Prenovljena Vogvarjeva hiša
Etnografski muzej Vogvarjeva hiša v Spodnjih Dupljah je temeljito obnovljen, s krajšo prireditvijo so namenu predali še obnovljeno podstreho in preurejeno vsebino zbirke.
Spodnje Duplje – Lepo število obiskovalcev se je v sredo zbralo pred Vogvarjevo hišo, kjer so zaključili še zadnja obnovitvena dela. Zdaj lepo urejena podstreha bo služila kot dodatni prostor za postavitev razstav, že pred tem so uredili sanitarije, izvedli drenažo za severno steno hiše, obnovili streho in pod v črni kuhinji ter postavili nove stopnice na podstreho. Kot je povedal predsednik KTD Pod Krivo jelko Rudi Dovžan, so v zadnjih letih s sofinanciranjem Občine Naklo v obnovo vložili skoraj petdeset tisoč evrov, kar nekaj sredstev so priložili tudi iz društvene blagajne.
Začetek muzeja sega v leto 1995, ko je prazna Vogvarjeva hiša prešla v občinsko last. »Šlo je za izjemen arhitekturni biser, saj hiša ni bila bistveno preurejena že zadnjih dvesto let,« je pojasnil Dovžan. Že leto kasneje, ko so praznovali 750. obletnico prve omembe Dupelj, je bil eden od dogodkov tudi odprtje hiše. Prisluhnili so predlogu dupljanskega umetnika Matjaža Mauserja, naj jo uredijo v muzej, in začeli zbirati eksponate, ki so jih vse, kot je poudaril Dovžan, podarili krajani. »Zbirka je bogata in nam jo zavidajo številni podobni muzeji. Glede na to, da je bilo na prehodu iz 19. v 20. stoletje v naših krajih veliko aktivnih čevljarjev, smo eno sobo namenili tudi temu. Ob zagonu muzeja je takrat 90-letni Anton Gradišar - Rožmanov Toni kot uspešen čevljar postavil delovno mesto za mojstra in pomočnika in s tem spomenik vsem nekdanjim dupljanskim čevljarjem. Hiša je tako na novo zaživela.« Skozi skoraj tridesetletno delovanje je občina skrbela za njeno vzdrževanje, na pobudo KTD Pod Krivo jelko so se lotili občutnejših obnov. V vse obnove je bilo vloženega tudi veliko prostovoljnega dela.
»Na lepši način kot z odprtjem te pridobitve slovenskega kulturnega praznika ne bi mogli počastiti. Glede na to, kako zdaj delamo s hišo, verjamem, da bo stala še naslednjih dvesto let kot prikaz, kako so živeli naši predhodniki,« je povedal nakelski župan Ivan Meglič. Obnovljene prostore je blagoslovil župnik Roman Kušar, zapel je Moški pevski zbor Triglav Duplje, ob tej priložnosti so na podu muzeja odprli slikarsko razstavo dupljanskih umetnikov Mete Vovk Mauser in Matjaža Mauserja.