Kronika tedna
Novi sodbi proti Sloveniji
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je v zadnjih sodbah proti Sloveniji zaradi sodnih zaostankov presodilo, da mora republika Slovenija tožniku Robertu Lesjaku plačati do 4800 evrov odškodnine, tožnici Alenki Gasparijevi pa do 4000 evrov. Lesjak je bil leta 1995 poškodovan v prometni nesreči, štiri leta kasneje pa je sprožil civilni postopek proti povzročitelju in njegovi zavarovalnici zaradi izplačila odškodnine. Prva sodba je bila izdana septembra 2006, junija 2007 se je zavarovalnica pritožila na vrhovno sodišče in postopek še vedno traja. Evropsko sodišče je pred dnevi ugotovilo, da je slovensko sodišče v tem primeru kršilo dve določili Evropske konvencije o zaščiti človekovih pravic in temeljnih svoboščin - pravico do poštenega sojenja v razumnem roku in pravico do učinkovitega pravnega varstva na domačih sodiščih. Zaradi kršitve pravice do poštenega sojenja v razumnem roku so v Strasbourgu razsodili tudi v prid Alenke Gasparijeve, ker da je postopek v Sloveniji, začet leta 1993, v njem pa je bil razveljavljen dogovor o ločitvi med njo in njenim pokojnim možem, nepošten. Gasparijeva se je tudi pritožila, da ni imela možnosti sodelovati v postopku pred ustavnim sodiščem.
Zagotovitev sojenja v razumnem roku
Državni zbor je prejšnji teden potrdil novelo zakona o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja. Kot je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Boštjan Škrlec, novela predstavlja proaktiven akt vlade pri zagotavljanju človekovih pravic in svoboščin, med katerimi je tudi pravica do razumnega roka sojenja, med drugim pa vnaša večjo transparentnost postopkov presojanja o pritožbah zaradi počasnega sojenja. Zakon po novem predsednikom sodišč nalaga, da bolj vsebinsko obrazložijo svoje presoje o pritožbah zaradi prepočasnega sojenja.
Prejšnji teden kar pet mrtvih
Slovenski policisti so prejšnji teden obravnavali 159 prometnih nesreč, v katerih je umrlo pet oseb, 220 pa se jih je huje ali lažje ranilo. Minuli konec tedna se je zgodilo dvanajst prometnih nesreč, v katerih se je ranilo dvanajst oseb, trije udeleženci pa so umrli. Kot so sporočili z Generalne policijske uprave, so bili najpogostejši vzrok prometnih nesreč neprilagojena hitrost ter nepravilna stran in smer vožnje. Letos je na slovenskih cestah umrlo sto oseb, deset manj kot v enakem obdobju lani.