Župan Franc Čebulj pred obnovljeno Petrovčevo domačijo v središču Cerkelj (Foto: Gorazd Kavčič)

Nič več kamen spotike

Po temeljiti obnovi Petrovčeva domačija v središču Cerkelj ni več kamen spotike, ob letošnjem občinskem prazniku ugotavlja cerkljanski župan Franc Čebulj.

Letošnje praznovanje občinskega praznika spremljajo sami jubileji: petnajst let samostojne občine, devetdeset let od smrti prvega slovenskega poklicnega igralca in cerkljanskega rojaka Ignacija Borštnika, čigar dan smrti ste v Cerkljah tudi določili za občinski praznik …

»Tako je, letos praznujemo petnajsto leto samostojne občine Cerklje na Gorenjskem in devetdeset let smrti Ignacija Borštnika, a to še niso vsi jubileji. Letos tudi desetič praznujemo občinski praznik na dan Borštnikove smrti, lani pa je minilo 150 let od rojstva Ignacija Borštnika, na katerega smo kot njegovi rojaki zelo ponosni. V preteklosti so ga sicer bolj častili in poznali v Mariboru, kjer prirejajo Borštnikovo srečanje, v zadnjih letih pa se trudimo, da bi Borštnika vsi Slovenci znali povezati tudi z njegovim rojstnim krajem – s Cerkljami. Prav zato smo po Borštniku poimenovali tudi naš kulturni hram, ki smo ga zgradili pred dvema letoma, tedaj je občina tudi omogočila izid knjige Ignacij Borštnik na poti domov s ponatisom njegove ljudske igre Stari Ilija ter objavo nekaterih njegovih pesmi in eseja o Borštniku, ki ga je napisal Martin Kadivec. Letos je občina izdala in založila novo knjigo o Ignaciju Borštniku - Pesmi in igri, ki jo je prav tako uredil Martin Kadivec.«

Župan občine Cerklje ste že vse od njenega nastanka. Kako doživljate teh petnajst let?

»Petnajstletna samostojna pot je bila zelo pestra in težka, a mislim, da smo v tem času ogromno naredili in zelo težko bo v naslednjih petnajstih letih slediti takemu tempu. Realizirali smo številne infrastrukturne in družbene projekte, ki so zelo spremenili podobo krajev pod našim Krvavcem. Tako smo obnovili skoraj vseh 170 kilometrov občinskih cest in javnih poti, ob tem urejali tudi razsvetljavo, vodovodno in kanalizacijsko omrežje. Obnovili smo centralno Osnovno šolo Davorina Jenka s podružnico v Zalogu, dobili smo nov vrtec Murenčki, h kateremu prav sedaj gradimo tudi prizidek. V Cerkljah smo zgradili večnamensko športno dvorano, v Velesovem pa bomo v kratkem uredili nov nogometni center. V zadnjih letih smo zgradili tudi Kulturni hram Ignacija Borštnika, pa novo upravno občinsko zgradbo in gasilski dom. Našo odgovornost do okolja dokazujejo nov zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov, čistilna naprava Češnjevek in mnogo kilometrov kanalizacijskega omrežja. Prav sedaj smo tudi pred zelo velikim izzivom, to je obnovo oziroma kar novogradnjo medobčinskega vodovodnega sistema Krvavec, pri katerem sodeluje pet občin solastnic, pričakujemo pa tudi evropska sredstva. Ta smo prejeli tudi za obnovo Petrovčeve hiše v Cerkljah, ki bo oktobra že predana svojemu namenu. Prav tako smo v teh letih sprejeli vse potrebne prostorske dokumente za nemoten razvoj občine, med drugim smo predvideli tudi območja za razvoj turistične dejavnosti, na brniškem letališču smo omogočili gradnjo ekonomsko-poslovne cone na več kot osemdesetih hektarjih. Recesija je te načrte sicer nekoliko zavrla, a upamo, da bo projekt čim prej realiziran, saj bo ta cona zagotovo prinesla nov razvojni zagon občini in dodatna delovna mesta ne samo za naše občane, ampak za širšo okolico. Nenazadnje se razvoj občine Cerklje vidi tudi v rasti prebivalcev; če je bilo še leta 1994 v občini 5.652 prebivalcev, jih je sedaj že 6.729.«

Omenili ste že obnovo Petrovčeve hiše, ki je ta trenutek največji investicijski zalogaj na območju občine Cerklje. Kaj boste pridobili s tem objektom?

