Kamničani dobili svojo poslanko
Aleksandra Ravnikarja je zamenjala Julijana Bizjak Mlakar, ki obljublja, da bo v državnem zboru zagovarjala interese širše Gorenjske.
Kamnik – Sredi julija je državni zbor potrdil novo poslanko – po smrti Aleksandra Ravnikarja se je poslancem SD pridružila Kamničanka Julijana Bizjak Mlakar. Magistra poslovne politike in organizacije ter zavarovalnih financ in pooblaščena revizorka zavarovalnic je svoje znanje doslej usmerjala predvsem v proučevanje zdravstvenih sistemov, kjer načrtuje tudi doktorat. Socialnim demokratom se je pridružila pred osmimi leti, danes je predsednica Strokovnega sveta SD za zdravje, svetovalka Boruta Pahorja za področje zdravstva in vodja območne organizacije SD v Kamniku in Komendi. S potrditvijo poslanske funkcije zapušča službo v Agenciji za zavarovalni nadzor.
Kako ste sprejeli novico, da je eno od poslanskih mest zdaj vaše?
»Čeprav smo v stranki že dolgo vedeli, da je Aleksander Ravnikar zelo hudo bolan, smo upali, da se najhujše ne bo zgodilo. Njegova smrt me je pretresla. Ker pa se je to zgodilo, sem bila postavljena pred odločitev, ali naj zapustim sedanje strokovno delo in se začnem profesionalno ukvarjati s politiko. Odločila sem se, da ta izziv sprejmem. Verjamem, da bi to želeli Kamničani in Komendčani, ki so večkrat izrazili željo, da bi imeli svojega poslanca.«
Kako menite, da boste v državnem zboru najbolje zastopali interese svojih volivcev?
»V državnem zboru bom vztrajna zagovornica interesov Kamnika in Komende, pa tudi širše Gorenjske. Pomagala bom pri razvojnih projektih občin. V Komendi je bilo v zadnjih letih veliko narejenega in vesela sem uspešnega razvoja te občine. Čeprav je bilo v preteklih letih marsikaj narejenega tudi v Kamniku, se ta v zadnjih deset let sooča z večjimi razvojnimi problemi. Infrastruktura ni sledila priseljevanju, kar povzroča težave. Zavedam se, da bo uspeh mojih prizadevanj na občinski ravni odvisen od posluha občinskih uprav. Veliko lahko naredim tudi za celotno prebivalstvo Slovenije, predvsem civilna družba bo imela v meni močno zaveznico.«
Na katerih področjih in v katerih odborih boste najbolj aktivni?
»Najbolj bom aktivna na področju zdravstva, človekovih pravic, šolstva, pravic zaposlenih, kmetov, malih obrtnikov in podjetnikov, otrok, mladine in starejših. Vključena sem že v odbor za zdravstvo in v odbor za zadeve Evropske unije. Sporočeno mi je bilo, da bom še članica mandatno-volilne komisije in ustavne komisije državnega zbora.«
Lahko predstavite kakšen konkreten projekt, ki ga želite kot poslanka uresničiti?
»Še naprej se bom zavzemala za načela Gibanja za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva. Pobudo za ustanovitev gibanja sem dala v letu 2006 zaradi pospešene privatizacije zdravstva, danes pa ima gibanje več kot 74 tisoč članov. Zdravstveni sistem bi moral biti namenjen zdravljenju in ohranjanju zdravja prebivalstva. Zato mora priti do bistvenih sprememb v sedanji zdravstveni politiki. Aktivno se bom vključila tudi v ukrepe za zagotavljanje delovnih mest in odpravljanje revščine.«
Znani ste po svojih kritikah našega zdravstvenega sistema. Kje vidite rešitve?
»Sedanje slabo stanje v zdravstvu je posledica privatizacije in komercializacije, ki so jo omogočili in od leta 1992 dalje spodbujali prav vsi ministri za zdravje, zavod za zdravstveno zavarovanje in nekateri župani. Ločiti je treba javno od zasebne zdravstvene dejavnosti, prenesti pooblastila strokovnega nadzora in licenciranja z zbornic na neodvisno agencijo, uporabniki zdravstvenih storitev in zaposleni morajo dobiti večjo vlogo pri upravljanju zdravstvenih zavodov, prebivalstvo pa večjo vlogo pri odločitvah o zdravstvu. Danes se mora skoraj desetina prebivalstva Slovenije odločati med kruhom in plačilom premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Tako poraznega stanja na področju pravic v državah Evropske unije ne boste našli.«