Skoraj sto tisoč voznikov v povprečju vsako leto prejme kazenske točke zaradi hujših cestnoprometnih prekrškov. (Foto: Tina Dokl)

Sto tisoč voznikov na leto prejme kazenske točke

Skoraj sto tisoč voznikov v povprečju vsako leto prejme kazenske točke zaradi hujših cestnoprometnih prekrškov. Lani je na Gorenjskem vozniško dovoljenje izgubilo 455 nepoboljšljivih prekrškarjev, v vsej državi pa več kot sedem tisoč voznikov.

V Sloveniji so bile kazenske točke kot stranska sankcija za hujše prekrške v cestnem prometu uvedene leta 1998, a še vedno številni vozniki niso podrobno seznanjeni, kako je kaznovanje prekrškarjev s kazenskimi točkami sploh urejeno. Večina ve, da bo z doseženimi osemnajstimi kazenskimi točkami oziroma sedmimi za voznike začetnike izgubila vozniško dovoljenje, a le peščica je seznanjena, koliko časa mora preteči, da jim »prislužene« kazenske točke izbrišejo. Prav tako je za večino precejšnja neznanka program izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo, na katerega je napoten vsak voznik, ki doseže trinajst in ne preseže sedemnajstih kazenskih točk.

Razmeroma slabo poznavanje sistema sankcioniranja s kazenskimi točkami je kar presenetljivo, glede na to, da je po podatkih ministrstva za pravosodje vsako leto s kazenskimi točkami povprečno kaznovanih okoli 97 tisoč voznikov – letos v prvih osmih mesecih skoraj 79 tisoč voznikov, lani dobrih 105 tisoč, predlani kar 122 tisoč, leta 2006 pa približno 64 tisoč voznikov. Vozniško dovoljenje je zaradi doseženih 18 kazenskih točk ali storjenega najhujšega prekrška samo letos (do konca avgusta) izgubilo 4763 voznikov (320 na Gorenjskem), lani 7.047 (455) in predlani 4.548 (252) voznikov.

Točke izbrišejo po treh letih

Za prekrške v cestnem prometu se izrekajo od ene do osemnajst kazenskih točk, odvisno od teže prekrška; za najhujše prekrške lahko sodnik voznika kaznuje tudi z vsemi možnimi osemnajstimi točkami (na primer prekoračitev hitrosti v naselju za več kot 50 kilometrov na uro). Kazenske točke se seštevajo, dosežena osemnajsta točka pa pomeni odvzem vozniškega dovoljenja, pri voznikih začetnikih pa velja še precej strožja ureditev – za odvzem je dovolj sedem kazenskih točk.

Skupno evidenco o številu kazenskih točk in pravnomočnih odločbah o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja vodi ministrstvo za pravosodje. Posameznik se do podatka o številu svojih kazenskih točk lahko dokoplje le na podlagi pisne prošnje, če ga potrebuje za uveljavljanje svojih pravic. Sicer pa ministrstvo za pravosodje pisno obvesti vsakega voznika, ko doseže ali preseže osem kazenskih točk, ko pa voznik »zbere« od trinajst do sedemnajst kazenskih točk, pa ga ministrstvo napoti na program izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo. »Zakon ne določa roka, v katerem mora ministrstvo za pravosodje poslati bodisi obvestilo o doseženih osmih točkah ali napotilo na izobraževanje v primeru doseženih ali preseženih trinajstih točk ali, samoumevno pa je, da to stori čim prej,« je pojasnila Barbara Košir iz službe za odnose z javnostmi ministrstva za pravosodje.

Kazenske točke v cestnem prometu se izbrišejo iz evidence po preteku treh let od pravnomočnosti odločbe, s katero so bile izrečene, če seveda v tem času voznik ne doseže ali preseže osemnajst kazenskih točk oz. sedem kot voznik začetnik, zaradi katerih izgubi vozniško dovoljenje. »Z dnem vpisa sodbe oziroma sklepa o prekršku, s katerim je bilo izrečeno prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, se izbrišejo tudi vse kazenske točke, ki so bile za prekršek, storjen v času veljavnosti vozniškega dovoljenja, izrečene po prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja. Izbriše se tudi prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, izrečeno s sodbo ali sklepom sodišča, ki je bilo vpisano v evidenco po že vpisanem prenehanju veljavnosti istega vozniškega dovoljenja,« razlaga Koširjeva.

Vozniki se seveda najbolj bojijo izgube vozniškega dovoljenja, zato nas je zanimalo, kakšne so možnosti za omilitev sankcije s kazenskimi točkami. Kot so nam pojasnili na ministrstvu za pravosodje, zakon o prekrških sodišču omogoča, da prekrškarju odmeri nižjo kazen od predpisane, če tako določa zakon ali če ugotovi, da so podane posebne olajševalne okoliščine, ki utemeljujejo izrek milejše sankcije. »Pri tem sme stransko sankcijo kazenskih točk, ki je predpisana v številu osemnajstih kazenskih točk, omiliti tako, da se izreče vozniku začetniku šest kazenskih točk, drugim voznikom pa sedemnajst kazenskih točk,« odgovarja Koširjeva. Posebna omilitev je možna tudi za poklicne voznike, saj lahko sodišče poklicnemu vozniku, ki pridela osemnajst točk, kazen omili tako, da prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja ne izreče za kategorijo motornih vozil, s katero opravlja osnovni poklic, vendar pa z vozilom za to kategorijo ne smejo doseči ali preseči tretjine kazenskih točk.

