Marelice so koristen sadež za slabokrvne.

Marelica, zaveznik zdravja, lepote in pameti

Marelice naj bi izjemno dobro dele otrokom, športnikom in ljudem, ki se dnevno srečujejo z velikimi intelektualnimi in duševnimi napori. Sadež večne mladosti, kot marelici tudi pravijo, kakopak polepša tudi kožo in lase ter okrepi vid.

Sliva iz Armenije

Latinsko ime za marelico Prunus armeniaca, prevedeno v slovenščino se glasi precej bolj preprosto, kot kaže njeno učeno botanično ime – skratka marelici lahko po mili volji rečete tudi - sliva iz Armenije. Ime izvira iz dejstva, da jih je Aleksander Veliki najprej opazil v Armeniji in jih od tam prinesel na staro celino. Že pred več kot štirimi tisočletji so te slastne poletne sadeže že gojili na Kitajskem, kjer naj bi se tudi najprej pojavile. Pri nas jih gojimo v zavetnih in toplih legah. Najbolj vam bodo poplačale, če jim boste namenili mesto ob južnih stenah stavb.

Vsebuje največ vitamina A

Marelica od vsega sadja vsebuje največ provitamina A oz. betakarotena. Poleg tega se lahko pohvali tudi z bogato vsebnostjo vitamina B1, B2, vitamina C, kalija, železa, kalcija in fosforja. V njih se skriva tudi veliko sadnih kislin, kot sta denimo citronska in jabolčna kislina. Sveže marelice vsebujejo malo kalorij in veliko vlaknin.

Pri intelektualnih naporih

Velik zagovornik pozitivnega vpliva marelic na zdravje je bil arabski kirurg Mešue, ki jo je uporabljal zoper bolečine v ušesih, nosu in proti hemoroidom. Betakaroten, ki je v tako velikih količinah prisoten v marelicah, velja za antioksidant, ki po raziskavah preprečuje bolezni srca in ožilja ter rakava obolenja. Varuje pred prostimi radikali, obnavlja celice, krepi odpornost, izboljšuje kri in spodbuja delovanje jeter. Zreli marelični sadeži z domačega vrta so hranilni in z vitamini bogat poobedek, ki naj si ga privoščijo še zlasti otroci, slabokrvni, športniki ter ljudje, ki se dnevno srečujejo z velikimi intelektualnimi napori. Zaradi betakarotena ostrijo vid v mraku in ponoči. Gotovo je tudi to, da uživanje marelic vpliva na lepši videz kože, nohtov in las. Po njih koža postane napeta in sijoča. Na marelice pa ne pozabimo niti pri boleznih dihal.

Sveže, suhe ali v kompotu

Sveže marelice so poleg vsega naštetega tudi dobro odvajalo. Suhe marelice imajo več kalorij kot sveže, so precej nasitne, a kljub temu zelo zdravo in zaželeno živilo. Suhe marelice vsebujejo še več betakarotena, železa in kalija, kot sveže. Med drugim pospešujejo izločanje vode in natrija iz telesa. Marelični kompot naj bi koristil revmatikom, marelice, kuhane v olju, pa naj bi zaustavljale drisko. Marelice se odsvetujejo ljudem z želodčnimi in jetrnimi težavami. Zaradi intenzivne kisline so marelice idealno sadje za kuhanje marmelade. Slednjega se dobro zavedajo tudi gorenjske gospodinje, ki so prave mojstrice pripravljanja slastne domače marelične marmelade. Marelični sok naj bi prispeval k lepi polti, zlasti če ga uporabimo tudi v kopeli: za kad vode potrebujemo liter soka.

Marelični čaj za zunanjo uporabo

Ponekod si iz marelic pripravljajo tudi čaj v obliki prevretka, ki ga uporabijo za obkladke proti ušesnim in nosnim boleznim ter hemoroidom. Za liter prevretka vzamemo sto gramov narezanih marelic, ki jih nekaj minut kuhamo v vodi, pokrijemo in pustimo stati petnajst od dvajset minut, nato precedimo, ohladimo in uporabimo za obkladek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / torek, 30. junij 2020 / 14:24

Imajo nov jekleni poligon

Ob Osnovni šoli Bistrica so postavili jekleni poligon za vadbo na prostem, nova pridobitev pa ni namenjena le otrokom, ampak vsem za šport navdušenim Tržičanom in obiskovalcem.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Pisma Juliji

Išče se Romeo: film Pisma Juliji je lahkotna romanca dveh generacij s komično-melodramatičnimi vložki, ki nam poleg ljubezenskih pisem dostavi tudi nekaj sončnih razglednic iz Toskane.

Zanimivosti / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Glasov jež: Nepotrpežljivi vozniki kar v cono za pešce

Kranj - Človek kar ne more verjeti svojim očem. Zaradi gradbenih del na kranjskem Globusu in v njegovi okolici je spremenjen prometni režim. Občasno je treba voznikom zaradi kakš...

Železniki / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Bliža se vrhunec Čipkarskih dnevov

Železniki - V sklopu 48. Čipkarskih dnevov se v Železnikih že od začetka julija vrstijo različne glasbene, kulturne, otroške, rekreacijske in športne prireditve, dogajanje pa bo...

Gospodarstvo / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Dela manj, zaslužek ostaja primeren

Dolga leta je veljalo, da so poletni meseci namenjeni delu študentov in dijakov. Je tako tudi v času gospodarske krize?

Prosti čas / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Za žogo v Afriko

Podoživite slovenske vrhunce na jugu črne celine v oddaji avtorjev Dejana Ladike in Maše Hladen danes zvečer na prvem programu Televizije Slovenija. Z nami je svoje vtise o Južni Afriki, ljudeh in nav...