Padec na račun predsedovanja
Adria Airways, vodi jo Tadej Tufek, je v prvih šestih mesecih leta prepeljala nekaj čez 644 tisoč potnikov oziroma za 15 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani.
Ljubljana – »Največji padec števila potnikov je na linijah, ki so bile vezane na predsedovanje EU (nemške destinacije), medtem ko na balkanskih trgih število potnikov narašča. Kljub temu smo lani uspeli znižati dolgoročno znižati zadolženost Adire za deset milijonov evrov oziroma 14 odstotkov, letos naj bi jo znižali še za nadaljnjih devet milijonov,« o letošnjem poslovanju v težkih gospodarskih časih pravi podpredsednik uprave Marjan Ravnikar.
Ustrezno tem podatkom so v Adrii ustvarili tudi nižje prihodke iz poslovanja, saj znaša padec knjiženih prihodkov v prvih šestih mesecih (v primerjavi z letom prej) 20 odstotkov. »Višji padec prihodkov kot padec števila potnikov gre na račun premika zakupa letalskih kart iz poslovnega v ekonomski razred, kar je zagotovo odraz recesije v gospodarskih družbah, ki letijo z nami, pa tudi višjih stroškov na račun dveh novih letal v floti,« pravi Ravnikar. Odhodke so sicer znižali za 14 odstotkov.
Poslovni načrt je načrtoval 205 milijonov skupnih prihodkov, kar je enako višini ustvarjenih prihodkov v letu 2008. Načrt bi bil izvedljiv s preko 1,3 milijona prepeljanih potnikov, vendar rezultati zahtevajo rebalans načrta. »Največji padec potnikov opažamo na linijah Bruselj, Muenchen in Frankfurt, najmanjši pa na linijah Sarajevo, Istanbul in Podgorica. V primerjavi z letom 2008 pa se nam je promet na linijah s katerimi povezujemo Balkan z osrednjo in Zahodno Evropo celo povečal, največ na linijah Prištine, Tirane in Skopja,« pravi Ravnikar. V oceni za leto 2009 so načrtovali še povečano število potnikov na novo vpeljanih linijah iz leta 2008 (Stockholm, Bukarešta, Atene), kar se uresničuje, ugodno je zapolnjena tudi nova linija proti Madridu.
Zaradi posledic gospodarske krize so močno znižali stroške administracije, prodaje in marketinga pa tudi stroške dobaviteljev in stroške dela, čeprav letos operirajo z dvema letaloma več kot lani. »Ne varčujemo pa na stroških, ki zagotavljajo varnost in zanesljivost letenja, torej pri stroških usposabljanj, simulatorjev, varnostnih pregledov, vzdrževanj in podobno,« še pojasnjuje Ravnikar, ki pričakuje, da se bo stanje proti koncu sezone letenja delno stabiliziralo in da bi bil končni letni načrt dosežen s precej manjšim odmikom kot kažejo podatki prvega polletja.