Neuspešna v boju s krizo
Leto dni po volitvah vlado Boruta Pahorja podpira le še 38 odstotkov ljudi, kažejo raziskave javnega mnenja.
Ljubljana – Na državnozborskih volitvah 21. septembra lani je zmagala do tedaj opozicijska stranka SD, ki jo je podprlo 30,45 odstotka volivk in volivcev. Nekdanja največja vladna stranka SDS se je z 29,26 odstotka uvrstila na drugo mesto. Parlamentarni prag so prestopili še Zares, DeSUS, SNS, SLS, SNS in LDS, zunaj pa sta ostali NSi in Lipa, ki jima ni uspelo preseči štiriodstotnega parlamentarnega praga. Po volitvah je Borut Pahor kot predsednik zmagovalke volitev in mandatar za sestavo nove vlade sestavil t. i. vladni trojček (poleg SD še Zares in LDS), ki se mu je pridružila še stranka DeSUS. Vladna koalicija je še vedno enako sestavljena, večkrat pa je v letu dni že prišlo do nesoglasja med njimi. Ministrska ekipa je bila v državnem zboru sicer potrjena 21. novembra, s čimer je Slovenija dobila deveto vlado, odkar je samostojna država. Sedanja vlada se ves čas spopada s posledicami gospodarske krize, po mnenju mnogih, ne le opozicije, precej neuspešno. Ob obletnici parlamentarnih volitev je bila v dnevnem tisku objavljena javnomnenjska raziskava, v kateri vlado kot uspešno ocenjuje 38,4 odstotka, kot neuspešno pa 56,4 odstotka vprašanih. Med strankami pa najvišjo podporo uživa opozicijska SDS. Njen prvak Janez Janša leto dni od volitev ocenjuje kot leto prelomljenih predvolilnih obljub, neizpolnjenih pričakovanj, velike zadolžitve države in nekompetentnega spopadanja vlade z gospodarsko krizo.
Mi pa smo za oceno prvega leta po volitvah vprašali dva gorenjska politika. Davorina Pirc, predsednica gorenjskega odbora stranke LDS, o tem meni: »Leto dni po volitvah se je vladi znižala podpora v javnosti, kar se mi zdi v današnjih razmerah normalno. Vlade namreč javnost ne ocenjuje le po njenem delu, pač pa ji pripisuje odgovornost tudi za splošne razmere, v katerih smo se znašli. V gospodarski krizi so veliki gospodarski giganti prave socialne bombe, na kar bi morala biti pozorna vsaka vlada. Mislim, da se bo podpora vladi spet dvignila, če bo začela krčiti javne izdatke in podpirati podjetniško pobudo ljudi, pri čemer naj bi sprejela zlasti takšne ukrepe, ki bodo manjšim podjetjem poenostavili poslovanje in jim olajšali razvoj.« Sicer pa dodaja, da sodeč po delu ministrov iz njene stranke, vlada trdo dela.
Eden od gorenjskih poslancev SDS in gorenjevaški župan Milan Čadež pa je dejal, da je Janševa vlada sedanji pustila dobro dediščino, češ da je bila Slovenija tedaj po gospodarski rasti na tretjem mestu med državami EU, sedaj pa se lahko enačimo le še z baltskimi državami in Portugalsko. »Gospodarska situacija se je poslabšala, pojavljajo se stavke, sindikati, ki so v navezi z oblastjo, izgubljajo zaupanje delavcev, poleg tega pa pada tudi politični ugled Slovenije v svetu, ki se je morala denimo v zvezi s Hrvaško podrediti zahtevam velesil. Poleg tega je problematično kadrovanje te vlade, tudi afera Patria, ki je preobrnila rezultat lanskih volitev, še ni razrešena. Zaradi vsega tega me ne preseneča, da je podpora vladi padla. Naši stranki pa se povečuje. Žal ne moremo nič narediti, ker so vsi naši predlogi zavrnjeni,« poudarja Milan Čadež in dodaja, da tudi sam dobiva veliko signalov ljudi, nezadovoljnih z današnjim stanjem in delom vlade.