»Petrovčeva hiša je bila v Cerkljah dolgo časa velik kamen spotike, sedaj lahko že zatrdim, da temu ni več tako. Po treh letih obnove bo zaživela do konca oktobra. Res je, ta projekt, ki bo na koncu stal približno 1,6 milijona evrov, ne bi bil uresničljiv brez pomoči Evropskega sklada za regionalni razvoj, ki je prispeval približno polovico zneska oziroma okroglih 842 tisoč evrov, ostalo pa smo financirali iz občinskega proračuna. Nova Petrovčeva domačija bo zagotovo dvignila ponudbo kulturnih, izobraževalnih in turističnih vsebin v kraju, saj bodo v njej dobili prostor info in internetna točka, sodobna knjižnica z okoli 20 tisoč enot knjižnega gradiva in s čitalnico, slikarski atelje in muzejsko-razstavni prostor.«

Poleg obnove Petrovčeve hiše je občina v zadnjem letu izpeljala oz. še vodi tudi druge pomembne projekte …

»Tako kot že nekaj let smo tudi v minulem letu zgradili ogromno primarnega sistema fekalne kanalizacije, sočasno pa smo obnavljali tudi vodovodno omrežje. V tem oziru je najpomembnejša gradnja nove fekalne kanalizacije, vodovoda, meteorne kanalizacije, javne razsvetljave, plinovoda, optičnega omrežja, elektrifikacije in obnova cestišč na Zgornjem Brniku. Po desetih letih intenzivnih prizadevanj se je letos končno začela tudi rekonstrukcija regionalne ceste od Vopovelj do Spodnjega Brnika, ki ji bo kmalu sledila tudi gradnja krožnega križišča na Spodnjem Brniku. Naj ob tem napovem še skorajšnji začetek gradnje fekalne kanalizacije na trasi Pšata-Zalog. Med drugimi projekti je treba omeniti vsaj še ureditev parkirnih prostorov v Adergasu ter novo, razširjeno cesto Grad-Ravne, ki je bila doslej tako ozka, da jo je bilo treba v času avtobusnih prevozov zapirati, sedaj pa nič več. Poleg tega smo se odločili še za razširitev ceste na Sv. Lenartu … Na koncu bi vendarle rad poudaril, da za vsemi uspešno realiziranimi projekti v petnajstih letih stojijo dobra občinska uprava, kvalitetni izvajalci del, ki jih je bilo v teh letih kar precej, in seveda tudi mnogi naši občani in občanke. Nekateri od njih bodo za svoje nesebično delo tudi letos prejeli občinsko nagrado, zato vabim vse občane, da se nam pridružijo na osrednji proslavi ob letošnjem občinskem prazniku, ki bo v soboto ob 19. uri v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 30. april 2013 / 07:00

Policija išče roparja pismonoše

Danes dopoldne sta neznana moška v Žabnici oropala pismonošo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Rokovnjači v luči turizma

Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj je pripravil prvi posvet o rokovnjačih. Zgodovina, ki lahko bogati turizem.

Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Ste za to, da bi bile olimpijske igre na Gorenjskem?

Bralci komentirate aktualne dogodke

Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Anketa: Razlike v plačah pogosto krivične

Kako so ljudje danes zadovoljni s plačami, kdo dobi preveč, kdo premalo, so smiselni ukrepi, ko v krizi klestijo plače zaposlenih, so vprašanja, ki nas vznemirjajo predvsem v težkih razmerah.

Kronika / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Evropski policisti o prometu

Na Brdu pri Kranju je prejšnji teden potekal dvodnevni mednarodni seminar o prometni varnosti, ki ga je v okviru projekta Lifesaver organizirala Evropska zveza prometnih policij.

Kronika / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Zgorelo ostrešje

Meja - V petek ob 2.45 so Operativno komunikacijski center v Kranju obvestili, da je zagorelo v stanovanjski hiši na Meji. Na pomoč so poklicali poklicne gasilce iz Kranja in pro...