.

Kronika / četrtek, 9. maj 2019 / 15:15

Potrdili kazen izsiljevalcu

Ljubljansko višje sodišče je potrdilo šestletno zaporno kazen Ljubljančanu Dareju Gorjupu, ki je od škofjeloškega podjetnika z večletnim izsiljevanjem in goljufijo pridobil približno 600 tisoč evrov.

Razvedrilo / četrtek, 9. maj 2019 / 14:14

Slavje Dolenjke, ki živi na Gorenjskem

V soboto je v Gostilni Rekar v Kranju devetdeseti rojstni dan praznovala Terezija Weisseisen, ki se je pred petinšestdesetimi leti z Dolenjskega preselila na Gorenjsko ter si tu ustvarila dom in druži...

Rekreacija / četrtek, 9. maj 2019 / 14:14

Karate je zanj najlepši šport

Sergej Dobovišek s Slovenskega Javornika je pri enainsedemdesetih letih eden najstarejših tekmovalcev v karateju pri nas. Trenira skupaj s štirinajstletnim sinom, skupaj se udeležujeta tudi tekmovanj....

Gospodarstvo / četrtek, 9. maj 2019 / 12:17

Manj najemov, nižje cene

Najemni trg poslovnih nepremičnin se je lani še naprej ohlajal, kar je bilo zaradi pomanjkanja novogradenj v večjih mestih tudi pričakovano. Povprečna cena najemnin se je znižala – tudi v Kranju.