Dr. Andrej Krope: "Žal letos opažamo več zamud pri plačilih, kar se odraža na vseh trgih. Zavedamo se, da je posel zaključen šele, ko je plačan, in zato izterjavi posvečamo veliko pozornost." (Foto: Tina Dokl)

Danes moramo kupcem ponuditi več

Dr. Andrej Krope, predsednik uprave Gorenjskega tiska

Ob obisku dr. Andreja Kropeta smo najprej opazili, da ne deluje več v pisarni nekdanjih predsednikov uprav (Kristine Kobal in Aleksandra Trohe). »Gre za racionalizacijo poslovanja. Prostore uprave in nekaj drugih prostorov v tretjem nadstropju smo oddali v najem, nekaj pa jih še bomo. S selitvijo uprave, finančno-računovodske in kadrovske službe v drugem nadstropju pa smo sodelavci tudi bolj povezani, več komuniciramo, pretok informacij je boljši, sam pa pokrivam tudi vodenje komerciale, ki je v neposredni bližini moje nove pisarne,« pojasnjuje Krope. V Gorenjskem tisku je zaposlen od novembra 2006. Začel je kot pomočnik predsednice družbe za komercialno področje, nadaljeval kot komercialni in še kasneje izvršni direktor. S 30. januarjem ga je nadzorni svet imenoval za predsednika uprave. Grafično industrijo dobro pozna. V branži deluje več kot sedem let, saj je bil član oziroma predsednik uprave že v podjetju MKT Print. Ponosen je, da je Gorenjski tisk v zadnjih desetih letih kar osemkrat prejel nagrado Krilati lev, ki jo kot priznanje za doseganje najvišje kakovostne ravni izdelave knjige v posameznem letu na Slovenskem podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije. Doktoriral je iz kemijske tehnologije, ki povezuje znanja iz kemije in procesnih tehnologij, zaključuje študij MBA na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru. »Sem vseslovenski in to mi je zelo všeč,« odgovarja Krope na vprašanje od kod prihaja: rojen je v Mariboru, živi v Ljubljani, dela v Kranju. Veliko je v stikih s kupci, ker prisega na osebni stik z njimi, veliko je na poti po evropskih državah in v Rusiji.

Gorenjski tisk je lansko poslovno leto zaključil (po revidiranem poročilu za leto 2008) s 4,4 milijona evrov čistega dobička, iz poslovanja pa ustvaril skoraj milijon evrov izgube. Kako poslujejo danes, v času finančno-gospodarske krize, pa tudi, ali naročila kažejo, da bodo do konca leta izpolnili plan, smo vprašali dr. Andreja Kropeta, predsednika uprave, ki je funkcijo prevzel konec letošnjega januarja.

 

V kolikšni meri se pozna gospodarska kriza pri poslovanju Gorenjskega tiska?

»Občutimo jo v dveh elementih. Pridobimo manj naročil in dosegamo nižje cene. Poslov je manj predvsem na tujih trgih, kjer sicer ustvarimo več kot polovico svojih prihodkov. Na trgu je huda konkurenca, saj je danes ponudba tiskarskih kapacitet bistveno večja od povpraševanja. Mnogim podjetjem je pomembno le, da imajo zapolnjene kapacitete, da pokrijejo fiksne stroške in mogoče le manjši del variabilnih stroškov. A na ta način se ne da ustvarjati dobička, gre le za preživetje in čakanje na boljše čase. Nizke cene se odražajo v poslovnih rezultatih grafičnih podjetij tako v Sloveniji kot tujini, kar nekaj tiskarn je že zašlo v težave, ne plačujejo dobaviteljev, zamujajo z izplačili plač zaposlenim, slišimo tudi za stavke in stečaje.«

 

 

Je to priložnost za vas?

»Po eni strani zagotovo, vendar moramo tudi mi čas gospodarske krize preživeti. Pa vendar, to ne pomeni, da moramo le čakati na konec recesije in nič narediti. Menim, da svet ne bo nikoli več takšen, kot je bil. Ta čas moramo pametno izkoristiti, znižati stroške poslovanja in racionalizirati poslovne procese, izboljšati produktivnost ter kupcem ponuditi nekaj več, biti drugačni od konkurence.«

 

V kolikšni meri imate danes zapolnjeno proizvodnjo?

