Kaj smejo obuti vozniki?
Poleti najraje uporabljamo poletno odprto obutev, med katero so za voznika najprimernejši sandali, ki se na zadnjem delu zapnejo. Če vas obutev ovira pri vožnji, ste lahko kaznovani s 120 evri.
Kranj – V poletni vročini najraje obujemo lahka in odprta poletna obuvala. Toda, ali so vsa primerna tudi za vožnjo avtomobila? Ali morda zakon o varnosti cestnega prometa predpisuje, katerih obuval voznik ne sme uporabljati med vožnjo? Odgovore smo poiskali pri Aljoši Jazbecu, inšpektorju za promet v sektorju uniformirane policije na Policijski upravi Kranj.
»Zakon o varnosti cestnega prometa ne opredeljuje konkretnih obuval, ki bi bila za voznike prepovedana, veleva pa, da mora obutev vozniku omogočati varno vožnjo. Pri tem se uporablja 72. člen, po katerem voznik med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševale njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. Če bo torej policist zaznal, da vas neprimerna obutev ovira pri vožnji ali da ste tudi zaradi nje povzročili prometno nesrečo, vas bo kaznoval s 120 evri globe,« pojasnjuje Jazbec, ki svetuje, naj se vsak obuje tako, da se bo za volanom počutil sproščeno in varno. »Neprimerna obutev je lahko za voznika nevarna ob nenadnih zaviranjih oziroma v nepredvidljivih situacijah, ko je treba hitro ukrepati. Najprimernejša je udobna obutev s tankim podplatom, ki omogoča vozniku čim boljši občutek. Poleti zato najbolj priporočam sandale, ki se na zadnjem delu noge zapnejo.«
Za volan torej raje ne sedite v čevljih z visokimi petami ali morda smučarskimi čevlji (tudi v njih nekateri vozijo, pravi Jazbec), prav tako pa vam ne priporočamo, da vozite z mavčno oblogo. Po 138. členu zakona mora biti namreč voznik duševno in telesno sposoben voziti, predpisana globa za kršitelje pa je 120 evrov. »Če boste imeli na nogi mavčno oblogo, vam bo policist prepovedal nadaljnjo vožnjo, lahko pa vas napoti tudi na kontrolni zdravniški pregled,« še pojasnjuje Jazbec.