Zadovoljni s smučarsko sezono
Na večini gorenjskih smučišč so končali letošnjo smučarsko sezono. Upravljavci večine smučišč so bili s sezono (zelo) zadovoljni.
Velika planina: štirideset smučarskih dni
Na Veliki planini so bili letos zelo veseli s snegom bogate zime, saj umetnega zasneževanja na planini nimajo, zapadlo pa je kar meter in pol naravnega snega. »Z letošnjo zimsko sezono smo zadovoljni,« povzema direktor družbe Velika planina Leon Keder. Smučišče so odprli 30. decembra, zadnjič pa so smučali 18. marca. Našteli so štirideset smučarskih dni (od možnih osemdeset, saj je bilo vmes tudi slabo vreme) in skupaj okoli šest tisoč smučarjev ali v povprečju po 150 na dan. Na smučišču s 4,5 kilometra prog so obratovale vse tri naprave, in sicer sedežnica Šimnovec, otroška vlečnica Jurček ter v letu 2016 prenovljena vlečnica Zeleni rob, najbolj priljubljena med smučarji.
Krvavec: ena najboljših sezon
Na Krvavcu, kjer bodo smučarsko sezono sklenili v nedeljo, so s sezono zelo zadovoljni. Od 24. novembra, ko so jo odprli, so s kabinsko žičnico prepeljali okoli dvesto tisoč potnikov. »S tem smo presegli tisto magično številko, ki označuje dobro zimo na Krvavcu. Ta bi lahko bila še boljša, če v februarju med zimskimi počitnicami ne bi bilo nekaj več slabega vremena, sicer pa moramo biti zadovoljni, saj gre za najboljšo sezono v zadnjih osmih letih,« ocenjuje Uroš Zupan, pomočnik direktorja RTC Krvavec, kjer se že pripravljajo na začetek poletne sezone, ki jo bodo začeli 27. aprila z odprtjem Bike Parka, nato pa bodo sledili tudi drugi produkti poletnega programa.
Stari vrh: več smučarjev kot lani
Na Starem vrhu, kjer je bilo mogoče zadnjič smučati pred tremi tedni, so po besedah vršilca dolžnosti direktorja Tomaža Trobiša z letošnjo sezono glede na vremenske pogoje lahko zadovoljni. Prepeljali so nekaj več smučarjev kot preteklo sezono, skupaj več kot 33 tisoč v 75 smučarskih dneh. »Želeli bi si sicer več smučarjev, a ne smemo pozabiti, da praktično do oktobra sploh nismo vedeli, ali bo smučišče obratovalo ali ne,« je pojasnil Trobiš in dodal, da bodo po uspešnem zaključku desetletne agonije, vezane na poplačilo obveznosti šestih lizinških pogodb v višini dobrih 3,4 milijona evrov, v prihodnje lahko več pozornosti in energije namenili njihovim obiskovalcem.
Kranjska Gora: dolga in intenzivna sezona
Na praznični ponedeljek so v Kranjski Gori zaključili letošnjo smučarsko sezono, ki je bila, kot pravi Klavdija Gomboc, vodja trženja pri Žičnicah Kranjska Gora, zelo intenzivna in dolga, saj so smučišče odprli že 24. novembra. To pomeni, da so to zimo zabeležili 130 obratovalnih dni in v tem času našteli več kot 220 tisoč smučarjev. Z obiskom so tako zadovoljni, saj so številke rekordne za obdobje, odkar je Slovenija samostojna. Lani so, za primerjavo, sezono s 108 obratovalnimi dnevi zaključili 18. marca ter našteli 188.200 smučarjev. Zdaj se kranjskogorski žičničarji že intenzivno pripravljajo na poletno sezono. Opravljajo generalni remont na sedežnici Vitranc 1, ki jo bodo ponovno odprli v petek, 20. aprila, ko načrtujejo tudi odprtje kolesarskega parka in začetek poletne sezone na smučišču. Upajo, da bo tudi ta dobra; želijo si, da bi se število obiskovalcev približalo številki štirideset tisoč.