»Najprej moram poudariti, da je v našem poslu vedno prva polovica leta slabša od drugih šestih mesecev. Najmočnejši meseci so september, oktober in november, ko je veliko knjižnih sejmov in založbe želijo pokazati svoje delo v tekočem letu, hkrati pa tudi potrošniki ob koncu leta več kupujemo. Pravi meseci torej šele prihajajo, ob zaključku bomo tudi videli, kako smo prebrodili težke mesece in morda tudi, da se recesija umirja. Nekateri ekonomski kazalci kažejo, da so dno v Nemčiji in Franciji že presegli. Predvsem nemško govoreči trgi so za nas zelo pomembni.«

 

Kako kažejo naročila do konca leta?

»September in oktober bosta zagotovo najboljša meseca v letu, naročila se zaenkrat odvijajo po enaki dinamiki kot pretekla leta.«

 

Ste morali letos odpuščati?

»Pred meseci smo začeli z reorganizacijo podjetja, ki je žal vključevala tudi zmanjševanje števila zaposlenih za deset odstotkov. To pomeni, da je petnajst sodelavcev zapustilo podjetje, uporabljali pa smo predvsem mehke metode odpuščanja. Ob koncu leta bo tako v Gorenjskem tisku približno 145 sodelavcev.«

 

 

Znanih vladnih ukrepov za blaženje krize, kot je subvencioniranje skrajševanja delovnega časa in nadomestila plač delavcem na čakanju, niste uporabili?

»Ne, to bi bilo v naši branži težko, saj ne delamo na zalogo. Mi moramo najprej pridobiti naročilo in naročnikove datoteke, nato pa projekt izvesti v najkrajšem možnem času. Še največkrat se zgodi, da moramo z izdelavo čakati zaradi zamud naročnika z oddajo datotek ali avtorskih korektur. To pomeni, da lahko tiskarski stroj en dan stoji, drugi dan pa z nadurami lovimo dobavne roke.«

 

Lani ste iz poslovanja ustvarili za skoraj milijon evrov izgube, pa vendar poslovno leto zaključili s 4,4 milijona evri čistega dobička. Je razlog v oddajanju nepremičnin ali …?

»Bistvena razlika je nastala s prodajo vrednostnih papirjev.«

 

Kako bo letos? Je v načrtu pozitivno poslovanje?

»V minulih dneh smo pripravili rebalans poslovnega načrta, ki čaka na obravnavo na seji nadzornega sveta. Iz poslovanja predvidevamo negativni rezultat, vendar naj bi podobno kot lani z najemninami in prihodki iz financiranja ta minus zmanjšali. Le v primeru, da se zgodijo zares veliki premiki, bi lahko poslovno leto zaključili pozitivno. Težko je v teh časih napovedovati rezultat, pa četudi le za nekaj mesecev vnaprej.«

 

Imate vi ali lastniki v načrtih prodajo sedanjih poslovnih prostorov v Kranju in morebitno selitev proizvodnje?

»Zaenkrat tega ni v načrtu, pa vendar je kot vedno vse odvisno od ponudbe in povpraševanja, cene in razmer na trgu …«

 

 

Je bolj aktualno povezovanje z drugimi tiskarji v Sloveniji, ki se enako kot vi srečujejo s pomanjkanji naročil in neizkoriščeno proizvodnjo?

»Menim, da v tej fazi povezovanja ne bo. Mi želimo ostati manjši, fleksibilni, specializirani in visoko kvalitetni. To lažje dosežemo z obstoječimi kapacitetami.«

 

Na katere programe proizvodnje v Gorenjskem tisku stavite?

