Nadležne naglavne uši
Naglavne uši žal niso nadloga preteklosti, saj so še kako prisotne v današnjem času. Najbolj pogosto se z njimi srečujejo prav otroci v vrtcih in šolah. Zmotno je, da so uši odraz nečistih las, dokazano je namreč, da jih privlačijo čisti in umiti lasje.
Uši lahko odpravite, če ste dovolj natančni in če ukrepate hitro. Dovolj je, da na lasišču ostane samo ena uš, pa je ves trud zaman. Zato je zelo pomembno, da ste pri odstranjevanju natančni in potrpežljivi.
Naglavna ali siva uš je tri milimetre velik insekt, ki se naseli na lasišču, najpogosteje na predelih senc, na tilniku in za ušesi. Odrasla uš izleže približno osem ovalnih jajčec – gnid, na noč. Te prilepi na las, približno centimeter od lasišča. Po devetih dneh se izleže mlada uš in ta spolno dozori po sedmih do trinajstih dneh.
Prvi znaki, da imate uši, je močno srbenje lasišča. Ker se hranijo s človeško krvjo, se pojavijo na lasišču tudi rdečine. Uši ne skačejo, ne letajo in ne poskakujejo, prenašajo se z dotikom glav. Prenos pa je možen tudi preko kap, glavnikov, sedežev, oblačil, blazin. Uš lahko tudi več dni čaka na določenem mestu na novega gostitelja. Okužba je možna tudi v bazenih, saj so uši odlični plavalci.
Če se pojavijo uši, je potrebno ukrepati takoj. Pregledati je potrebno vse družinske člane, očistiti glavnike, oprati posteljnino, vzglavnike, posesati sedežno garnituro, očistiti igrače. Nikar ne pozabite na sedeže v avtomobilu.
Vse pralne predmete, na katerih je možnost, da se uši zadržujejo, je potrebno oprati na 60 stopinjah Celzija. Predmete, ki jih lahko očistite, je potrebno temeljito očistiti z vročo vodo in milnico. Druge predmete, ki jih je uporabljala oseba, ki je imela uši in jih ne morete očistiti, pa lahko zaprete v nepredušno vrečo za vsaj dva tedna. Če uš v tem času ne dobi primernega gostitelja, bo poginila.
Izogibati se je potrebno tesnih stikov z osebo, ki je okužena. Otrok, ki ima uši, ne sme v šolo ali vrtec, dokler te niso odpravljene. Potrebno je obvestiti ustanovo, ki jo otrok obiskuje, da so se pojavile uši.
Nekoč so uši odpravljali s petrolejem. Ta je insektom zaprl dihala in posledično so poginile. A ta je škodljiv. Prav tako farmacevti odsvetujejo uporabo domačih pripravkov zoper uši. V lekarni lahko kupite šampone, spreje in losijone za odstranjevanje nadležnih insektov. Zelo pomembno je, da se držite navodil, da ste pri odstranjevanju dovolj natančni in vztrajni. Pripravki odstranijo uši, gnid pa ne. Te se po sedmih dneh izležejo. Zato je zelo pomembno, da postopek čiščenja ponovite vsaj nekajkrat. Prav tako je nujno, da lase češete vsak dan z gostim glavnikom, gnide pa odstranjujete tudi ročno.
»Naglavne uši pomembnejših bolezni ne prenašajo, lahko pa zaradi praskanja nastanejo ekcemu podobne spremembe ali pa je to vstopno mesto za bakterijsko okužbo; najpogosteje impetigo. Zadostna higiena, redno pregledovanje lasišča in česanje lahko preprečijo resnejšo okužbo z ušmi. Poletje je čas taborov in ležišč, ki menjavajo uporabnike in hitro lahko pride do okužbe. Uši se tako prenesejo na nove gostitelje in naprej po ustanovah, ki jih obiskujejo. Najpogosteje se pojavijo v vrtcih in šolah. Če se okužite z ušmi, je nujno, da takoj začnete z natančnim odstranjevanjem,« je povedal Janez Koprivec, dr. med.