Vogel: sezone še ni konec
Na Voglu zaključka sezone še ne načrtujejo, saj imajo snega še dovolj. Kot je dejala Aleksandra Fiorelli, direktorica splošnega sektorja v družbi Žičnice Vogel, z le nekaj sončnimi dnevi letošnjo sezono ocenjujejo kot eno izmed uspešnejših v zadnjih letih. »Do sedaj beležimo že več kot sto tisoč smučarjev, kar pomeni v primerjavi enakim obdobjem lani 35 odstotkov več. Glede na to, da je na smučišču še kar tri metre snega, načrtujemo, da bo smučišče obratovalo tudi še v času prvomajskih praznikov. Od 3. aprila veljajo tudi nižje cene vozovnic, smučišče pa obratuje že od osme ure zjutraj.« Kot je še dodala Fiorellijeva, so obetavne tudi napovedi za poletje. »Glede na že najavljene turistične prihode skupin ocenjujemo, da bo tudi letošnja poletna sezona dobra, primerljiva z odlično lansko sezono, seveda pa bo obisk odvisen tudi od vremena.«
Soriška planina: zelo zadovoljni
Na Soriški planini so sezono sklenili na velikonočni ponedeljek. Našteli so 95 obratovalnih dni in 37 tisoč smučarjev. Direktorica Polona Golija je z obiskom glede na pretekle sezone zelo zadovoljna: »Trend obiska se dviguje vsako leto – to je znak, da se trdo delo celotne ekipe obrestuje in da so obiskovalci zadovoljni z urejenostjo smučišča in ostalo ponudbo.« Povedala je še, da so decembra in januarja poslovali dobro, februarja in marca pa jim je nagajalo slabo vreme, kar je botrovalo slabšemu obisku, stroški urejanja in vzdrževanja smučišča pa so bili veliki. Kljub temu so s sezono zadovoljni, še zlasti so bili veseli njenega zgodnjega začetka in smuke že v prednovoletnem času.
Cerkno: vse bliže sto tisoč smučarjem
Na Cerknem so smučarsko sezono končali sredi minulega tedna. Kot pravi vodja prodaje in trženja Uroš Žajdela, je bila uspešna, saj so našteli nekaj več kot devetdeset tisoč smučarjev in se iz leta v leto bolj približujejo zastavljenemu cilju sto tisoč smučarjev. »Tej številki bi se že v letošnji sezoni zelo približali, vendar nam jo je v viških sezone zagodlo vreme, bodisi z vetrom bodisi z nepričakovanimi padavinami,« je povedal in dodal, da so našteli 103 smučarske dneve, kar je za malenkost več kot lani.
Prva sezona za Španov vrh
Na smučišču Španov vrh, ki je po nekaj letih ponovno zaživelo, so novi upravljavci iz podjetja Športni center Španov vrh našteli 28 obratovalnih dni, smučišče je obratovalo od 21. januarja do 25. marca. Kot je povedal direktor Milan Klinar, so našteli 1560 smučarjev. »S prvo sezono nismo zadovoljni. Ugotavljamo, da sta za dober rezultat potrebna vsaj dva dejavnika: dela prost dan in lepo sončno vreme. Ta kombinacija pa se nam je v celotnem dvomesečnem obdobju izšla samo trikrat,« je dejal. Med zimskimi počitnicami so denimo obratovali vse dni v tednu, snega je bilo dovolj, a je bilo vreme izredno mrzlo in oblačno. Dva dneva pa je bilo smučišče zelo dobro obiskano, in sicer prvi dan obratovanja, ko je bilo smučanje za vse brezplačno, in 9. marca, ko je bilo smučanje brezplačno za ženske. V podjetju načrtujejo, da bi sedežnica za panoramske vožnje in izlete vozila vso sezono, zlasti pa v času cvetenja narcis. »Kakšen bo končni izkupiček vsega tega, je odvisno od dogovora z lastniki zemljišč,« je še dejal Klinar.