Več težav imajo starejši
Zmanjševanje kostne gostote je najpogosteje povezano s starostjo. Botruje ji pomanjkanje mineralov, ki so pomembni pri nastanku kosti. Kostno trdnost zamenja luknjičavost in krhkost, ki sta vzroka tudi za zlome. Če vas vse bolj pogosto boli v križu, hoja postaja vse bolj sključena, ob padcu pa ste si zlomili še zapestje, je verjetnost, da imate osteoporozo, zelo velika.
Vzroki za nastanek osteoporoze
Običajno se osteoporoza pojavi pri starejših, pogosteje pri ženskah kot moških, čeprav v zadnjih letih beležijo porast moške populacije. Pri ženskah je osteoporoza zelo povezana z menopavzo, ko presahne proizvodnja ženskega spolnega hormona estrogena. Sicer pa je vzroke za pojav osteoporoze potrebno poiskati v dednem zapisu, kjer je shranjena informacija o osebni nagnjenosti k bolezni. Ta določa prvo od obeh vrst osteoporoze, tako imenovano primarno, ki jo ob genih pogojuje tudi vrsta prehrane v mladosti, mera aktivnosti in posledice prezgodnje menopavze. Druga, sekundarna osteoporoza pa je povezana z različnimi boleznimi, kot so Chronova bolezen, povečano delovanje ščitnice in obščitnice, revmatične in pljučne težave, prezgodnja mena zaradi različnih posegov in zdravil, pa odvisnostmi, kot sta alkoholizem in kajenje.
Zdravljenje osteoporoze
V LifeClass hotelih v Portorožu, natančneje v Medicinskem centru Term & Wellness LifeClass, lahko z medicinsko metodo, imenovano denzotometrija, brez bolečin izmerite trdnost kosti, stopnjo prisotne bolezni ter možnosti za njen nastanek. Osebni pogovor z zdravnikom bo pomagal pri številnih vprašanjih, povezanih z boleznijo. Zdravnik bo predpisal še predlog o zdravljenju ali primernih terapijah, če je bolezen že prisotna, in izdal zdravniško potrdilo. Ko je bolezen že prisotna, jo v centrih zdravijo z različnimi metodami. Magnetoterapija ugodno vpliva na kostno gostoto, obenem pa zmanjšuje že prisotno bolečino. Protibolečinska elektroterapija sprošča boleče dele telesa in omogoča lažje gibanje. Z obiskovanjem individualnih in skupinskih vaj s terapevtom se naučite vse potrebne vaje, ki stabilizirajo sklepe in hrbtenico, izboljšajo elastičnost in koordinacijo telesa ter preprečujejo padce. Ob tem se boste naučili še pravilnega sedenja in vstajanja, dvigovanja in nošenja bremen ter obračanja. Nenazadnje pa s terapijami za odvajanje kajenja, kot je akupunktura, pomagajo kadilcem pri opustitvi te škodljive razvade.
Primerna prehrana vse življenje
Kako smo se prehranjevali v mladosti, bo v dobršni meri vplivalo na kostno gostoto. Vendar pa je tudi v drugih življenjskih obdobjih pomembno, da uživamo hrano, bogato s kalcijem, kalijem, magnezijem, vitaminom C, D in K, saj s tem zagotavljamo svojim kostem najboljše. Delež, ki ga pridobimo s pravilno prehrano, telesno dejavnostjo in opuščanjem razvad, je kar 40-odstoten, ostalo je odvisno od genov. Torej, najboljši vir kalcija so mleko in mlečni izdelki. Ta rudninska snov iz črevesja prehaja v kri s pomočjo vitamina D. Ker nastaja v koži pod vplivom sončnih žarkov, bo zadostoval že kratek sprehod na lep sončen dan, nekajkrat na teden. Vendar pa ga nekaj pridobimo tudi z prehrano. Vsebujejo ga predvsem plave ribe, manj pa jajca, jetra in mleko. Za starejše pa predpisujejo vitamin D tudi v zdravilih.
Krepilne vaje z utežmi
Ob prehrani, bogati s »kostnimi« minerali, pa sta priporočljiva tudi vsakodnevno gibanje in telovadba, predvsem vaje z utežmi. S tem se izboljša telesna drža in koordinacija, krepijo pa se tudi kosti, s čimer se lahko preprečijo tako padci kot zlomi. Kljub vsem nasvetom, ki so predlagani v prispevku za boljše zdravje kosti, pa to le niso nadomestila za zdravila, ko se osteoporoza že pojavi.