Jedi za poletne dni
Fižolova juha
Sestavine: 0,20 kg fižola, 1,5 l vode ali kostne juhe, lahko pa tudi juho od suhega mesa.
Prežganje: 5 dag maščobe, 4 dag čebule, 2 stroka česna, 4 dag moke.
Začimbe: sol, poper, 2 žlici kisa, lovorov list, vejica rožmarina.
Priprava: Čez noč namočen beli fižol pristavimo in skuhamo z začimbami do mehkega. Na maščobi prepražimo sesekljano čebulo in česen, dodamo moko in naredimo svetlo prežganje. Vlijemo ga k vsebini v loncu. Juho dobro prevremo ter dokončno začinimo.
Polnjene gobe
Sestavine: 8 srednje velikih gob (po želji), 20 dag gnjati, 10 dag sira edamca, 1 jajce, 1 čebula, 2 stroka česna, 2 žlici paradižnikove mezge ali 2 srednje velika paradižnika, 5 dag masla ali margarine, sol, pope, 2 žlički parmezana.
Priprava: Gobe dobro operemo in jim odrežemo kocene. Položimo jih v ognjevarno posodo. Kocene sesekljamo in jih s čebulo vred podušimo na maščobi, dokler se tekočina ne pokuha. Malo ohladimo, dodamo stepeno jajce, drobno sesekljano gnjat, sir, sol, poper in malo paradižnikove mezge ali na kocke narezan paradižnik. Vse skupaj dobro premešamo. S pripravljeno maso napolnimo gobe. Po vrhu gob stisnemo še česen. Ostalo paradižnikovo mezgo popražimo z malo česna, dodamo nekaj juhe ali vode in prelijemo po gobah. Na vsako gobo damo nekoliko parmezana in masla, da se parmezan raztopi ter spečemo v pečici pri temperaturi 200 stopinj Celzija. Še tople ponudimo s paradižnikovo omako.
Paradižnikova omaka: 4 dag olja, 1 dag sladkorja, 3 dag moke, 12 dag paradižnikove mezge, sol, poper, muškatni orešček, rožmarin, lovorov list.
Priprava: Na maščobi zarumenimo sladkor, dodamo moko, jo prepražimo, primešamo še paradižnikovo mezgo. Po potrebi še zalijemo z vodo ali pa z juho. Omako začinimo in kuhamo še nekaj časa. Namesto mezge lahko vzamemo sveži paradižnik.
Jagnječje stegno po istrsko
Sestavine: 1 kg jagnječjega stegna, 10 dag pršuta, 20 dag korenčka, 2 dl vina, 1 jagnječja mrežica, sol, poper, rožmarin, šetraj, bazilika po okusu.
Priprava: Jagnjetino zmeljemo, solimo, popopramo ter dodamo preostale začimbe. Maso oblikujemo v obliko stegna. Tako oblikovanega obložimo s pršutom in povijemo v mrežico (ki je lahko tudi svinjska). V pekaču raztopimo maslo ali margarino, vanj previdno položimo pripravljeno jagnječe stegno. Obložimo ga s korenčkom, narezanim na kolobarje, zalijemo z vinom in dušimo na zmerni temperaturi kakšno uro. Pečeno meso narežemo in zložimo na ovalni krožnik. Soku dodamo nekaj vode, sveže začimbe, malo prevremo omako, precedimo in z njo prelijemo meso. Zraven ponudimo krompir, pečen v alufoliji, z zeliščno skuto in rukolo s sezamovim oljem.
Pečeni krompir
Sestavine: 8 srednje velikih krompirjev, sol, alufolija, 20 dag zeliščne skute, maščoba.
Priprava: Krompir operemo, osušimo in spečemo v pečici. Pečenega solimo, alufolijo namažemo z oljčnim oljem ali margarino, vanjo položimo krompir in dobro zavijemo. Krompir damo v dobro segreto pečico, da se lepo speče. Pečenega odvijemo do polovice, na vrhu krompir zarežemo v obliki črke V, zarezo pa z žlico napolnimo z zeliščno skuto.
Tirolski zavitek
Sestavine: 1 zavitek zamrznjenega listnatega testa, 1 jajce za mazanje testa, sladkor za potresanje.
Nadev: 80 dag jabolk, 8 dag sladkorja, 8 dag orehov, 5 dag rozin, cimet, 1 zavitek vanilijevega sladkorja.
Priprava: Testo nekoliko odtalimo, da ga lažje razvaljamo, razvaljamo ga na približno 3 mm. Na sredino damo v podolgovatem kupčku naribana ali na lističe narezana sladkana jabolka. Potresemo jih s cimetom, grobo narezanimi orehi in očiščenimi, opranimi in v rumu namočenimi rozinami. Testo zapognemo in namažemo z raztepenim jajcem. Po sredini obložimo zavitek z ozkimi trakovi testa. Zavitek pečemo pri temperaturi 180 stopinj Celzija. Tirolski zavitek lahko ponudimo s tekočo vanilijevo kremo.