Dan reformacije in spomina na mrtve
Dan reformacije in dan spomina na mrtve, ki sta v Sloveniji sicer dela prosta dneva, letos praznujemo v soboto in nedeljo. Drevi osrednja državna proslava ob dnevu reformacije.
Kranj - Dan reformacije, 31. oktober, v naši državi praznujemo v čast obdobju protestantizma in reformacije, ki je Slovencem dalo prvo slovensko knjigo, omogočilo, da so ljudje v cerkvi lahko govorili v domačem jeziku in odprlo pot slovenskemu šolstvu. Spomin na glavnega nosilca teh idej, očeta slovenskega knjižnega jezika, Primoža Trubarja, smo počastili lani, ko smo praznovali petstoto obletnico njegovega rojstva. Letos se je že zvrstilo nekaj prireditev v počastitev praznika, ki ga v Sloveniji praznuje tudi okoli dvajset tisoč vernikov slovenske evangeličanske Cerkve. Osrednja državna slovesnost ob dnevu reformacije pa bo drevi ob 20. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Govornik na slovesnosti bo predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Proslava nosi naslov »BERITE!«, njenega avtorja pa so pri ustvarjanju programa vodile teme, kot so pomen prve knjige v slovenščini za razvoj slovenskega naroda, spreminjanje branja skozi stoletja, od tiskanih knjig do današnjih e-knjig, sodobnost Primoža Trubarja z ravnokar prevedenim Katekizmom v sodobnem slovenskem knjižnem jeziku ter odprtje Trubarjeve hiše literature.
Ob 1. novembru, dnevu spomina na mrtve ali vseh svetih, kakor ta praznik poimenujejo kristjani, pa se poklonimo pokojnim. Po vsej državi ob spomenikih potekajo komemoracije, na katerih kolektivno počastimo spomin na žrtve, padle v vojnah. Ta dan pa je tudi priložnost za naše osebne spomine ob grobovih dragih svojcev in prijateljev, ki jim na grob prinesemo cvetje in sveče. Slovenci smo v krašenju grobov in prižiganju sveč menda pravi rekorderji.