Gesla

Običajno se v računalnik prijavite z uporabniškim imenom in geslom. Pri tem je uporabniško ime določeno, geslo pa si navadno lahko izberete sami. Pri tem pa ni nepomembno, da je geslo sestavljeno tako, da ga ni mogoče odkriti na preprost način. Nekateri za gesla uporabljajo svoja imena in imena bližnjih, spet drugi za geslo vtipkajo stvari iz svojega življenja, rojstne datume in obletnice. Takšna gesla je zelo preprosto odkriti, pač s poskušanjem in ugibanjem. Če geslo malo bolj zakomplicirate, ga je že težje odkriti. Bolj kot je odgovorno delo, ki ga opravljate, bolj je potrebno misliti na kakovostno izbiro gesla.

Napotki pri izbiri gesla govorijo, da naj to ne bo krajše od osmih znakov, priporoča pa se, da naj bo daljše od dvanajstih znakov. Priporočljivo je tudi, da za geslo uporabljate poleg črk in številk še druge znake na tipkovnici, kot so !, #, %, &, ?; *, @, + in -. Najboljša je kombinacija vsega. Bolj kot je geslo kompleksno, težje ga je odkriti, sploh pa ne z ugibanjem. Prav tako je pomembno, da pri ustvarjanju gesla ne vnašate pravilnega zaporedja črk v besedah, saj bolj kot jih premešate, bolj varno je geslo.

Za razbijanje gesel so na svetovnem spletu na voljo posebni programi. In koliko časa mislite, da ti programi potrebujejo, da ugotovijo vaše geslo? Nekaj sekund pri manj zahtevnih geslih, do nekaj minut pri kompliciranih. Zato torej pazljivo pri izbiri gesla. Pa nikar si ga ne zapišite na listek ali ga celo prilepite na zaslon računalnika. Poleg vsega navedenega pa je zelo koristno, da na vsake toliko časa svoje geslo spremenite. Vsaj na vsake tri mesece je že prav, da se lotite tega. Napotek pri tem pa je, da uporabite v novem geslu čim manj znakov iz starega gesla.

Nevarnost dostopa do vaših podatkov na računalniku je povezana z njihovo pomembnostjo. Verjetno si ne želite, da vsakdo lahko gleda, kaj imate shranjeno in zapisano v računalniku, če pa so to službeni in zaupni podatki, pa je to še toliko bolj kočljivo. Ker lahko z enim geslom ali angleško »Single Sign On«, dostopate do različnih podatkov in programov, tudi do elektronske pošte, je moč gesel še toliko bolj pomembna.

Za večjo varnost pri dostopu do računalnika lahko uporabite zelo različne metode. Ena od teh je kreiranje enkratnih gesel. Pri tem imate v rokih poseben čitalnik z ekrančkom, kjer se vam ob vnosu vaše osebne PIN kode kreira enkratno geslo, ki ga le prepišete v računalnik. To geslo je enkratno in ga ni mogoče uporabiti večkrat, tako da za dostop do računalnika vtipkate vedno drugačno geslo. Pri tem generirano geslo velja le omejen čas, kar pomeni, da ga morate vtipkati hitro, saj se sicer vmes že spremeni. Precej varen način za dostop do računalnika.

Druga možnost, ki pa ni povezana z geslom, je, da za dostop do računalnika uporabljate prstni odtis. Tega preko posebnega čitalnika na računalniku preberete tako, da s prstom preprosto podrgnete po njem. Sistem si zapomni vaš prstni odtis in ob prijavi v računalnik le s prstom podrgnete po čitalniku. Če je vaš odtis pravi, vam sistem omogoča vstop v računalnik. Ker ima vsak človek drugačen prstni odtis, je varnost s tem zagotovljena.

Varnost je v svetu računalništva zelo pomembna, saj je včasih težko razumljiva, predvsem pa ni otipljiva. Potrebno se je zavedati nevarnosti, da jih lahko ustrezno preprečimo. Tako kot dober ključ doma, so v računalništvu pred vdori in zlorabami pomembni dobra varnost in ustrezna gesla.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 15. januar 2013 / 07:00

Negativno vzdušje gospodarstva

Razmere v domačem in mednarodnem gospodarskem okolju so na prehodu v leto 2013 ostale zaostrene, brezposelnost v Sloveniji se je močno povečala.

Objavljeno na isti dan


Bohinj / ponedeljek, 26. januar 2015 / 15:45

Ponovna obravnava upravljavskega načrta

Bohinjski župan Franc Kramar je pozval svet zavoda Triglavski narodni park, naj zavrne upravljavski načrt, saj v njem niso upoštevali zahtev in predlogov parkovnih občin.

Bled / ponedeljek, 26. januar 2015 / 15:32

Obvoznica ni le blejski problem

Na blejski občini poskušajo tudi z obiskovanjem poslanskih skupin doseči, da bi njihovi obvoznici uvrstili v državni načrt razvojnih programov.

Razvedrilo / ponedeljek, 26. januar 2015 / 12:07

Na Emi osem izvajalcev

Na letošnji Emi, ki bo potekala v soboto, 28. februarja, se bo za zmago in uvrstitev na izbor za Pesem Evrovizije potegovalo osem izvajalcev. To so Alya in Neno Belan, Clemens, I.C.E., Jana Šušterš...

Gospodarstvo / ponedeljek, 26. januar 2015 / 10:06

Finančna uprava nadzorovala taksiste in prodajo na sejmih

Kranj – Finančna uprava je v drugi polovici lanskega leta nadzorovala davčne zavezance na sejmih in stojnicah ter v dejavnosti prevozov s taksiji. Na sejmih in na stojnicah, kjer poteka plačilo izk...

Slovenija / ponedeljek, 26. januar 2015 / 10:06

Proti varčevalnim ukrepom v šolstvu

Kranj – Na napovedane varčevalne ukrepe v šolstvu, med katerimi je največ prahu dvignilo prenehanje financiranja učne pomoči učencem s posebnimi potrebami, so se ostro odzvali tudi v Združ...