Predstojnik otroškega oddelka Peter Najdenov, dr. med., specialist pediatrije: predstojnik je tretje leto, prihaja iz Kranjske Gore, dejaven je tudi v Gorski reševalni službi, sicer pa je oče dveh otrok. (Foto: Anka Bulovec)

Kjer pozdravijo tudi "lagitis" ...

Obiskali smo otroški oddelek Splošne bolnišnice Jesenice, ki letos praznuje pol stoletja obstoja.

Na leto na otroškem oddelku jeseniške bolnišnice sprejmejo okrog dva tisoč bolnikov, starih od nič pa do osemnajst let. Poleg tega opravijo tudi 4500 ambulantnih pregledov. Povprečna ležalna doba na oddelku je 2,76 dneva. Najpogosteje so bolni otroci, mlajši od dveh let; takšnih bolnikov je kar dve tretjini.

»No, povej, zakaj si ti spet v bolnišnici!« je bolnišnična učiteljica Marija Reichmann pozvala petletnega Marka, povsem zatopljenega v računalnik v bolnišnični »učilnici«. »Ker imam lagitis …,« mimogrede navrže Mark in se spet zatopi v računalniško igrico (ki jo bo čez nekaj kratkih trenutkov moral prepustiti Noi, ki ob njem že nestrpno čaka na svoj »odmerek« računalnika). »Laringitis,« Markov odgovor »prevede« Reichmannova …

Prav okužbe dihal so najpogostejša obolenja, zaradi katerih mali bolniki prihajajo na otroški oddelek Splošne bolnišnice Jesenice. Dokaj pogoste so prebavne težave, zelo veliko sprejetih bolnikov ima različne alergije, razlaga predstojnik oddelka Peter Najdenov, dr. med., specialist pediatrije. Med sprejetimi pacienti je največ mlajših od dveh let. »Na leto sprejmemo okrog dva tisoč pacientov. Število postelj na oddelku ni več določeno, prilagajamo se potrebam, v povprečju pa imamo na oddelku dvanajst do trinajst otrok na dan,« o »zasedenosti« oddelka pravi sogovornik. Doslej so imeli največ 55 otrok, vendar so morali postaviti zasilne postelje – po besedah Najdenova je bilo to res pravo »obsedno stanje« … Za male bolnike skrbi šest pediatrov, kar po besedah predstojnika zadošča. Res pa je, da poleg rednega dela na oddelku veliko dela opravijo tudi v ambulanti; na leto kar 4500 pregledov. Največ pregledov opravijo v alergološko-pulmološki ambulanti, ki ima v jeseniški bolnišnici že dolgo tradicijo (s to dejavnostjo se je začel ukvarjati prim. dr. Štefan Plut). Kot poudarja predstojnik Najdenov, pa otroški oddelek skrbi tudi za otroško kirurgijo, gre za poškodbe, kirurške operacije, poleg tega pa so pediatri nepogrešljivi pri novorojenčkih, ki se jih na Jesenicah letno rodi okrog šeststo. Ob tem so vsi pediatri v 24-urni dežurni službi; skratka, »v službi smo več kot doma,« pravi Najdenov.

Medicinske sestre: angeli v modrem

Prav tako nepogrešljive so tudi medicinske sestre, ki dan in noč bedijo ob malih pacientih. Ekipo petih diplomiranih medicinskih sester in dvajsetih srednjih medicinskih sester vodi glavna medicinska sestra Jožica Trstenjak. Na oddelku je zaposlena dobrih sedemnajst let, od tega je šest let glavna medicinska sestra oddelka. In katere so tiste lastnosti, ki jih morajo imeti medicinske sestre na otroškem oddelku? »Moraš se najti v tem delu. Zelo pomembno je, da imaš posluh za delo z otroki in tudi s starši, da se znaš prilagoditi in da jih razumeš v različnih situacijah,« odgovarja Trstenjakova. Kot poudarja, je delo zahtevno in odgovorno. Skrbeti morajo za bolnike, stare od le nekaj ur pa do dopolnjenega osemnajstega leta starosti. Pri delu je zelo pomembno, da sestra zna opazovati otroka in njegove starše in da nato zna na pravi način pristopiti in jim pomagati. Pri tem mora upoštevati bolezen otroka, hkrati pa razumeti tudi skrb staršev in jim nuditi čustveno oporo. Tudi starši so v svojih odzivih na otrokovo bolezen različni, nekateri znajo lepo sprejeti situacijo in so v pomoč osebju, spet drugi žal iščejo samo napake … Kot poudarja Jožica Trstenjak, sestre na oddelku obvladajo svoje delo, zelo pomembno pa je tudi to, da so med seboj zelo povezane in se dobro razumejo. »Vedno so pripravljene ostati dlje, če je potrebno, saj razpored vsakodnevno prilagajamo številu otrok,« jih pohvali glavna medicinska sestra.

Pol stoletja jeseniške pediatrije

Otroci so se zdravili v jeseniški bolnišnici vse od njenega obstoja, na začetku pod okriljem internega oddelka. Leta 1959, natančneje 29. novembra, pa so dobili prvi samostojni otroški oddelek. Na začetku je imel 31 bolniških postelj in je kmalu postal premajhen, zato se je preselil v prostore stanovanjske stavbe. Od leta 1999 pa deluje v novih, sodobnih in otrokom prilagojenih prostorih v zgornjem nadstropju glavne bolnišnične zgradbe. In kakšne so želje in načrti ob obletnici? »Kot kolektiv imamo kar nekaj želja. Želimo izboljšati strokovno znanje, kvalitetno obravnavo bolnika, želimo graditi na medsebojnih odnosih, saj vse to pripomore k boljši obravnavi bolnika. Predvsem pa si še naprej želimo pomagati otrokom brez večjih strokovnih napak in vzdrževati nivo strokovnosti,« poudarja predstojnik Peter Najdenov.

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 1. julij 2018 / 08:30

Vrhunska glasba v »Khislu«

V sredo prvi v ciklu letošnjih Glasbenih večerov pod grajsko lipo.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

V slovo: Jože Bogataj

V soboto, 15. septembra, smo se na pokopališču v Predosljah poslovili od Jožeta Bogataja iz Britofa, dolgoletnega člana Društva upokojencev Predoslje. Rodil se je 4. aprila 1940 v št...

Prosti čas / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

Dva odhoda v enem tednu

Minuli teden sta Kmetijo zapustila dva člana družine. Najprej Dejan, ker je zbolel, v soboto pa Magda, ki je izgubila dvoboj na moč.

Kranj / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

Otroci so se spopadli z ognjem

V vrtcu Ostržek na Golniku so v soboto pripravili prav poseben dan, posvečen gasilcem in požarni varnosti.

Mularija / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

Kostanjev piknik v Čebelici

V enoti Kranjskega vrtca Čebelica so imeli minulo sredo tradicionalni Kostanjev piknik.

Mularija / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

Če bi hiša rasla, rasla ...

Če bi hiša rasla, bi rasla in rasla in bi morali ljudje kar naprej delati okna in vrata in bi imeli vedno manj denarja in ne bi mogli več plačevati delavcev. In res …...