Za učenje nisi nikoli prestar!
"Starejši so zelo prijetni učenci, redno hodijo na predavanja in se vedno opravičijo, če kdaj ne morejo priti ... Povedo, če jim kaj ni prav, hkrati pa znajo tudi pohvaliti. Skratka, gre za učence ´stare´ šole ..."
Od lani imajo starejši tudi v Sloveniji ogromno možnosti, da se učijo in izobražujejo – in to zastonj, pravi Maja Radinović Hajdić, direktorica Ljudske univerze Jesenice. Starejši so namreč postali ena od glavnih ciljnih skupin v Evropski uniji, ki je začela namenjati kar precej denarja za njihovo izobraževanje. »V Evropi so dolgo časa poudarjali pomen izobraževanja in učenja s ciljem, da posameznik dobi ali obdrži zaposlitev. Potem pa so ugotovili, da so premalo poudarjali dejstvo, da se moramo učiti tudi zato, da bolje živimo – saj smo na ta način bolj zadovoljni, manj bolni …,« poudarja Maja Radinović Hajdić. Tako so starejši postali ena od prioritetnih skupin in za njihovo izobraževanje Evropa namenja precej denarja. Na Ljudski univerzi Jesenice so se takoj začeli prijavljati na razpise in začeli pridobivati evropski denar za projekte neformalnega izobraževanja starejših. »Na začetku smo bili malce skeptični, kako bomo starejše sploh motivirali, da bi se začeli izobraževati. A izkazalo se je, da jih sploh ni treba posebej motivirati, da za vse možnosti neverjetno hitro izvedo in zanimanja je toliko, da imamo celo čakalne vrste,« pravi sogovornica. Lani so tako najprej začeli s projektom Računalniška pismenost za odrasle, dobili so denar za pet skupin s skupaj šestdesetimi udeleženci (skupini sta bili polni v samo dveh dneh!) in res dobrimi predavatelji, na koncu pa so udeleženci dobili javno veljavno potrdilo. Kot pravi Maja Radinović Hajdić, bodo s projektom nadaljevali tudi v novem šolskem letu, osnovali bodo osem skupin, imajo pa že sedemdeset vpisanih. Zelo zanimiv projekt, namenjen starejšim, je tudi Stari starši in vnuki, ki ga Ljudska univerza Jesenice izvaja v sedmih slovenskih krajih, na Gorenjskem v Kranju in na Jesenicah. »Tudi tu smo več kot zapolnili vsa mesta, in to brez reklame …« Projekt je odlično zastavljen, saj so vanj vključili dijake, ki osnovnih veščin uporabe interneta in pošiljanja elektronske pošte učijo »stare starše«. Gre torej tudi za medgeneracijsko povezovanje, projekt pa bo potekal tudi v novem šolskem letu.
Veliko možnosti za dodatno, neformalno izobraževanje imajo starejši tudi na točkah vseživljenjskega učenja, ki delujejo pri društvih upokojencev, v domovih starostnikov … Srečujejo se dvakrat na mesec, učijo pa se različnih vsebin, od družabnih iger, angleščine, izdelovanja unikatnih predmetov, imajo celo pohodniško skupino … Zanimiv je tudi projekt bralni klub, v okviru katerega so se na Jesenicah družile upokojenke in skupaj brale knjige … Tistim, ki so že vešči uporabe računalnika in interneta, so namenjena tudi zanimiva e-gradiva, s pomočjo se lahko tudi upokojenci naučijo, kako se bere spletni časopis Gorenjski glas, kako uporabljajo spletno banko in podobno …
Po besedah Maje Radinović Hajdić se starejši vedno izkažejo kot zelo prijetna ciljna skupina. »Starejši so zelo prijetni učenci, redno hodijo na predavanja in se vedno opravičijo, če kdaj ne morejo priti … Povedo, če jim kaj ni prav, hkrati pa znajo tudi pohvaliti. Imajo čisto drugačen odnos do sveta - skratka, gre za učence 'stare' šole …«