Za trajnostno oskrbo
Višji stroški za električno energijo so v svetu stalnica, v alpskem svetu (za razliko od drugih pokrajin) pa za gradnjo (vzpostavitev) in vzdrževanje sistema.
Kranj – Bogati viri obnovljive energije, kot so vodna, sončna in vetrna energija ter energija na lesno in drugo biomaso, so priložnost za rešitev te težave, ki hkrati prispeva tudi k lokalni proizvodnji čiste in okolju prijazne energije. Uporaba klasičnih energetskih virov v alpskih krajih je omejena, saj poznamo zgolj šibka električna omrežja. Takšna naj bi ostala tudi v prihodnosti, saj bi njihova krepitev bržkone pomenila veliko obremenitev za krajino in naravo.
»V sodelovanju s podjetjema Iskraemeco in Landis+Gyr delamo na razvoju interoperabilnega števca, ki bo znal komunicirati v različnih standardih in za merjenje več vrst energije,« je trenutno delo v projektu opisal Bogo Filipič iz Regionalne razvojne agencije Gorenjske (BSC Kranj). Ti števci, ki bodo omogočali odčitavanje več vrst energij prek enega sistema, s tem pa nižje stroške, bodo testirani na območju občine Tržič, rezultati pa predstavljeni mednarodnim partnerjem, ki bodo predlagali dodatne izboljšave. Na ta način se odpira tudi nova priložnost za gorenjska podjetja.
V odgovor na vprašanja varovanja okolja agencija BSC Kranj in Elektro Gorenjska ponujata tudi Virtualni energetski sistem (VES) oziroma intelektualno elektro-energetsko omrežje. VES je zaokrožena enota oziroma skupek medsebojno povezanih enot za pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov (sončna energija, vetrna energija, hidroenergija, energija na lesno biomaso ...), ki deluje namesto velikih elektrarn. Na ta način bodo presežene ozemeljske raznolikosti, narava bo ostala varovana, sistem bo narekoval tudi nove oblike sodelovanja med neodvisnimi proizvajalci električne energije in njenimi uporabniki. Obe omenjeni organizaciji projekt izvajata pod okriljem čezmejnega projekta AlpEnergy (Virtualni energetski sistemi kot sredstvo za pospeševanje transnacionalnega sodelovanja in trajnostne energetske oskrbe v alpskem prostoru), ki ga sofinancira Evropska unija. Pri projektu sodelujejo še partnerji iz Nemčije, Švice, Francije in Italije, trajal bo do junija 2011.