»Imamo dva programa, propagando in knjige. Zelo težko je napovedati, kaj se bo dogajalo v prihodnosti. V začetku leta nam je šlo boljše pri knjigah, saj so podjetja najprej začela krčiti proračun marketinga. V drugi polovici leta se je zadeva obrnila. Naše poslovanje je zelo dinamično, že sedaj pa vemo, da bodo zadnji štirje meseci dobri pri knjigah, za propagando pa je značilno, da naročila dobimo v zadnjem hipu in jih moramo izvesti praktično čez noč.«

 

Na katerih trgih ste prisotni, katere bi radi še osvojili?

»Vezani smo na Evropo, države Evropske unije in Rusijo. Padec prodaje je v teh državah letos večji kot doma, veliko težav imamo zaradi tečajnih razlik v državah, kjer evro ni nacionalna valuta, predvsem v Rusiji in Veliki Britaniji, pa tudi v skandinavskih državah. Prisotni želimo biti po vsej Evropi, se razvijati naprej v Rusiji. Letos smo zelo uspešni na Poljskem, čeprav je v tej državi grafična industrija zelo močna. Razlog je v naši kvaliteti, na ta račun si utrjujemo prepoznavnost in ime. Še bolj bi bili radi prisotni tudi na avstrijskem in nemškem območju, saj sta nam ti državi geografsko blizu, zadnja leta se krepimo tudi na francoskem trgu in državah Beneluksa.«

 

Ali prav razumemo, da ste z vašim nastopom predsednika uprave več pozornosti namenili prodaji na tujih trgih?

»Absolutno, vendar pri tem ne zanemarjamo domačega trga. Bolj aktivni smo pri prodaji, kjer smo tudi okrepili ekipo. Zavedamo se namreč, da je ključ v prodaji. Če ne uspemo prodati naših zmogljivosti, namreč tudi proizvodnja ne bo imela dela. Žal letos opažamo več zamud pri plačilih, kar se odraža na vseh trgih. Zavedamo se, da je posel zaključen šele, ko je plačan, in zato izterjavi posvečamo veliko pozornost. Seveda pa brez učinkovite nabave in dobro organizirane proizvodnje ne bi šlo. Kupci nam priznavajo kvaliteto in zanesljivost dobav v dogovorjenih rokih, vendar žal to zelo težko unovčimo pri ceni proizvoda, saj je za naročnike danes ključna predvsem nizka cena.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 29. junij 2011 / 07:00

Praznična kranjska župnija

Kranj – V kranjski župnijski cerkvi sv. Kancijana in tovarišev je bila v soboto, na praznični večer, maša za domovino, ki jo je daroval župnik in dekan kranjske dekanije, prelat Stanisl...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 17. junij 2019 / 18:51

Spomnili so se ponesrečenih reševalcev

Okrešelj – Minulo soboto je bila na Okrešlju 22. slovesnost, na kateri so se spomnili petih gorskih reševalcev, ki so se smrtno ponesrečili v Turski gori med vajo gorskega reševanja s helikopterjem...

Naklo / ponedeljek, 17. junij 2019 / 18:50

Pogodba za obnovo Glavne ceste v Naklem

Naklo – Župan Občine Naklo Ivan Meglič in tehnični direktor podjetja Strabag Dejan Kiš sta v sredo na sedežu nakelske občine podpisala pogodbo za izvedbo druge faze obnove Glavne ceste v Naklem. Gr...

Zanimivosti / ponedeljek, 17. junij 2019 / 18:49

Dan jeklene volje s Petro

Gimnazijo Jesenice je obiskala nekdanja tekačica na smučeh in prejemnica olimpijske medalje Petra Majdič. Kot ambasadorka projekta Jeklena volja je dijake spodbujala k vztrajnosti pri doseganju ciljev...

Kultura / ponedeljek, 17. junij 2019 / 18:48

Deset koncertnih večerov

Na 37. Festivalu Radovljica, ki bo potekal med 10. in 25. avgustom, se bo zvrstilo deset koncertov.

Kranj / ponedeljek, 17. junij 2019 / 18:47

Končana obnova Krožne ulice

Konec aprila so končali obnovo dotrajane petdeset let stare infrastrukture Krožne ulice na Zlatem polju v Kranju.