Končno rast gospodarstva

Po dveh četrtletjih negativne rasti se je BDP v drugem četrtletju letos (v primerjavi s prejšnjim) povečal za 0,7 odstotka. Avgustovska inflacija ničodstotna.

Ljubljana, Kranj – V drugem četrtletju leta se je upadanje gospodarske aktivnosti ustavilo, saj se je bruto domači proizvod po podatkih Statističnega urada RS v primerjavi s prejšnjim četrtletjem realno povečal za 0,7 odstotka. Na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), ki ga vodi Boštjan Vasle, pojasnjujejo: »Na postopno stabilizacijo razmer je na sicer nizki ravni že nakazovala tudi večina kratkoročnih kazalnikov gospodarske aktivnosti.«

Ugodnejše poslovne aktivnosti so nam pred kratkim sporočili iz več gorenjskih podjetij. »Če ne bo bistvenih sprememb na trgu, lahko rečemo, da gre na bolje. Obseg novih poslov se je bistveno povečal, predvsem za leti 2011 in 2012; leto 2010, ki je večinoma še vezano na obstoječe posle, bo precej boljše kot leto 2009. Imamo še proste kapacitete, predvsem v livarnah, medtem ko bo orodjarna polno zasedena in bo treba kapacitete celo povečati,« pravi Marko Golob, predsednik uprave škofjeloškega Unitecha. »Proizvodnja sicer ni optimalno izkoriščena, vendar s proizvodnjo 24 tisoč ton jeklenih izdelkov na mesec lahko zaposlimo vse proizvodne delavce,« dodaja njegov kolega Slavko Kanalec, generalni direktor Acronija, optimistični so tudi v Domelu.

»Za poletne mesece smo že z letnim programom dela načrtovali večji obseg poslov, kar se je tudi uresničilo. Poleti sta stekla nova programa za avtomobilsko industrijo in proizvodnja elektronsko kumutiranih motorjev z izjemno visokim izkoristkom za pogon profesionalnih klimatskih naprav, poleg tega so se okrepila povpraševanja po elektromotorjih za sesalne enote,« pojasnjuje predsednica uprave Jožica Rejec. Na medletni ravni se je sicer realni upad bruto domačega proizvoda še nekoliko poglobil in je znašal 9,3 odstotka (v prvem četrtletju 8,3 odstotka). V primerjavi z enakim obdobjem lani so negativni učinki mednarodne finančne in gospodarske krize, podobno kot v prvem četrtletju, močno vplivali na dosežene rezultate, in sicer predvsem na izvozno aktivnost. Domači in zunanji dejavniki vse bolj prispevajo tudi k izrazito zmanjšani investicijski aktivnosti. Spet je bil izrazit negativen prispevek zalog k rasti BDP, prvič pa je na medletni ravni upadlo trošenje gospodinjstev.

Na UMAR ocenjujejo, da je 27,3-odstoten realni padec investicij v osnovna sredstva posledica vedno nižje izkoriščenosti proizvodnih zmogljivosti, ki je sledila upadu naročil, deloma pa tudi zaostrenih pogojev financiranja in umirjanja investicijskega cikla v gradnji infrastrukture, ki je bil sicer pričakovan. Negotove gospodarske razmere in naraščajoča brezposelnost so vplivale tudi na medletni realen upad potrošnje gospodinjstev (2,6 odstotka), ki je v prvem četrtletju še stagnirala na ravni enakega lanskega obdobja. Podobno kot v večini evropskih držav so spremembe zalog spet močno znižale gospodarsko rast. Boštjan Vasle, direktor UMAR, je ob tem pojasnil, da smo v preteklih letih beležili izjemno visoke stopnje rasti zalog, ki so leta 2008 dosegle kar 4,2 odstotka BDP, sedaj pa je relativno večje tudi umirjanje njihove rasti. Samo v drugem četrtletju so zmanjšale rast BDP za 3,7 odstotne točke.

Po drugi strani pa so cene avgusta ostale na lanskih ravneh. Statistični urad je namreč objavil podatek, da je bila avgustovska inflacija ničelna. Po deflaciji na medletni ravni v juliju se je medletna rast cen sicer povišala, vendar je povprečna raven cen ostala na ravni iz lanskega avgusta. »Takšna gibanja so pričakovana. Avgusta lani se je inflacija v Sloveniji (in drugih članicah evrskega območja) začela zniževati, in sicer predvsem zaradi padanja cen surovin in hrane, avgusta letos pa so cene v povprečju ostale nespremenjene, kar se odraža na povišanju medletne rasti cen,« je povedal Vasle. Do konca leta pričakuje, da se bo rast cen še povišala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 22. januar 2021 / 07:00

Gorenjski glas, št. 6

Gorenjski glas, 22. januar 2021, št. 6

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007