Za lepše okolje in učinkovitejšo elektrarno
Savske elektrarne Ljubljana in Občina Medvode sta skupaj kupili plovilo za košnjo vodnih rastlin na Zbiljskem jezeru. Proizvodnja električne energije je letos nad planom.
Medvode – V sredo popoldne so na Zbiljskem akumulacijskem jezeru neposredno ob hidroelektrarni Medvode, kjer je tudi sedež Savskih elektrarn Ljubljana (SEL), simbolično krstili posebno plovilo za košnjo vodnih rastlin, ki razmeroma plitko Zbiljsko jezero običajno močno zarastejo. Napovedane udeležbe na krstu ministra za okolje in prostor Karla Erjavca, niti njegovega namestnika generalnega sekretarja na ministrstvu Franca Stanonika sicer nismo dočakali, zato sta steklenico šampanjca ob plovilu z imenom Sava razbila direktor SEL Drago Polak in župan občine Medvode Stanislav Žagar. Slovesnosti so se udeležili tudi svetniki občine Medvode, ki so soglasno podprli sovlaganje občine v ta projekt.
Pomembna turistična točka
Zbiljsko jezero na reki Savi je kot umetno zajetje nastalo leta 1953 ob izgradnji HE Medvode. Podobno kot številna druga vodna zajetja hidroelektrarn ima tudi Zbiljsko jezero večnamensko rabo. Poleg osnovne namembnosti - pridobivanja električne energije, oskrbe z vodo, namakanja in varstva pred poplavami, je postalo pomembna turistična točka. Turizem se je najbolj razvil po letu 1995, ko so ob sanaciji jezera in čiščenju mulja oblikovali 4 hektare veliko turistično območje Zbiljsko dobravo, ki ga urejajo vsa v Zbiljah delujoča društva. Obiskovalcem ponuja najrazličnejše aktivnosti - od čolnarjenja, kampiranja, raftanja in kajak tekem, gostinskega turizma, do športnih in turističnih prireditev. Poleg tega je Zbiljsko jezero življenjski prostor mnogih vrst ptic.
Razraščanje vodnih rastlin, zlasti ob višjih temperaturah, je v preteklih letih oviralo razvoj turizma. Neprijetne vonjave, ki so se zaradi razpadanja rastlin širile iz jezera, pa so slabšale tudi bivalne pogoje bližnjih stanovalcev. Največji problem med vodnimi rastlinami predstavlja račja zel ali vodna kuga, ki ima tudi zaradi škodljivih vplivov človeka na okolje v Zbiljskem jezeru zelo ugodne pogoje za razrast. Račja zel je sicer koristna rastlina, saj čisti vodo in jo oskrbuje s kisikom ter preprečuje prekomerno razraščanje drugih vodnih rastlin. Ob prekomernem razraščanju je lahko račja zel v primeru padca v vodo nevarna za ljudi in živali, ki bi se zapletli vanjo.
Julija in avgusta lani so SEL na Zbiljskem jezeru s preizkusom plovila pokosile okoli 170 kubičnih metrov vodnih rastlin, kar je omogočilo priljubljeno čolnarjenje in druge turistične aktivnosti na Zbiljski dobravi.
Letos rekordna proizvodnja električne energije
Košnja rastlin v Zbiljskem jezeru pa nima le okoljski, oziroma turistični pomen. Odmrle rastline so namreč mašile vtočne rešetke HE Medvode, kar je zmanjševalo njeno moč in proizvodnjo električne energije, to pa pomeni, da bo košnja in odvoz rastlin (odvažajo jih v Krško na predelavo) tudi večjo učinkovitost hidroelektrarne. Sicer pa se je direktor SEL Drago Polak pohvalil, da so v SEL v prvem polletju zabeležili rekordno polletno proizvodnjo v vsej zgodovini SEL, saj so s 205,5 gigavatnih ur električne energije presegli načrte kar za 41 odstotkov. Vsa električna energija Savskih elektrarn Ljubljana je v celoti pridobljena iz obnovljivih virov, s kombinacijo hidroelektrarn in malih sončnih elektrarn na enem mestu pa zagotavljajo učinkovito proizvodnjo energije.
Skupna naložba z občino
Plovilo za čiščenje vodnih rastlin je vredno 212 tisoč evrov, celotni projekt s pontonom in dostopno rampo pa 260 tisoč evrov. Več kot polovico zneska so zagotovile Savske elektrarne Ljubljana, ki so poskrbele tudi za transportne stroške, ureditev priveza in šolanje osebja. Drugi delež denarja 104 tisoč evrov pa je iz enoletnih koncesijskih dajatev od izkoriščanja vodnega potenciala zagotovila Občina Medvode.
Za 70 gospodinjstev »sončne« energije
Udeleženci krstne slovesnosti pa so si ob tej priložnosti lahko ogledali tudi tretjo malo fotovoltaično (sončno) elektrarno Savskih elektrarn Ljubljana, ki so jo septembra lani postavili na strehi vzdrževalnega centra HE Medvode. Njena predvidena letna proizvodnja električne energije je okoli 62,4 megavatne ure. Prvo malo sončno elektrarno so SEL postavile na HE Mavčiče in v omrežju redno deluje od junija 2007, drugo na strehi HE Vrhovo pa januarja 2008. Vse tri so v prvi polovici letošnjega leta proizvedle 116 megavatnih ur električne energije in so za 9 odstotkov presegle načrtovano proizvodnjo. Njihova predvidena proizvodnja sicer zadostuje za letno oskrbo 70 gospodinjstev, je pojasnil direktor SEL Drago Polak.