Kriminalisti tudi v Sportini
Del kriminalistične preiskave domnevno sporne verižne prodaje Istrabenzovih delnic je v sredo potekal tudi na sedežu Sportine v Lescah.
Lesce – V sredo je Slovenska policija izvedla zaključno akcijo večmesečne kriminalistične preiskave domnevnega gospodarskega kriminala, ki jo je že od začetka leta usmerjala skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Po neuradnih podatkih je kriminaliste zanimalo ozadje verižne prodaje 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki je potekala od Pivovarne Laško do Nacionalne finančne družbe, kot vmesni člen pa naj bi nastopila tudi Sportina in Plinfin s sedežem v Lescah. Petdeset kriminalistov in policistov iz policijskih uprav Ljubljana, Maribor, Celje, Koper in Kranj je opravilo devetnajst hišnih preiskav pri fizičnih in pravnih osebah ter za nekaj ur pridržala osem oseb.
Med drugim so policisti dokumentacijo iskali v Istrabenzu, Pivovarni Laško, v Sportini, Maksimi Holdingu ter na domovih nekdanjih predsednikov uprav Pivovarne Laško in Istrabenza Boška Šrota in Igorja Bavčarja, ki sta se tudi znašla med pridržanimi. Med osumljenimi naj bi bil tudi lastnik Sportine Group Bahtijar Bajrović. V Sportini so včeraj pojasnili, da so kriminalisti opravili pogovore z vodilnimi in pogledali v želeno dokumentacijo, pri čemer so zaposleni tvorno sodelovali. Konkretnejši je bil preiskovani Igor Bavčar, ki je dejal, da v ozadju zadnjih kriminalističnih preiskav stojijo Zoran Janković, njegov sin Damijan Janković in družba Electa. Ljubljanski župan je potrdil, da je junija 2008 podal kazensko ovadbo proti Bavčarju in Šrotu zaradi poslovnih goljufij, sicer pa je Bavčarjevo izjavo označil za še eno od njegovih neumnosti.
Uradnih informacij o vzroku kriminalističnih preiskav ni, neuradno pa jih je zanimala prodaja 7,3 odstotka Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško (ko jo je še vodil Boško Šrot) septembra 2007 prenesla na hčerinsko podjetje Plinfin, slednjo pa je za borih 7.500 evrov prodala Sportini, delnice Istrabenza pa za slabih 25 milijonov evrov, kar je polovico manj od borzne cene, prodala družbi Microtrust, ki naj bi jih še isti dan za skoraj 50 milijonov evrov prodala družbi Pomfin. Tam so delež Istrabenza dopolnili, da je narasel na približno 24 odstotkov, kar so potem prodali Potezi Naložbe, od tam pa so delnice prodali štirim družbam iz finančne skupine NFD (pod vodstvom Staneta Valanta), ki je tedaj skupaj z Bavčarjem snovala delničarski prevzem Istrabenza. V opisani verižni prodaji je očitno nekdo po suhem zaslužil 25 milijonov evrov, preiskovalce pa pri tem zanima, ali je bilo vse zakonito in so bili poravnani vsi davki.