Ko vam sodišče zaradi vztrajnega kršenja cestnoprometnih prekrškov odvzame vozniško dovoljenje, lahko novo dovoljenje pridobite po šestih mesecih od prvega odvzema. Če potem voznik izgubi vozniško dovoljenje prej kot v dveh letih od njegove vnovične pridobitve, mora počakati leto dni do novega opravljanja vozniškega izpita.

Na tečaj varne vožnje

Omenili smo že program izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo, na katerega ministrstvo za pravosodje napoti vsakogar, ki doseže od trinajst do sedemnajst kazenskih točk. Sestavljen je iz teoretičnega in praktičnega dela, pojasnjuje Matjaž Mozetič, strokovni vodja Avtošole B&B, edinega pooblaščenega izvajalca programa na Gorenjskem: »V teoretičnem delu imamo delavnico o odnosih med udeleženci v prometu, pogovarjamo se o prometni varnosti, razlogih za nesreče in podobno, posebej veliko energije pa vložimo v predavanje in medsebojne pogovore o vožnji pod vplivom alkohola. Po dveh dneh teoretičnega dela pride na vrsto še enodnevni praktični del, kjer gre za osnovni trening varne vožnje na poligonu v Avstriji. Vozniki preizkusijo vse: od pravilne nastavitve sedežnega položaja, drže volana, pravilnega vstopanja z vozilom v zavoj, primerne varnostne razdalje in zaviranja v sili do simulatorja zaletavanja, prevračanja vozila in podobno.«

Tečaj v Avtošoli B&B stane 295 evrov (tudi v drugi pooblaščenih organizacijah se cena giblje okoli 300 evrov), kazen za neudeležbo pa znaša 334 evrov. »A kljub plačilu kazni je tečaj še vedno treba opraviti. Imeli smo že kar nekaj takih voznikov, ki so se s tem opekli,« razlaga Mozetič. V Avtošoli B&B program izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo izvajajo drugo leto, doslej pa se ga je udeležilo približno dvesto voznikov. Na začetku so hodili večinoma starejši vozniki, sedaj pa je čedalje več mladih, že ves čas pa opazno prednjačijo moški. »Veliko jih na tečaj pride negativno nastrojenih, z odporom, polnih slabe volje, a se ponavadi njihovo razpoloženje že po teoretičnem delu precej spremeni. Po koncu tečaja večinoma dobivamo pozitivne odzive,« pravi Mozetič. Program ne predvideva končnega preizkusa znanja, se pa vsakemu udeležencu enkrat v dveh letih iz evidence izbrišejo štiri kazenske točke.

Število oseb, ki so prejele kazenske točke

 

število

2006

64.176

2007

122.372

2008

105.467

2009*

78.811

Odvzeta vozniška dovoljenja

Slovenija

Gorenjska

2006

3160

184

2007

4548

252

2008

7047

455

2009*

4763

320

*do 31. 08. 2009, Vir: Ministrstvo za pravosodje

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 25. junij 2009 / 07:00

Podelili tri zlata priznanja

Acroni je letošnje najinovativnejše podjetje na Gorenjskem. V petih letih so prejeli 37 priznanj za inovacije, samo letos deset. Letos dve zlati priznanji za Domel, eno Acroniju.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 16. junij 2018 / 21:23

S peticijo nad divjad

Kranj – Združenje ekoloških kmetov Gorenjske, Priznana rejska organizacija za avtohtono cikasto govedo, Zveza lastnikov gozdov Slovenije in Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije so pripravili pe...

Gospodarstvo / sobota, 16. junij 2018 / 21:23

Srečanje pridelovalcev ozimnih žit

Žabnica – Gorenjska kmetijska svetovalna služba bo v ponedeljek, 18. junija, ob 10. uri pripravila na njivi kmetije Šifrer v Ledinah na Žabniškem polju srečanje pridelovalcev ozimnih žit, hkrati pa...

Kronika / sobota, 16. junij 2018 / 21:20

Policisti niso imeli miru

Tržič, Kranj – Tržiške policiste je v sredo pozno popoldne med obravnavo manjše prometne nesreče motil naključni mimoidoči, da so ga morali prijeti na trdo, kranjski policisti pa so v Kranju uporab...

Kronika / sobota, 16. junij 2018 / 21:19

Viagra povod za izsiljevanje

Na kranjskem okrožnem sodišču so pred kratkim zaradi goljufije in izsiljevanja škofjeloškega podjetnika Boruta Ažmana začeli soditi Ljubljančanu Dareju Gorjupu. Zagovarjati se mora tudi zaradi prodaje...

Radovljica / sobota, 16. junij 2018 / 21:18

Prvi mednarodni kongres gorskega bojevanja

Poljče – V Poljčah je Natov center odličnosti za gorsko bojevanje v začetku tedna gostil prvi mednarodni kongres s področja gorskega bojevanja. Na kongresu, ki naj bi v prihodnje postal tradicional...