Janez Janša: smer ni prava
Smer, v katero gre Slovenija, ni prava, je na pogovornem večeru s strankarskim kolegom Brankom Grimsom ocenil prvak SDS Janez Janša.
Cerklje – V sredo je v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah potekal pogovorni večer z naslovom Zdaj gre za Slovenijo, ki ga je organiziral cerkljanski občinski odbor Slovenske demokratske stranke. Osrednji gost večera, ki ga je vodil poslanec Branko Grims, je bil vodja največje opozicijske stranke SDS Janez Janša.
Prvak Slovenske demokratske stranke se je najprej dotaknil širših izzivov, s katerimi se spoprijemamo dandanes. Največjega vidi v migrantski problematiki, s katero se Slovenija v času migrantske krize ni ustrezno spopadla. »Schengen je padel v Sloveniji in Grčiji, nikjer drugje. Zato danes na mejah znova kažete dokumente,« je povedal Janša.
Za zagotovitev varnosti države je treba zavarovati meje, a kot pravi, Slovenija nima ustreznih kapacitet za varovanje šeststo kilometrov meje s Hrvaško, posebej ob trenutnem stanju slovenske vojske. Zato jo je nujno treba reformirati in opraviti tudi razpravo o ponovni uvedbi vojaške obveznosti.
Po zagotovitvi varnosti je treba zagotoviti ustrezne razmere za razvijanje podjetništva in gospodarstva. Davčne dajatve dušijo slovensko gospodarstvo, meni Janša. »Ključni problem so dajatve na delo. Slovenija spada v vrh držav OECD po davčni obremenjenosti plač, kar duši programe z visoko dodano vrednostjo in vzpostavlja sistem nizko plačanih delovnih mest,« prav Janša. SDS si bo zato prizadevala za razbremenitev plač, znižali pa bi tudi davek na dodano vrednost. Podobno bi storili tudi z davkom na dohodek pravnih oseb (davek na dobiček), s čimer bi spodbudili investiranje.
Kritičen je bil do obstoječega sistema socialnih transferjev, saj spodbuja lenost. »Razlika med minimalno plačo ali pokojnino in vsemi socialnimi podporami, ki jih nekdo lahko dobi, je le nekaj evrov,« pravi Janša, kar demotivira tiste, ki delajo, in ustvarja vzdušje, da se delo ne splača.
Velik izziv je tudi dvig rodnosti. V SDS jo nameravajo spodbuditi z instrumenti, kot je vzpostavitev univerzalnega otroškega dodatka za vsakega otroka. Mladim družinam bi ponudili tudi pomoč pri reševanju stanovanjskega problema, pri čemer bi za vsakega otroka dvajset odstotkov glavnice stanovanjskega kredita družini odpisali. »Družina s petimi otroki lahko delno reši stanovanjski problem s pomočjo države.« Najvažnejše pa je po Janševih besedah spremeniti miselnost ljudi, saj, kot pravi, primanjkljaja otrok ne moremo nadomestiti z uvozom migrantov.