Čeprav je sončna elektrarna družine iz Poljanske doline nekoliko skrita, pa je zanimanje radovednežev in potencialnih investitorjev veliko. O elektrarni izvedo prek svetovnega spleta, oglasili pa so se celo iz Bele krajine, Litije, Mosta na Soči, ...

Po letu dni: nobenih težav

Družina iz Poljanske doline je pred dobrim letom postavila malo sončno (sledilno) elektrarno. Po letu dni: nobenih neprijetnosti ali težav.

»Zadovoljna sva s sedanjim obratovanjem in zagotovo bova čez čas proizvodnjo še razširila na streho,« pravita zakonca iz Poljanske doline. Menita, da lahko obnovljivi viri energije vsem poenostavljajo in pocenijo življenje, zato ju ni strah novih izzivov – ogrevanje hiše in sanitarne vode na lesno biomaso.

Pred tednom smo obiskali družino v Poljanski dolini (zaradi znane slovenske nevoščljivosti želijo ostati neimenovani), ki so pred dobrim letom postavili in konec julija lani tudi zagnali sončno elektrarno. »Najprej sva želela postaviti malo hidroelektrarno, vendar sva kasneje na podlagi izkušenj enega od lastnikov sončne elektrarne in po tehtnem razmisleku zgradila sledilno sončno elektrarno z 9,4 kilovata nazivne moči,« odločitev opišeta glavi družine.

Po dobrem letu obratovanja sta zelo zadovoljna, saj nista imela nobenih sitnosti, saj »elektrarna le stoji in dela«. Tudi pozimi ni bilo nikakršnih težav, saj so takrat paneli postavljeni bolj pokončno in sneg sam spolzi na tla. Skupno imata postavljenih 40 modulov, po osem na vsakem stebru, ali 9,4 kilovata nazivne moči. V letu dni je družina na ta način proizvedla 12 tisoč kilovatnih ur električne energije. »Če imaš denar, je postavitev takšne elektrarne ekonomična. Ker smo na podeželju, smo polovico investicije (30 tisoč evrov) pridobili iz agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja, vendar je treba opozoriti, da imamo zaradi nepovratnih sredstev sedaj nižjo premijo na proizvedeno električno energijo,« razložita.

 

Za sledilno elektrarno na stebrih, večina jih je postavljenih na streho, sta se odločila zaradi slabe strehe na starejši hiši, ki bi jo morali pred tem zamenjati, hkrati pa je pri sledilni sončni elektrarni izkoristek okoli 20 odstotkov boljši kot pri strešnih sončnih elektrarnah. »Postavljena mora biti na zazidljivem zemljišču, kar je škoda, saj tudi sedaj trava v tem delu normalno uspeva in normalno kosimo. Bolj smiselna postavitev bi bila na travniku,« pravita kmetovalca, ki imata proizvodnjo električne energije urejeno kot dopolnilno dejavnost. Po njunih načrtih naj bi se investicija v takšno sončno elektrarno povrnila v približno sedmih letih, zaradi nižje premije morda v desetih. Če bi jo postavila na streho, najbrž šele v dvanajstih letih. »Morda je država prav zato višje premije namenila lastnikom strešnih sončnih elektrarn,« razmišljata.

Ob investicijah v sončne elektrarne se vedno pojavi dvom, ali je Gorenjska (in Poljanska dolina) primerna za pridobivanje električne energije s pomočjo sonca. »Na Primorskem je res bolj sončno kot pri nas, vendar je hkrati prevroče in se elektrarna pregreva. Urediti bi morali hlajenje, kar pa je dodatni začetni strošek. Tudi pri nas je bilo poleti kar 45 stopinj Celzija, kar ni v redu, optimalno je spomladi, ko je močna osvetljenost, od spodaj pa se moduli še hladijo,« razložita sogovornika. Po dobrem letu obratovanja vesta, da sta bila najboljša meseca marec in april, čeprav je bilo zelo malo sončnega vremena, zato trdita, da je Gorenjska idealna za postavitev sončne elektrarne.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 14. januar 2020 / 11:06

Bliža se vrhunec sezone gripe

Na Gorenjskem je bilo v tej sezoni prijavljenih trideset primerov gripe, vrhunec pričakujejo proti koncu meseca. Cepljenje je še vedno smiselno.

Objavljeno na isti dan


Bohinj / sreda, 14. januar 2015 / 14:35

Dobrodelna razstava v »Hotelu Louvre«

V družinskem hotelu Kristal v Ribčevem Lazu v Bohinju so v soboto odprli razstavo šeste mednarodne likovne kolonije Kristal, ki so jo letos razširili še z dobrodelnimi čokoladnimi slikami.

Kronika / sreda, 14. januar 2015 / 14:21

Letos že osem nesreč na smučiščih

Policisti so na novinarski konferenci v Kranjski Gori smučarje pozvali k previdnosti, predvsem pa k upoštevanju desetih pravil FIS-a.

Gorenjska / sreda, 14. januar 2015 / 14:06

Brez šolnin le ne bo šlo

Odločitev ustavnega sodišča ne pomeni, da staršem v zasebnih šolah ne bo več treba kriti nobenih stroškov. Del šolnine bodo še vedno morali plačevati, bo pa ta nižja kot doslej.

Gospodarstvo / sreda, 14. januar 2015 / 14:04

Naprodaj stavba Pilastra-I v stečaju

Predlog za prvi del poplačila terjatev bivših zaposlenih je že pripravljen.

Domžale / sreda, 14. januar 2015 / 14:02

Spominska slovesnost ob spomeniku na Rudniku

Rudnik pri Radomljah – V soboto je v Rudniku pri Radomljah potekala tradicionalna spominska slovesnost ob spomeniku NOB, s katero so se udeleženci spomnili dogodkov izpred sedemdesetih let, 6. janu...