Vitaminomanija
Vitamini v obliki tablet in razna druga prehranska dopolnila se dandanes dobijo že skoraj v vsaki večji živilski trgovini ali drogeriji.
Velikokrat je mogoče zaslediti različne oglase, ki promovirajo prehranska dopolnila na takšen način, da obljubljajo zdravljenje določenih bolezni, odpravo različnih težav, kot so na primer prekomerna teža in aknasta koža, ali pa zaščito pred sezonskimi obolenji, kot sta prehlad in gripa. Čemu naj potrošniki verjamemo in kdaj naj dvakrat premislimo?
Strokovnjaki opozarjajo, da je namen prehrambenih dodatkov, med katere sodijo vitamini in minerali v obliki tablet, dopolnjevati običajno prehrano. Kadar prehranska dopolnila uživate v ustreznih odmerkih, so večinoma varna. Nikakor pa večja količina ne pomeni tudi boljšega učinka, ravno nasprotno, lahko vam tudi škodi. Pomembno je vedeti, da s prehranskimi dodatki ne morete nadomestiti običajne prehrane. Dejstvo je namreč, da je večina vitaminov, mineralov in drugih prehranskih dodatkov sintetičnega izvora, kar nikakor ne more nadomestiti vitaminov in mineralov naravnega izvora. Zgolj peščica vitaminov, ki jih lahko kupimo, so popolnoma naravni vitamini, saj je pridobivanje le-teh izredno drago, tako je običajno v preparatih, ki se ponašajo z imenom naravni ali organski, zgolj majhen odstotek naravnih vitaminov, preostali del je sintetični. Veliko tako imenovanih naravnih vitaminov vsebuje sintetične spojine, ki naj bi ojačale delovanje vitaminov, ali jih stabilizirala. Primeri takšnih so acetat, klorid, hydrochlorid, nitrati, bitrati ipd.
Sintetični vitamini
Ti vitamini so pridobljeni iz naravnih ali pa iz kemičnih virov. V najboljšem primeru dosegajo 50-odstotno uspešnost v primerjavi z naravnimi. Kljub temu pa se tržijo kot popolnoma enakovredni naravnim. Holistiki opozarjajo, da uradna medicina naše telo obravnava v nasprotju s holističnim pristopom, kot skupek posameznih organov in tako tudi zdravi le en del telesa, namesto da bi obravnavala celega človeka. Opozarjajo, da so sintetični vitamini lahko v resnici zelo škodljivi našemu telesu, saj v številnih primerih uživanje sintetičnih vitaminov zmanjša sposobnost telesa za absorbcijo vitaminov. Hkrati pa navajajo tudi, da je čisto mogoče, da bo nekoč v prihodnosti znanost odkrila vsa glavna hranila, ki jih naše telo potrebuje, vendar opozarjajo, da je matematično nemogoče, da bo odkrila vse interakcije med njimi in kako vplivajo eno na drugega.
Primerni prehrambeni dodatki
Kateri dodatki vam torej ne bodo škodili? Tisti, ki so koncentrati vitaminov in mineralov, pridobljeni iz hrane, npr. kvas, jetra ... Obstajajo pa tudi kombinacije superhrane, kot so spirulina, chlorella, cvetni pelod, pšenična trava (pira), preko katere boste dobili veliko vitaminov in mineralov, mogoče manj kot pri ostalih, zato pa se ta dosti bolje absorbira v telo.
Pri jemanju vitaminov, topnih v maščobi (A,D, E in K), je potrebno uživati tudi prehrano, bogato z maščobami, saj to omogoči in pospeši njihovo absorpcijo. Zato jih je treba jemati skupaj s hrano. Železo se bolje absorbira z majhno količino mesa in hrane, ki vsebuje vitamin C. Absorpcija kalcija je veliko boljša, če ga uživamo skupaj s hrano. Učinek kalcija na izgradnjo zdravih kosti se poveča s sočasnim jemanjem magnezija. Tudi antioksidantna vitamina C in E delujeta v sinergiji, zato je najbolje, če ju vzamete sočasno.